Stowarzyszenia i fundacje zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) powinny co roku sporządzić sprawozdania (finansowe i merytoryczne) oraz złożyć je do różnych urzędów. Niestety, zdarza im się gubić w tych obowiązkach. A mają ich więcej niż niejeden przedsiębiorca.
Wszystkie organizacje pozarządowe muszą wysyłać co roku swoje sprawozdanie finansowe za poprzedni rok (np. w 2016 r. za 2015 r.) oraz deklarację CIT-8 do urzędu skarbowego. Powinny to zrobić niezależnie od tego, czym się zajmują i jak duże mają roczne budżety. Jeśli prowadzą działalność gospodarczą lub mają status organizacji pożytku publicznego, mają więcej obowiązków sprawozdawczych.
Jeden z najbliższych terminów związanych ze sprawozdaniem finansowym to jego sporządzenie (do 31 marca), a później wysłanie w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego. Pamiętaj o tym!
Organizacje pozarządowe zgłaszają czasem zastrzeżenia, że przepisy dotyczące składania rocznych sprawozdań są przesadne. Np. duża część z nich musi składać to samo sprawozdanie finansowe do kilku urzędów – pytanie po co, czy nie można tego robić w jednym miejscu?
Niestety, na razie przepisy są takie jakie są i należy ich przestrzegać. Niezastosowanie się do nich może grozić karami. Do sprawozdania może chcieć zajrzeć darczyńca, żeby sprawdzić, co robi organizacja, jak wykorzystuje pieniądze publiczne i na tej podstawie zdecydować, czy chce ją wesprzeć, np. darowizną, dotacją. Dlatego warto wywiązywać się z obowiązków sprawozdawczych – nie tylko z powodu przepisów, ale także dla sponsorów i darczynców. Warto też zamieścić sprawozdania (finansowe i merytoryczne) na stronie internetowej fundacji, stowarzyszenia.
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)