KRS chce oświadczeń o adresach członków zarządu. Dlaczego?
Organizacja pozarządowa złożyła wniosek o zarejestrowanie zmiany danych w KRS w styczniu 2018 r. Sąd rejestrowy wezwał NGO do uzupełnienia wniosku i dostarczenie „adresów do doręczeń” członków zarządu. Doradczyni serwisu poradnik.ngo.pl wyjaśnia, dlaczego.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
DORADCZYNI SERWISU
PORADNIK.NGO.PL WYJAŚNIA:
Stowarzyszenie zarejestrowane w KRS ma obowiązek zgłaszania informacji o zmianach, które nastąpiły w danych dotyczących tego stowarzyszenia wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Do Krajowego Rejestru Sądowego zgłasza się między innymi zmiany w takich danych, jak:
- nazwa organizacji,
- siedziba organizacji,
- adres organizacji,
- zmiany w statucie (zgłaszamy datę zmiany statutu, oznaczamy zmienione paragrafy, a w wypadku ustalenia nowego tekstu statutu – zaznaczamy tę okoliczność),
- dane osób wchodzących w skład zarządu czyli organu uprawnionego do reprezentacji,
- dane osób wchodzących w skład organ nadzoru wewnętrznego,
- rodzaje działalności gospodarczej.
Wszystkie te informacje zgłaszane są na odpowiednich formularzach, do których dołączone są dokumenty potwierdzające zaistniałą zmianę.
Zmiana ustawy o KRS od 15 marca 2018
Odpowiedź na pytanie czytelnika serwisu warszawa.ngo.pl
Ponieważ KRS rozpatrywał wniosek organizacji pozarządowej po wejściu w życie nowych przepisów (tj. po 15 marca 2018 r.), sąd wezwał stowarzyszenie do uzupełnienia adresów do doręczeń członków zarządu. Nie była to zatem pomyłka sądu, a rodzaj zgłoszonej przez NGO do rejestru zmiany (w tym przypadku adres rejestrowy) nie miał znaczenia. Prędzej czy później stowarzyszenie i tak musiałaby dostarczyć adresy członków zarządu do doręczeń.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 700 t.j. z dnia 10 marca 2017 r. z późn. zm.)
Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć oświadczenia tych osób obejmujące zgodę na ich powołanie oraz ich adresy do doręczeń. Wymogu dołączenia oświadczenia obejmującego zgodę nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.
- ustawa z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 650)
Art. 34
Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego mają obowiązek złożyć do akt rejestrowych aktualne oświadczenia, o których mowa w art. 19a ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w zakresie obejmującym adresy do doręczeń, przy pierwszym wniosku składanym do sądu rejestrowego, nie później jednak niż w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, chyba że informacja o adresie do doręczeń znajduje się w aktach rejestrowych.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Pobierz
-
201804110937060391
2175225_201804110937060391 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23