Krok bliżej w stronę Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego
Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów zatwierdził 16 kwietnia 2014 Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR). Z funduszu o budżecie 6,5 mld euro na lata 2014–2020 będą finansowane projekty mające na celu wdrożenie nowej zreformowanej wspólnej polityki rybołówstwa.
Fundusz zapewni także wsparcie finansowe dla rybaków i hodowców zajmujących się akwakulturą oraz społeczności obszarów przybrzeżnych w zakresie dostosowania się do zmienionych przepisów. Fundusz będzie również finansował projekty wspierające „niebieski wzrost” i tworzenie miejsc pracy w ramach unijnej zintegrowanej polityki morskiej.
Finansowanie zrównoważonych połowów
Wprowadzając reformę wspólnej polityki rybołówstwa, UE podjęła działania przeciw przełowieniu i stosowaniu praktyki wyrzucania niepożądanych złowionych ryb z powrotem do morza. W ramach nowego EFMR zapewnione zostaną możliwości inwestowania i finansowania dla rybaków i hodowców zajmujących się akwakulturą oraz społeczności nadmorskich, co przyczyni się do zmniejszenia wpływu rybołówstwa na środowisko morskie i odbudowy stad ryb. Przede wszystkim np. poprzez finansowanie bardziej selektywnych narzędzi połowowych fundusz pomoże również wyeliminować nieracjonalną z punktu widzenia ekonomicznego praktykę odrzutów, co stanowi kluczowy aspekt nowej polityki.
Środki unijne nie będą wydatkowane na budowę nowych statków rybackich ani na finansowanie innych inicjatyw, które przyczyniałyby się do zwiększenia zdolności połowowych. Priorytetem jest raczej wspieranie rybaków prowadzących działalność na małą skalę, którzy będą korzystać z pomocy o wyższym poziomie intensywności, a także młodych rybaków i rodzin rybackich. Z funduszu będzie również finansowane wsparcie dla hodowców, dzięki czemu będą mogli zwiększyć konkurencyjność i dotrzeć na nowe rynki. EFMR pomoże zatem zapewnić stabilne dostawy zrównoważonych produktów morskich dla konsumentów, a także pobudzi innowacje, zapewni społecznościom wsparcie dla dywersyfikacji ich gospodarek oraz finansowania projektów tworzących nowe miejsca pracy i ostatecznie przyczyni się do poprawy jakości życia w europejskich obszarach nadmorskich.
Ponadto środki funduszu będą przeznaczone na gromadzenie danych dotyczących rybołówstwa, co umożliwi oparcie podejmowania decyzji na solidnie uzasadnionych podstawach. Wzmocnione zostaną również programy kontroli rybołówstwa w celu zapewnienia poszanowania i przestrzegania przez wszystkich przepisów w zakresie zrównoważonego i odpowiedzialnego rybołówstwa. Z funduszu wspierane będzie także regionalne kształtowanie nowej polityki rybołówstwa oraz umożliwienie pełnego udziału wszystkich zainteresowanych stron.
Wspieranie „błękitnego wzrostu”
Po raz pierwszy fundusz będzie również służył do wspierania zintegrowanej polityki morskiej poprzez usprawnienie koordynacji transgranicznej i międzysektorowej. Finansowanie będzie skoncentrowane na inicjatywach, które przynoszą korzyści różnym sektorom, ale nie mogą być zrealizowane w ramach jednego obszaru polityki lub przez jedno państwo członkowskie, takich jak planowanie przestrzenne obszarów morskich, zintegrowany nadzór morski i wiedza o morzu.
Dalsze działania
Środki EFMR będą przeznaczone na współfinansowanie projektów wspólnie z krajowymi kanałami finansowania, a każdemu państwu członkowskiemu zostanie przyznany udział w łącznym budżecie. Państwa członkowskie opracują krajowe programy operacyjne, określające sposób wykorzystania przyznanych środków, a po zatwierdzeniu tych programów przez Komisję władze krajowe podejmą decyzję o wyborze projektów, którym zostanie udzielone wsparcie.
Dodatkowe informacje
MEMO/14/311