Kultura i sztuka w… schronie przeciwlotniczym
Schron Kultury Europa to prawdziwy schron przeciwlotniczy o powierzchni około 300 m2, znajdujący się pod budynkami mieszkalnymi przy ul. Rolnej 24 w Poznaniu. Pod koniec 2004 roku został zaadaptowany na ośrodek kultury dla społeczności lokalnej. Przez lata swojej działalności stał się nie tylko miejscem integracji mieszkańców, ale także realizacji różnych artystycznych pomysłów.
Schron powstał w okresie „zimnej wojny” jako schronienie dla pracowników Zakładów Cegielskiego przed spodziewanymi nalotami „zachodnich imperialistów”. Pomysłodawcą przekształcenia bunkru na ośrodek kultury dostępny dla pobliskich mieszkańców był Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „Rolna”.
Ośrodek swoją nazwę zawdzięcza dużemu wydarzeniu, jakim było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej właśnie w 2004 roku, a także utożsamianie miejsca z takimi ideami, jak integracja społeczeństwa, prawo do wolności oraz budowa wspólnoty mieszkających w pobliżu ludzi.
Decyzja Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej o powstaniu w tym miejscu ośrodka kulturalnego była podyktowana kilkoma aspektami. Między innymi założenie w tym miejscu ośrodka kultury miało stanowić próbę zmniejszenia skali dewastacji odbywających się na terenie zarządzanych nieruchomości, jednocześnie gwarantując alternatywną możliwość spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież, dorosłych, a także seniorów.
– W pierwszym roku istnienia miejsce miało charakter świetlicy, w której pod okiem opiekunów (najczęściej rodziców – mieszkańców Spółdzielni) dzieci oraz młodzież miała organizowane zajęcia teatralne – mówi Roman Kawecki, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „Rolna”.
– Pozytywne opinie mieszkańców na temat nowej przestrzeni dla dzieci i młodzieży, były sygnałem i jednocześnie przyzwoleniem na dalszy rozwój – infrastrukturalny, jak i ideowy – tego ośrodka. W ramach dużej inwestycji Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Rolna” doprowadziła do gruntownego remontu pomieszczeń znajdujących się pod poziomem piwnic, a także do wyposażenia tej przestrzeni w zaplecze sanitarne i kuchenne. W późniejszym czasie, za sprawą darowizn od prywatnych przedsiębiorstw, wsparcia finansoweego Rady Osiedla 28 Czerwca 1956 roku, a następnie po reorganizacji struktur samorządowych Poznania – Rady Osiedla Wilda oraz współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Miasta Poznania, udało się wyposażyć tę przestrzeń między innymi w profesjonalne nagłośnienie sceniczne, sprzęt komputerowy, elektronikę oraz sprzęt rehabilitacyjny – dodaje R. Kawecki.
– Kolejnym etapem było znalezienie osoby, który nada temu miejscu wymiar artystyczny, ale także zapewni swoją osobą bezpieczeństwo dla przebywających w tej przestrzeni osób nieletnich. Do tej roli Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Rolna” zatrudniła Jerzego Łuczaka – artystę malarza, byłego zapaśnika, a także osobę posiadającą wykształcenie pedagogiczne. W 2007 roku powołano także Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Przystań”, którego członkami w głównej mierze byli (i do tej pory stanowią) tutejsi mieszkańcy – uzupełnia Janina Stachowiak, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Przystań”..
– Powstanie organizacji pozarządowej umożliwiło oddzielenie działalności statutowej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej „Rolna” od organizacji wydarzeń kulturalnych, społecznych oraz edukacyjnych prowadzonej w Schronie Kultury Europa. Innym atutem powołania stowarzyszenia była możliwość składania wniosków w otwartych konkursach ofert i ubiegania się o granty – dodaje J. Stachowiak.
– Pierwszym dużym projektem, który realizowano w latach 2008-2012 był Festiwal Artystyczny „Mimo wszystko… w Przystani”. Przedsięwzięcie polegało na promocji twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnościami i integracji środowiska osób z niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi poprzez organizację cyklu koncertów i wystaw w przestrzeni Schronu Kultury Europa. Stowarzyszenie ten projekt realizowało przy ścisłej współpracy z podopiecznymi Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Zawiązane wówczas przyjaźnie skutkują zapraszaniem artystów z kręgu „Zaczarowanej Piosenki”, również do udziału w obecnie realizowanych projektach. Muszę też podkreślić bardzo ważny mecenat nad tym projektem ówczesnego Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania – komentuje J. Stachowiak.
Na przestrzeni lat miejsce wciąż się rozwijało, czego efektem było powstanie tematycznych pomieszczeń. Dzisiaj w Schronie Kultury Europa funkcjonuje kawiarenka, sala koncertowa, salka gimnastyczna, siłownia, pracownia malarska oraz studio nagrań. Każde z tych pomieszczeń staje się inspiracją do realizacji kolejnych projektów.
Od 2014 roku koordynatorem i autorem realizowanych przedsięwzięć w przestrzeni ośrodka jest Tomasz Szwałek. Odpowiada między innymi za realizację dwóch międzypokoleniowych słuchowisk na podstawie sztuk teatralnych. Jest autorem pomysłu cyklu koncertów multisensorycznych, które promowały twórczość artystów niepełnosprawnych oraz edukowały w zakresie komunikacji osób niepełnosprawnych. Nadzorował realizację projektu skupionego wokół dźwięków, gdzie przeprowadzono warsztaty z techniki foley oraz zorganizowano cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu studentów/absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu. W chwili obecnej odpowiada za realizację Centrum Inicjatyw Lokalnych „WIL.DA.SIĘ”, które opiera się na działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.
– Najważniejszym sukcesem Schronu Kultury Europa było i jest zintegrowanie społeczności lokalnej. W chwili obecnej mieszkańcy nie są już aż tak anonimowi. Wspólna działalność lub tylko uczestnictwo w organizowanych przedsięwzięciach prowadzi do budowania pozytywnych relacji między sąsiadami. Obecnie rola Stowarzyszenia i moja ogranicza się do roli koordynatora, a realizatorami działań są mieszkańcy. To oni odpowiadają za cykliczne zajęcia (takie jak śpiewanki seniorów, gimnastyka dla seniorów), większe wydarzenia (organizacja zajęć języka migowego, spotkania przy grach lub spotkania z podróżnikami) oraz podpowiadają nam, czego oczekują i potrzebują w pierwszej kolejności – mówi Tomasz Szwałek.
– Schron Kultury Europa stał się miejscem otwartym na społeczność lokalną. Stanowi punkt wolnej strefy pracy dla artystów, animatorów, innych organizacji pozarządowych, które działają i tworzą dla mieszkańców – dodaje T. Szwałek.
Należy wspomnieć, że również obecnie mecenat Wydziału Kultury oraz Sekretariatu Prezydenta Miasta Poznania wyrażany w grantach przyznawanych SSK „Przystań” w wyniku wygrywanych konkursów jest bazą materialną codziennego funkcjonowania Schronu Kultury „Europa”. Podobnie jak nieprzerwany mecenat SM „Rolna”, która dba z własnych środków o stan techniczny obiektu i bezpłatnie dostarcza do niego ciepło, energię elektryczną i wodę.
Schron Kultury „Europa” przez cały czas ma formułę ośrodka „non profit”, czyli nie zarabia na prowadzonej działalności – lecz występuje w roli organizatora lub submecenasa różnych projektów składanych przez pomysłodawców przedsięwzięć w nim realizowanych.
Być może taka formuła spowodowała, że w 2015 roku kapituła konkursu „Inicjatory” przyznała Schronowi Kultury Europa I miejsce i statuetkę w kategorii „Najlepsza inicjatywa kulturalna” wśród organizacji pozarządowych, działających w Poznaniu, a w roku 2017 Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnemu „Przystań” został przyznany grant na prowadzenie Centrum Inicjatyw Lokalnych właśnie w Schronie Kultury „Europa”, w ramach projektu „Centrum Inicjatyw Lokalnych WIL.DA.SIĘ”.
Trzynaście lat funkcjonowania Schronu Kultury „Europa” to niewątpliwy wspólny sukces kilkuset działaczy i artystów, którzy przewinęli się przez SKE. Wśród nich wielu to profesjonaliści z różnych dziedzin kultury i sztuki. Setki koncertów, dziesiątki wystaw plastycznych, wielka liczba przedsięwzięć edukacyjnych i społecznych (także ogólnopoznańskich – na przykład systematyczny udział w kolejnych „Nocach Muzeów” i „Tygodniach Organizacji Pozarządowych”) nie byłyby możliwe bez wspomnianych mecenasów i przyjaciół SSK „Przystań” i SK „Europa”, a przede wszystkim i bez niezliczonej liczby godzin bezinteresownie poświęconych przez lokalnych wolontariuszy i liderów społecznych – wylicza T. Szwałek.
– Udana współpraca i otwartość na nowe pomysły między wspomnianymi podmiotami pozwala na dobrą komunikację z mieszkańcami, realizację przedsięwzięć lokalnych oraz tworzenie udanego programu animowania czasu wolnego. Schron Kultury „Europa” zgodnie z marzeniami jego założycieli, rzeczywiście stał się miejscem „schronienia” dla wszystkich, którzy chcą realizować swoje artystyczne i społeczne zamierzenia – podsumowuje T. Szwałek.
Artykuł współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"