Od marca 2007 roku przy Kościele Miłosierdzia Bożego na Zadębiu w Skierniewicach od poniedziałku do piątku, od 14 do 19 czynna jest świetlica środowiskowa Fundacji "Chodżmy Razem", która skupia dzieci z osiedla: Zadębie, Batorego, 1 maja. Od 2010 r. funkcjonuje jako świetlica Kreator sukcesu.
Dzieci uczestniczące w zajęciach w świetlicy mają zapewnioną opiekę oraz fachowe wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych. Zadaniem placówki jest pomoc i rozwój zainteresowań dzieci w wieku szkolnym.
Aktualnie z zajęć korzysta 90 dzieci – uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Dzieci korzystające ze świetlicy mają zapewnioną pomoc przy odrabianiu lekcji przez opiekunów grupy, pedagoga, nauczycieli przedmiotów, wolontariuszy-studentów. Otrzymują pomoc w rozwiązywaniu trudnych problemów szkolnych, osobistych i społecznych, wsparcie w motywacji do nauki i wyrównywanie deficytów szkolnych. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice mają możliwość korzystania w zajęciach warsztatowych organizowanych przez psychologa, pedagoga, reedukatora, logopedy, instruktorów sportów i tańca.
Dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych codziennie otrzymują posiłek, napoje oraz słodycze. W ramach działalności świetlicy odbywają się zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne. Świetlica zapewnia pomoc w odrabianiu lekcji. Świetlica wyposażona jest w pracownie komputerową sale do zajęć sportowych głównie do aerobiku, kuchnie, sale rekreacyjną do zajęć ogólnorozwojowych oraz sale do zajęć teatralnych, fotograficznych oraz plastycznych.
Obok świetlicy znajduje się plac zabaw, który w okresie letnim często jest wykorzystywany do zabawy na świeżym powietrzu. Praca w świetlicy oparta jest o stały plan zajęć, w którym przewidziany jest czas na posiłek, zajęcia zagospodarowujące czas wolny dzieci, przy czym duży nacisk kładziemy na prawidłową realizację obowiązku szkolnego tj. pomoc przy odrabianiu lekcji, przygotowywaniu do nauki korzystając z pomocy pracowników socjalnych, pedagoga i psychologa. W doborze zabaw, gier i ćwiczeń kierujemy się potrzebami grupy.
W trakcie pracy z dziećmi zauważamy niejednokrotnie wiele przejawów nieprawidłowej reakcji emocjonalnej jak: agresja fizyczna i słowna, nadpobudliwość ruchowa, demonstracja złego zachowania, często izolowanie się od innych. Dlatego też zajęcia warsztatowe prowadzone przez psychologa i pedagoga przy zastosowaniu różnych technik i metod pracy pozwalają na uwolnienie dzieci od napięć emocjonalnych.
W ramach zajęć świetlicy "Kreatora sukcesu" organizujemy:
- zajęcia kulinarne – poniedziałek godz. 16.00-18.00
- pogotowie teatralne – poniedziałek godz. 17.00-19.00
- jęz. angielski na wesoło – wtorek godz. 16.00-18.00
- zajęcia taneczne – wtorek godz. 17.00-19.00
- zajęcia sportowe – środa godz. 17.00-18.00
- zajęcia artystyczne – plastyczne i muzyczne; środa godz. 17.00-19.00
- zajęcia szachowe – środa godz. 16.00-17.00
- zajęcia informatyczne – czwartek godz. 16.00-18.00
- zajęcia krajoznawczo-przyrodnicze: czwartek godz. 16.00-18.00
- zajęcia ogólnorozwojowe – poniedziałek-czwartek: okazjonalnie
- język rosyjski dla chętnych
- zajęcia logopedyczne i reedukacyjne – poniedziałek, wtorek, czwartek godz. 15.00-17.00
- zajęcia na basenie – piątek godz. 19.00-22.00
Podczas działań świetlicy przewidujemy: organizowanie różnych imprez okolicznościowych, spotkań towarzyskich, konkursów.
W okresie funkcjonowania świetlicy organizujemy dzieciom wycieczki, spotkania wigilijne z księżmi i zaproszonymi gośćmi, zabawę andrzejkową i mikołaja. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą w spotkaniach integracyjnych organizowanych z okazji Dnia Dziecka, Rodzinnych Rajdach Rowerowych, Piknikach Rodzinnych i innych.
Dzieci do świetlicy zgłaszają się: dobrowolnie, przez rodziców, pracowników socjalnych, pedagogów, kolegów, którzy namawiają swoich rówieśników do uczestnictwa w zajęciach świetlicowych. Uczestnikami świetlicy są dziewczynki i chłopcy ze szkoły podstawowej i gimnazjum z rejonu osiedla Zadębie, zaprzyjaźnieni wolontariusze.
Naczelnym założeniem świetlicy jest zabezpieczenie czasu wolnego oraz właściwa realizacja potrzeb psychicznych i bytowych dzieci. Dzięki wykorzystaniu pracy wielu fachowców jak: pedagoga, psychologa staramy się zminimalizować rozmiar negatywnych zachowań dzieci, poprawić stosunek do nauki i prawidłowego komunikowania ze swoimi rówieśnikami. Dzieci nabywają umiejętności słuchania drugiej osoby i swobody wyrażania własnych uczuć i potrzeb. Rodzice natomiast nabywają umiejętność rozpoznawania potrzeb dzieci, budowania klimatu zaufania i odbudowania poprawnych relacji rodzinnych.
Źródło: Fundacja Chodżmy Razem