Wojewódzkie Forum Inicjatyw Pozarządowych odbyło się w dniach 27-28 czerwca br. w Krakowie, jako część ogólnokrajowej inicjatywy, pod nazwą III Sektor dla Polski – co organizacje pozarządowe mogą zrobić dla rozwoju kraju? Forum skierowane było do przedstawicieli i przedstawicielek małopolskich organizacji pozarządowych, nie zabrakło również aktywnych mieszkańców Krakowa.
Inicjatorem Forum była Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych – Ośrodek Sieci SPLOT, jednak w proces opracowywania koncepcji wydarzenia włączyło się dwadzieścia organizacji. Od samego początku Wojewódzkie Forum czerpało z pomysłów i potencjału wielu środowisk. Pełna lista organizatorów i partnerów Forum została zamieszczona na końcu relacji.
Podstawowym założeniem programowym Forum była debata „III Sektor dla Polski”, czyli wypracowanie małopolskiego wkładu w powstającą, w procesie wspólnej pracy przedstawicieli NGO’s z całej Polski, Strategię Rozwoju Sektora Obywatelskiego. Jednak w czasie naszego wydarzenia znalazł się też czas i miejsce na inne warsztaty, debaty i wydarzenia towarzyszące, również dotykające zagadnień istotnych dla środowiska małopolskich pozarządowców.
Uczestników Forum gościł Instytut Socjologii UJ współorganizator Forum – większość spotkań i warsztatów została przeprowadzona w siedzibie oraz na dziedzińcu Instytutu, przy ul. Grodzkiej 52, w Krakowie. Podczas dwóch dni spotkań w przyjaznych progach ISUJ i uczelnianej atmosferze 100 przedstawicielom 73 organizacji pozarządowych udało się twórczo porozmawiać o rozwoju sektora obywatelskiego w Polsce, w nieformalnej atmosferze i „nie-konferencyjnej” formule.
Podczas pierwszego dnia, jeszcze przed plenarnym otwarciem, ale już w trakcie oficjalnej rejestracji stworzyliśmy fotogalerię uczestników Forum, bardzo pomocną podczas późniejszego sieciowania.
Oficjalnie obrady otwarli EWA CHROMNIAK Prezeska Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych oraz dr hab. ANDRZEJ BUKOWSKI Dyrektor Instytutu Socjologii UJ ds. badań i rozwoju – przedstawiając pokrótce program spotkania. W tej części uczestnicy Forum poznali również cele i założenia debaty III Sektor dla Polski.
Zanim przystąpiliśmy do warsztatów, debat i dyskusji o sprawach ważnych dla III sektora, znaleźliśmy czas na sieciowanie, czyli poznanie się w gronie organizatorów i uczestników WFIP-u, moderowane przez Olgą Glińską z Fundacji Machina Fotografika i Piotra Marczyka z Pracowni Obywatelskiej. Piątkowe przedpołudnie było idealną porą do spotkań ze znajomymi pozarządowcami, poznaniu tych, których dotąd się nie znało, nawiązania nowych relacji, kontaktów. Sieć kontaktów to ten z naszych zasobów, który nie jest do przecenienia, dlatego zainwestowanie czasu w sieciowanie to nie był czas stracony.
Po intensywnym rozruchu intelektualnym, krótkiej przerwie obiadowej i żeby nie tracić ze sobą kontaktu, przystąpiliśmy do pracy grupowej czyli warsztatowej – oferta była bogata:
KANWA W NGO – TO DZIAŁA! prowadzenie: Bartłomiej (Świstak) Piotrowski, TEAM Kraków Udało się w praktyce szybko i konkretnie ogarnąć pomysł na swoją organizację, motywacją do udziału były: - chęć udoskonalenia już istniejącej organizacji; - uporządkowanie pomysłów na stworzenie organizacji; - ogólne poszukiwanie inspiracji. Pomimo początkowych wątpliwości - "ale przecież tu chodzi o takie proste rzeczy tak? To, przecież jest za proste!", na koniec warsztatu stwierdzono „było fantastycznie i praktycznie!" - to było miłe zaskoczenie!!!
CROWDFUNDING W PRAKTYCE – CZYLI JAK SFINANSOWAĆ SWOJE MARZENIA prowadzenie: Mateusz Hauschild, TEAM Kraków; Warsztat ten zelektryzował uczestników był świetną platformą wymiany idei, wiedzy i produktów. Crowdfunding (forma finansowania działań NGO) to sposób na realizację niemożliwych projektów!
DZIENNIKARZ – PRZYJACIEL CZY WRÓG? JAK ORGANIZACJE POZARZĄDOWE MOGĄ NAWIĄZYWAĆ RELACJE Z MEDIAMI? prowadzenie:
dr Ewa Krupnik, pomysłodawczyni bloga
Promuj NGO! www.promujngo.com. Było kreatywnie z dużą porcją pozytywnej energii. W ciągu zaledwie czterech godzin spotkania udało się wypracować świetne pomysły na intrygujące informacje prasowe. Zmierzyliśmy się z medialnym case study oraz spróbowaliśmy swoich sił w kręceniu WFIP’owego b-rolla.
FACEBOOK TO PRZESZŁOŚĆ? FAKTY I MITY O WYKORZYSTANIU NOWYCH TECHNOLOGII DO PROMOCJI DZIAŁAŃ WOLONTARIACKICH prowadzenie: Marcin Sikorski, Grupa Wydawnicza Znak
W trakcie spotkania uczestnicy pod okiem eksperta dyskutowali i wymieniali się własnymi doświadczeniami w zakresie wykorzystania mediów społecznościowych i ich skuteczności
w pozyskiwaniu nowych wolontariuszy. Z kolei prowadzący przedstawił narzędzia, które w najbliższym czasie zrewolucjonizują rynek nowych technologii i zachęcał do ich stosowania w promocji wolontariatu.
ODKRYWANIE SPOŁECZNOŚCI – BADANIA NIE MUSZĄ BYĆ NUDNE I ŻMUDNE prowadzony przez Annę Sobczyk-Turek, Małgorzatę Głuszak, Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, składał się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy zapoznawali się z modelem badania społeczności lokalnych – poszczególnymi etapami i krokami organizacji badań oraz przydatnymi metodami i technikami badawczymi. W drugiej mieli okazję do praktycznego przetestowania zdobytej wiedzy – uczestnicy w podziale na grupy prowadzili mini badania terenowe w dzielnicy Podgórze – identyfikowali zasoby środowiska lokalnego, rozmawiali z mieszkańcami odnośnie lokalnych problemów i potrzeb. Warsztat zakończył się podsumowaniem zebranych informacji w oparciu o, które zarysowany został szkic badanej społeczności.
Warto też odnotować warsztat JAK SOBIE POŚCIELISZ, TAK SIĘ WYŚPISZ. PRZYGOTUJ GMINĘ NA WYBORY. Prowadzony przez Annę Ścisłowska, Fundacja Batorego;
Dla sympatyków pracy pozawarsztatowej, mieliśmy alternatywną propozycję, przygotowaliśmy nieformalne miejsce spotkań, a że pogoda udała się nadzwyczajnie, to na dziedzińcu ISUJ, mogliśmy otworzyć KAWIARENKĘ OBYWATELSKĄ wraz z PANELEM DYSKUSYJNYM - OBYWATELSKIE MIASTO KRAKÓW – RAZEM CZY OSOBNO? Prowadzonymi przez Martynę Niedośpiał, reprezentującą Liberté! W trakcie debaty krakowscy aktywiści miejscy - Małgorzata Bochenek, Monika Bogdanowska, Tomasz Leśniak oraz przedstawiciele zaangażowanych obywatelsko organizacji pozarządowych – Janek Szpil Kraków Miastem Rowerów, Przemek Dziewitek Pracownia Obywatelska, dyskutowali o współpracy środowisk aktywistycznych i pozarządowych na rzecz rozwoju Krakowa. Czy mimo różnic programowych jesteśmy dla siebie (nie)szkodliwą konkurencją czy potencjalnym sojusznikiem działań? Jak organizacje pozarządowe mogą czerpać z dorobku ruchów miejskich i jak NGO’s mogą wspomagać działania aktywistyczne? Materiał filmowy z debaty można będzie wkrótce znaleźć na stronie Forum. ( https://www.facebook.com/events/532457840216831/?source=1)
Tematyka „współpracy dla Krakowa” była kontynuowana podczas niedzielnego spotkania pt. Porozumienie ponad podziałami, czyli społeczny program dla Krakowa i oddolny niepartyjny komitet wyborczy, którego współorganizatorem był Andrzej Śledź, Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa.
Na WIECZORNYM SPOTKANIU SIECIUJĄCYM podsumowaliśmy dzień, wymienialiśmy się doświadczeniami z pracy w grupach i kontynuowaliśmy rozpoczęte przed południem sieciowanie. Spotkanie z muzyką oraz nieformalna atmosfera były doskonałą okazją do integracji III sektora i przygotowaniem się do pracy w sobotę.
Drugi dzień Forum poświęcony był przede wszystkim debacie „III SEKTOR DLA POLSKI”.
W pierwszej części spotkania pracowaliśmy w oparciu o metodę Open Space Technology, w ramach której uczestnicy samodzielnie współtworzyli program spotkania i wypełniali go istotnymi dla siebie treściami. Główny temat tej sesji brzmiał: III sektor dla Polski - co organizacje pozarządowe mogą zrobić dla rozwoju kraju? Uczestnicy spotkania wybrali istotne z ich punktu widzenia wątki oraz zaproponowali swoje propozycje. Dyskusje grupowe toczyły się wokół następujących tematów:
- „Żaden wiatr nie jest dobry dla okrętu, który nie zna portu swego przeznaczenia.” Konfucjusz, czyli gdzie zmierza III sektor, a gdzie zmierzać powinien?
- Czy wartości to coś, co wyróżnia III sektor – czyli jakie mamy wartości po 25 latach przemian demokratycznych w Polsce, a jakie powinny nam towarzyszyć, gdy spoglądamy 25 lat naprzód?
- Jakie są „realne” zasoby III sektora odróżniające go od sfery publicznej i biznesu? Co stanowi o naszej innowacyjności, czy można w ogóle o niej mówić?
- Rachunek sumienia III sektora czas zacząć! Nasze błędy zaniedbań i zaniechań, chronicznego braku czasu, pogoni za beneficjentem, gorączki pisania i realizacji projektów (grantozy) oraz czasami ignorancji i niewiedzy…. Zastanówmy się, co z nimi zrobić? To niezbędny start na dobry początek, kolejnych 25 lat wspólnej pracy.
- Prezenty … co III sektor chciałby dostać od otoczenia?
- III sektor animatorem demokracji bezpośredniej w naszej gminie i mieście
- Kopiowanie i inspirowanie się innymi - na co czekamy? Czemu ciągle w wielu organizacjach następuje ponowne „odkrywanie Ameryki” – czyli jak dzielić się wiedzą?
- III sektor – jako sposób na prowadzenie firmy dla pracowników zaangażowanych społecznie. Jak prowadzić taką firmę, żeby zarabiać jak najwięcej pieniędzy? – czyli organizacja pozarządowa, jako sprawnie funkcjonująca firma. Dylematy etyczne.
Każda grupa przygotowała raport z dyskusji, wszystkie raporty znajdziecie na portalu facebook . https://www.facebook.com/events/532457840216831/?source=1
Ta część spotkania był prowadzona przez Bartka (Świstaka) Piotrowskiego z TEAM i Wojtka Zawiszę z INTEGRALE.PL. Uczestników tej sesji zaskoczyły „otwarte” zasady metody Open Space Technology. Przy tym było rzeczywiście otwarcie, z uśmiechem na luzie, ale bardzo na serio.
Dalszą część spotkania w formie debaty O OBYWATELSKOŚCI III SEKTORA poprowadziła Martyna Niedośpiał – Pracownia Obywatelska, pytając CZY ORGANIZACJE POZARZĄDOWE SĄ OBYWATELSKIE? Podczas sesji zastanawialiśmy się, czym są w obecnych czasach „organizacje pozarządowe". Czy są one obywatelskie, czy są zakorzenione w społecznościach lokalnych, czy raczej wywodzą się z nich i są odpowiedzią na problemy, które te społeczności definiują? Ilu wśród nas jest społeczników, czy czujemy etos naszego obywatelskiego zaangażowania? Czy jeszcze coś nas łączy? A może jesteśmy tylko firmami, które na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie obracają publicznymi pieniędzmi? Jeśli tak, to czy nie czas na zmianę warty? Może bez organizacji ludzie sobie lepiej poradzą i jeśli uprościmy procedury to grupy sąsiedzkie, aktywiści, ruchy miejskie, wspólnoty mieszkaniowe - będą lepiej realizować zadania do tej pory "przynależne" NGO?
Zebrany podczas spotkań i debat pierwszego i drugiego dnia Forum materiał będzie stanowił wkład małopolskiego środowiska organizacji pozarządowych do tworzącej się Strategii Rozwoju Sektora Obywatelskiego.
Warto dodać, że podczas obu dni Forum Julia Chojnacka, Berenika Baranowska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie zorganizowały WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE, które odbyły się w plenerze, czyli na dziedzińcu ISUJ.
MOBILNE BIURO POŚREDNICTWA WOLONTARIATU – można było skorzystać z możliwości uzyskania informacji nt. wolontariatu oraz zgłosić ofertę wolontariatu w Twojej NGO
HYDE PARK DLA ORGANIZACJI – czyli wymiana informacji i poszukiwanie wolontariuszy do działań, które prowadzi organizacja.
KOLAŻ WOLONTARIATU – kolaż skojarzeń wolontariatowych.
Istniała również możliwość spotkania się z organizacjami koordynującymi WOLONTARIAT ZAGRANICZNY, poznania wolontariuszy z innych krajów, skorzystania z możliwości uzyskania konsultacji w sprawie wyjazdu na wolontariat.
Wypracowane w trakcie Forum refleksje i wnioski uzupełnią opracowanie przygotowane przez Regionalny Panel Ekspertów – grupę przedstawicieli małopolskich NGO’s pracujących nad Strategią.
Wojewódzkie Forum Inicjatyw Pozarządowych Województwa Małopolskiego realizowane było w ramach projektu „Ogólnopolska debata III Sektor dla Polski” programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Realizatorami projektu są: Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. WFIP organizowany był również w ramach Tygodnia Obywatelskiego w Krakowie. W planowanie i organizację Forum włączyła się społecznie spora grupa osób, inicjatyw i organizacji. Wszystkich współorganizatorów było można spotkać na Forum.
Realizatorem działań na terenie województwa małopolskiego jest Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie, Pracownia Obywatelska, TEAM Kraków - Together Everyone Achieves More, Free Hugs Kraków, Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, Fundacja Kompas, Fundacja Batorego, Liberté, AISEC Kraków, Fundacja Machina Fotografika, Fundacja Internationaler Bund Polska, Korczakowska Republika Dziecięca – Dylinarnia, Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży STRIM, MSwid.wordpress.com, PromujNGO.com, Ośrodek Edukacji Ekologicznej "Źródła", Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych PSON, "Między Uszami" Krakowska Fundacja Rozwoju Edukacji Niesłyszących im. Marka Mazurka.