Osiem organizacji pozarządowych, które dojdą do wniosku, że dla dobra Krakowa i jego mieszkańców chcą, razem ze sobą i z Urzędem Miasta, współpracować w realizacji zadań publicznych… może wnioskować do odpowiedniego wydziału UMK o ustanowienie tematycznej Komisji Dialogu Obywatelskiego.
Są formą współpracy międzysektorowej, pomiędzy sektorem samorządowym i tzw. trzecim (czyli organizacji pozarządowych). Obie strony razem pracuję nad dokumentami prawa lokalnego. Od założeń, od początku; konsultacje społeczne są kolejną forma weryfikacji potrzeb mieszkańców, ale konsultowany dokument jest już wcześniej wypracowany z udziałem odpowiedniej KDO. Oczywiście o ile taka komisja powstanie i będzie aktywna.
W grudniu 2010 odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem 12 organizacji , które chcą utworzenia KDO ds. Rewitalizacji Nowej Huty. Swoje spotkania odbywają organizacje zainteresowane założeniem KDO ds. Rodziny i KDO ds. Młodzieży. Jest lider, Fundacja BIS, skupiający organizacje zainteresowane wspieraniem III sektora, ważnym tematem dla wzmocnienia wielu mniejszych organizacji i pozycji całego sektora w Gminie. Czekamy na odpowiednie zarządzenie Prezydenta Krakowa; powstaje w trybie uspołecznionym, chociaż już marzec.
Warszawska Komisja Dialogu ds. Wisły jest dla nas przykładem podejścia i trudnym wyzwaniem. Widzimy problemy związane z naszą rzeką, ale gdzie jest te osiem krakowskich organizacji pozarządowych, gotowych wspólnie wykuwać projekty prawa lokalnego, z kompleksowym, interdyscyplinarnym podejściem do programów rozwoju i dokumentów, które ostatecznie będzie uchwalać Rada Miasta Krakowa?
KDO jako platforma współpracy organizacji z UMK i RMK może być blisko mieszkańców, ma szansę trafnie definiować potrzeby środowiska lokalnego, zgłaszać je organom samorządu; powinna być merytorycznym i społecznym rzecznikiem interesów obywateli Krakowa.
Uczymy się codziennej demokracji od doświadczonych liderów sieci SPLOT. W czwartek, 10 marca o godz. 17.00 będziemy gościć w MOWIS, os. Centrum C 10 B, Piotra Todysa, praktyka z doświadczeniami w pracy warszawskich Komisji Dialogu. Jest doskonała okazja, żeby porozmawiać, zapytać, rozwiać wątpliwości, nabrać odwagi i skrzykiwać się w Krakowie dla większej skuteczności.
Wreszcie chodzi o jakość życia, o kształt Krakowa, o rozwój, który chcielibyśmy akceptować. Organizatorem spotkania są Krakowskie Porozumienie Organizacji Pozarządowych/ KPOO/ i Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych / MOWIS/. Będziemy tam.
Danuta Szymońska - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ogrodu Doświadczeń, inicjatorka utworzenia Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Rewitalizacji Nowej Huty
Kraków, 5.03.2011
Pobierz
-
20110308113922_zaproszenie_semi_KDO.doc
doc ・54.78 kB
Źródło: Krakowskie Porozumienie Organizacji Obywatelskich