Kto wygrał wybory? Różnica była niewielka; to zaledwie 9 głosów. Tak młodzież włączyła się wybór inicjatywy szkolnej o charakterze integracyjnym w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Projekt zgłoszony przez uczniów pn. Ekonom 3D uzyskał 221 głosów natomiast na drugim miejscu uplasowała się inicjatywa Fashion Week Ekonomik Łomża z liczbą 212 głosów.
W ramach projektu pn. Inicjatywa uchwałodawcza na rzecz programu wsparcia dzieci i młodzieży w mieście Łomża!, który został dofinasowany z Narodowego Instytutu Wolności uczniowie wraz z opiekunami mogli zgłaszać inicjatywy szkolne o charakterze integracyjnym. Uczniowie i opiekunowie mieli do dyspozycji 5000 tysięcy zł oraz 1000 zł na finasowanie przebiegu głosowania w szkole oraz na promocję wydarzenia. Dla najlepszej inicjatyw szkolnej organizatorzy przewidzieli wyjazd do Centrum Nauki Kopernik, który odbył się 5 grudnia.
W Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży wpłynęło 3 inicjatywy szkolne tj. Ekonom 3D, Fashion Week Ekonomik Łomża oraz Maturalna Noc Filmowa. Społeczność szkolna w głosowaniu wybrała inicjatywę pn. Ekonom 3D zgłoszoną przez Wiktora Kopańczyka, Szymona Malesę, Bartosza Chmielewskiego, Karola Konopkę, Dominika Plonę, Konrada Gałązkę oraz przez opiekuna Grzegorza Bielickiego,
– Warto zorganizować przestrzeń społeczną, by młodzi ludzie mieli szansę rzeczywistego w niej uczestnictwa. Realizacja projektu z zakresu partycypacji wspólnotowej dają taką możliwość młodzieży z naszej szkoły – mówi nauczyciel Grzegorz Bielicki, dodając, że zaproponowane działania przez Stowarzyszenie Sapere Aude również obejmowały szkolenie dla kadry pedagogicznej; co raz więcej młodzieży jest zamkniętej w sobie, komunikują się skrótami które są używane w mediach społecznościowych. – Widzę potrzebę, aby nauczyciele podnosili swoje kompetencje, aby spróbowali zrozumieć świat ludzi młodych – przekonuje Grzegorz Bielicki, nauczyciel i wychowawca III TL OPW.
Podkreśla on, że przy realizacji wydarzenia ujawniła się kreatywna energia do działania; pomysłowi uczniowie ze środków przeznaczonych na inicjatywę zakupili drukarkę 3D oraz zorganizowali grę terenową do której zgłosiło się aż 20 zespołów. Dodatkowo uczniowie zaproponowali dzień otwarty na strzelnicy szkolnej, a także foto budkę, i poczęstunek dla swoich koleżanek i kolegów ze szkoły tj. popcorn oraz watę cukrową. Pomysłodawcy inicjatywy zwracają uwagę, że zakupiony sprzęt posłuży do realizacji nowych wydarzeń; nie czekają, już zgłaszają pomysł tj. zorganizowanie konkursu na maskotkę szkoły, która zostanie wydrukowana na drukarce 3D.
– Warto kreatywność wspierać i to też chcemy robić – mówi Tomasz Wróblewski, prezes Stowarzyszenia Sapere Aude. – Kompleksowe działania ukierunkowane na młodzież to konieczność w mieście Łomża; potrzebna jest debata na temat polityki młodzieżowej. Rozpoczęliśmy proces; realizowaliśmy szkolny budżet obywatelski w placówkach szkolnych celem zwiększenia sprawczości młodzieży. Jako stowarzyszenie widzimy potrzebę łączenia się organizacji, szkół i samorządu w naprawianie tego, co dzisiaj nie działa w mieście Łomża. Uważamy, że psychoedukacja powinna być powszechna w łomżyńskich szkołach dlatego zaproponowaliśmy nowy projekt. Należy podkreślić, iż „co trzeci młody człowiek czuje się samotny, ma podejrzenia depresji i uważa, że jego wartość́ zależy od akceptacji innych” (Raport Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym) – dodaje Tomasz Wróblewski.
W Łomży wciąż obowiązuje „Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Miasta Łomży na lata 2011-2015”, który nie był aktualizowany od 8 lat.
Rządowy Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Projekt został dofinasowany z Narodowego Instytutu Wolności.
MD
Źródło: Stowarzyszenie Sapere Aude