Inicjatywy lokalne to u nas Norma… Miejsce akcji: ul. Bełdan 5, przedszkole samorządowe nr 270 w Warszawie; czas: 1–15 czerwca 2013 r. Start: Dzień Dziecka; cel: pomalowanie przedszkolnego ogrodzenia na wesołe, wywołujące uśmiech kolory. Akcja miała zostać przeprowadzona dyskretnie, bez rozgłosu, jednak ktoś „puścił farbę”… i na miejscu, obok pracowników Fundacji, zjawili się rodzice, wolontariusze i okoliczni mieszkańcy.
Akcja „Puść farbę!” została zorganizowana przez Europejską Fundację na rzecz Edukacji, Profilaktyki i Wychowania – Norma w ramach inicjatywy lokalnej. Jest to nowa forma realizacji zadań publicznych oparta na współpracy samorządu lokalnego z mieszkańcami, którzy chcąc zmieniać swoje najbliższe otoczenie, biorą sprawy w swoje ręce. Ten instrument stymulujący lokalną aktywność społeczną został wprowadzony do Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2010 r. (art. 2 pkt. 4). Warto nadmienić, że Fundacja Norma jest prawdopodobnie pierwszą organizacją pozarządową w Warszawie, która przy wykorzystaniu tego instrumentu aranżuje współpracę władz lokalnych z mieszkańcami.
Na czym to polega? Jeżeli obywatele uznają, że na zamieszkiwanym przez nich terenie konieczna jest określona inwestycja lub działanie mające wpływ na poprawę jakości ich życia w tym miejscu, mogą wystąpić w tej sprawie z wnioskiem do organu wykonawczego jednostki samorządowej – samodzielnie, jako nieformalna grupa inicjatywna bądź za pośrednictwem lokalnej organizacji pozarządowej, tak jak to miało miejsce w przypadku akcji „Puść Farbę!”. Charakterystyczne jest to, że mieszkańcy nie tylko poddają pomysł władzom lokalnym – deklarują również współudział w realizacji planowanego przedsięwzięcia, który może się wyrażać poprzez świadczoną pracę społeczną lub świadczenia rzeczowe bądź pieniężne.
Należy podkreślić, że rolą samorządu nie jest wsparcie finansowe przedsięwzięcia. Jednostka samorządowa wspiera mieszkańców w inny sposób – organizacyjnie, rzeczowo. Dlatego tak ważne jest angażowanie się w inicjatywy lokalne organizacji pozarządowych, takich jak fundacje, stowarzyszenia, które działając na danym terenie znają potrzeby obywateli, są blisko ich codziennych spraw i problemów, i które mają zdolność pozyskiwania funduszy na realizację zadań statutowych oraz angażowania w przedsięwzięcia podmiotów reprezentujących sferę biznesu.
Fundacja Norma „puściła farbę” przy współpracy z władzami Przedszkola nr 270, władzami dzielnicy Warszawa Mokotów oraz władzami Spółdzielni Mieszkaniowej „Służewiec”, odnawiając część przedszkolnego ogrodzenia. Pracownicy organizacji podkreślają, że przedsięwzięcie nie powiodłoby się bez udziału rodziców i ludzi dobrej woli, którzy wypełniając swoje sobotnie popołudnia pracą społeczną podarowali milusińskim wiosenne, rozweselające kolory na przedszkolnym ogrodzeniu.
Wiemy już, kto „puścił farbę”. Wiemy też, że inicjatywa lokalna spełnia swoją funkcję – tak mechanizmu, przy wykorzystaniu którego można zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, jak i elementu integrującego lokalną społeczność, co w dzisiejszym, silnie zatomizowanym świecie jest nie do przecenienia. Co najważniejsze, wiemy, że dzieci są zadowolone, a przecież o to chodziło przede wszystkim. Czekamy na kolejne działania Europejskiej Fundacji na rzecz Edukacji, Profilaktyki i Wychowania – Norma, o których nie omieszkamy Państwa skwapliwie poinformować.
Akcja „Puść Farbę” otrzymała Honorowy Patronat Burmistrza Dzielnicy Warszawa Mokotów.
Źródło: inf. nadesłana