Kto zostanie Małopolskim Liderem Przedsiębiorczości Społecznej 2021? [patronat ngo.pl]
Tworzą miejsca pracy dla osób w najtrudniejszych sytuacjach życiowych, pomagają „wyjść na prostą” i „rozwinąć skrzydła”, działając przy tym lokalnie i odpowiadając na potrzeby mieszkańców. Mowa o firmach społecznych, dla których działania gospodarcze są tylko narzędziem do realizacji dużo istotniejszej misji – społecznej.
Właśnie takim przedsięwzięciom, realizowanym w regionie, dedykowany jest Konkurs Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej, którego 11. edycja została ogłoszona.
Dotychczasowe odsłony Konkursu utwierdzają nas w przekonaniu jak wielką moc pomagania mają firmy społeczne. Wystarczy przytoczyć kilka zdań o Finalistach poprzednich edycji, by się o tym przekonać. Ponad 70 miejsc pracy, głównie dla osób z niepełnosprawnościami w niewielkim Chechle (gmina Klucze) to efekt działań Spółdzielni Socjalnej OPOKA, prowadzącej działalność gastronomiczną. Pomoc osobom po przebytych kryzysach psychicznych, zapewnienie możliwości rozwoju i stałego zatrudnienia to z kolei przykład Spółdzielni Socjalnej Równość z Krakowa. Prowadzenie klubu malucha „Kraina Radości”, opieka nad osobami starszymi, a nade wszystko aktywizacja zawodowa kobiet w gminie Słopnice – to działalność Spółdzielni Socjalnej „Okno Na Świat”. Podejmowanie działań mających na celu budowanie pozytywnego wizerunku osób z Zespołem Downa – to cel krakowskiej Spółdzielni Socjalnej APACZE. Pomoc w powrocie na rynek pracy kobiet po dłuższej przerwie związanej z urodzeniem dziecka to z kolei domena Fundacji Mamo Pracuj. Takie przykłady można by mnożyć.
Sektor ekonomii społecznej w Małopolsce
Sektor ekonomii społecznej liczy w województwie małopolskim ponad 8 tys. różnego rodzaju podmiotów. Są to przeważnie organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit, czy jednostki reintegracyjne, takie jak kluby i centra integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej czy zakłady aktywności zawodowej. Część z nich prowadzi działalność gospodarczą, koncentrując się przy tym na tworzeniu miejsc pracy lub świadczeniu usług. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach społecznych skierowane jest do osób, które ze względu na różne problemy np. niepełnosprawność, bezdomność, uzależnienia czy opuszczenie zakładu karnego, mają mniejsze szanse na znalezienie stabilnego zatrudnienia na otwartym rynku. Oprócz zapewnienia pracy przedsiębiorstwa społeczne podejmują szereg działań, by ich pracownicy powrócili do aktywności i bez obaw uczestniczyli w życiu społecznym. Często obszarem funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych jest zapewnianie mieszkańcom podstawowych usług społecznych – np. prowadzenie żłobków, przedszkoli, opieka nad seniorami. Są to jednocześnie usługi deficytowe, szczególnie w mniejszych miejscowościach.
Wspólnym mianownikiem działania takich podmiotów jest zakaz podziału zysku między ich członków czy akcjonariuszy, a przeznaczanie go na cele społeczne, w tym na pomoc swoim pracownikom i podopiecznym.
Konkurs prowadzony jest w kilku kategoriach...
Wyróżniając najlepsze inicjatywy w obszarze przedsiębiorczości społecznej, począwszy od 2011 roku w ramach konkursu Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej budujemy prestiż przedsiębiorstw społecznych, z sukcesem łączących działania gospodarcze z realizacją ważnej misji społecznej.
O tytuł Małopolskiego Lidera Przedsiębiorczości Społecznej mogą ubiegać się: organizacje pozarządowe oraz kościelne jednostki organizacyjne prowadzące działalność gospodarczą, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, spółdzielnie socjalne, spółki kapitałowe, które w umowie, statucie lub akcie założycielskim mają zapis o prowadzeniu działalności w celach społecznych i przeznaczeniu całego zysku na cele społeczne, a także podmioty działające w innych formach prawnych, posiadające aktualny status przedsiębiorstwa społecznego. Warunkiem uczestnictwa jest zarejestrowanie działalności w województwie małopolskim oraz prowadzenie jej minimum przez 24 miesiące. Młode firmy społeczne (działające od 12 do 24 miesięcy) również mogą zgłosić się do konkursu. Dla nich przygotowano specjalną kategorię Debiut Roku.
Oprócz kategorii głównej przeznaczonej dla przedsiębiorstw społecznych, wybierane są także samorządy oraz firmy komercyjne wspierające swoimi działaniami rozwój ekonomii społecznej. Bez rzetelnych partnerów samorządowych i biznesowych rozwój wielu podmiotów ekonomii społecznej nie byłby możliwy.
Kolejną kategorią konkursową, która zakłada wyróżnienie najbardziej efektywnych działań aktywizujących jest „Podmiot Reintegracyjny Roku”. W tej kategorii dostrzegane są kluby i centra integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz zakłady aktywności zawodowej. Te jednostki dzięki swoim działaniom aktywizacyjnym stanowią podwaliny dla dobrze prosperujących przedsiębiorstw społecznych, dlatego warto dostrzegać ich sukcesy na tym polu.
Wsparcie Partnerów Strategicznych
Dzięki współpracy z naszymi Partnerami Strategicznymi: Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Tauron Sprzedaż Sp. z o.o., Firmą UBS oraz Krakowskim Parkiem Technologicznym, Laureaci Konkursu otrzymają nagrody finansowe oraz rzeczowe.
Patronat merytoryczny nad Konkursem sprawują: Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej, Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Loża Małopolska BCC. Swoją opieką medialną Konkurs objęli: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski oraz ngo.pl.
Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 13 września!
Zgłoszenia do Konkursu można dokonać do dnia 13 września 2021 r., wypełniając dostępny na stronie ROPS w Krakowie formularz zgłoszeniowy oraz przesyłając go za pośrednictwem ePUAP bądź pocztą tradycyjną na adres ROPS w Krakowie (ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków).
Regulamin konkursu wraz z dokumentami aplikacyjnymi jest dostępny na stronie: https://rops.krakow.pl/aktualnosci/konkurs-malopolski-lider-przedsiebiorczosci-spolecznej-2021-zapraszamy-do-udzialu, a bieżące informacje na temat Małopolskiego Lidera PS 2021 można śledzić na profilach facebookowych– Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie: @rops.krakow oraz Małopolskiej Ekonomii Społecznej: @malopolskaes
Kilka słów o organizatorze
Inicjatorem i organizatorem Konkursu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, realizujący projekt „Małopolski Ośrodek Koordynacji Ekonomii Społecznej – etap III” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, w ramach poddziałania 9.3 Wsparcie ekonomii społecznej. Konkurs realizowany jest na platformie Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej.