Krajowy Plan Odbudowy wysłany do Komisji Europejskiej
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oficjalnie przesłało Krajowy Plan Odbudowy (KPO) do Komisji Europejskiej przez system CIRCABC. Dokument jest podstawą do wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro.
– Fundusz Odbudowy ma wesprzeć środki krajowe w przywracaniu odporności gospodarki oraz przygotować na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności. Dlatego tak ważne jest, by te pieniądze, jak najszybciej zaczęły pracować w naszej gospodarce. W lipcu poprzedniego roku na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej, został uzgodniony pakiet odbudowy o wartości 750 mld euro. Od tego czasu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z innymi resortami, samorządowcami, przedsiębiorcami, partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi intensywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem Krajowego Planu Odbudowy. Wynik wielomiesięcznych prac przekazaliśmy Komisji Europejskiej – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Rząd przyjął Krajowy Plan Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy 30 kwietnia został zaakceptowany na specjalnym posiedzeniu Rady Ministrów. Rząd jednocześnie upoważnił Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej do wprowadzania dalszych zmian w dokumencie.
Zmiany w Krajowym Planie Odbudowy
Od 26 lutego do 2 kwietnia trwały konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. W konferencji inaugurującej udział wziął premier Mateusz Morawiecki. W ramach konsultacji Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało trzy debaty poświęcone pięciu filarom Krajowego Planu Odbudowy. Odbyło się również pięć wysłuchań publicznych KPO. Możliwe było również zgłaszanie uwag przez dedykowany formularz na stronie internetowej.
W trakcie konsultacji społecznych wpłynęło ponad 5 tys. uwag oraz komentarzy i propozycji do Krajowego Planu Odbudowy, które znacząco wpłynęły na ostateczny kształt dokumentu.
Dokument został między innymi uzupełniony o pożyczki i obecnie składa się z dwóch uzupełniających się części – dotacyjnej i pożyczkowej.
https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/kpo-wyslany-do-komisji-europejskiej
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej