Spotkanie, które odbyło się w ostatnich dniach marca w Krakowie, dotyczyło komplementarności między RPO a PROW, metodyki pracy komitetów monitorujących oraz partycypacji w wypracowywaniu rozwiązań systemowych. Ponadto na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego uczestnicy zwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dzięki funduszom europejskim powstał nowoczesny Gmach Główny, nominowany do Europejskiej Nagrody Architektonicznej i zgłoszony do konkursu „Polska pięknieje – 7 cudów funduszy europejskich”.
Spotkanie otworzył Wicemarszałek Stanisław Sorys. Przedstawił informacje dotyczące postępów w realizowaniu Regionalnego Programu Operacyjnego, wojewódzkiego komponentu PO Kapitał Ludzki i pokazał komplementarność tych działań z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, koncentrując się na Osi IV LEADER i Lokalnych Grupach Działania. Imponująca jest zmiana - kilka lat temu województwo było pokryte LGD w ok. 45%, dzisiaj jedynie w pojedynczych gminach LGD nie ma.
W wykład inauguracyjnym dr Piotr Magnuszewski z Centrum Rozwiązań Systemowych przywołując przykład efektu ingerencji Światowej Organizacji Zdrowia na Borneo w latach 50. przekonał słuchaczy, że nieprawdą jest, jakoby jednemu skutkowi była przyporządkowana tylko jedna przyczyna, tudzież, aby jedna przyczyna wywoływała tylko jeden skutek. Podobnie rzecz się dzieje w pracach komitetów, co uczestnicy mieli okazję zgłębiać podczas warsztatów.
Z kolei Agata Wiśniewska-Górczewska, Przewodniczącej Grupy roboczej ds. społeczeństwa obywatelskiego (Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych), która doprowadziła do powołania przez KK NSRO Sieci, opowiedziała o efektach I spotkania regionalnego:
- przekazaniu do Instytucji Zarządzającej PO Kapitał Ludzki projektu harmonogramu prac nad regionalnymi Planami działania,
- zebraniu informacji z sekretariatów komitetów odnośnie możliwości finansowania kosztów podróży członków i zastępców na spotkania Sieci.
Informacje dotyczące tych spraw zostały zamieszczone w Bazie Wiedzy (filtr Krajowa Sieć Tematyczna).
W spotkaniu wzięło udział około 70 osób, reprezentantów partnerów społecznych (dopisali zwłaszcza członkowie Związku Rzemiosła Polskiego) i organizacji pozarządowych. Z uwagi na tematykę warsztatów, spotkanie spotkało się też z dużym zainteresowaniem sekretariatów komitetów i podkomitetów monitorujących.
Źródło: Sekretariat KSTP