Korpus Solidarności - wsparcie dla organizacji, możliwość rozwoju dla wolontariuszy
Twoja organizacja współpracuje z wolontariuszami lub chce rozpocząć taką współpracę? Zajrzyj koniecznie na www.korpussolidarnosci.gov.pl. Program powstał po to, aby wspierać organizacje pozarządowe i instytucje publiczne we współpracy z wolontariuszami oraz udostępniać koordynatorom różnorodne narzędzia rozwojowe.
Oferta Korpusu Solidarności adresowana jest zarówno do tych organizacji, które dopiero zaczynają przygodę z wolontariatem, jak i do tych, które mają już w tym zakresie doświadczenie. Dzięki udziałowi w Programie macie okazję podnieść swoje kwalifikacje w zakresie organizacji wolontariatu, a przede wszystkim znaleźć i zaprosić do współpracy nowych wolontariuszy. W woj. pomorskim operatorem Korpusu Solidarności jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, które dysponuje ofertą wsparcia zarówno dla organizacji i koordynatorów, jak i dla wolontariuszy uczestniczących w Programie.
Pomagamy, gdy stawiacie pierwsze kroki w wolontariacie
Organizacja otrzymuje pomoc od momentu postawienia pierwszych kroków w wolontariacie: badania potrzeb, tworzenia oferty wolontariackiej czy rekrutacji ochotników. Jeśli w dotychczasowej działalności nie macie żadnych doświadczeń we współpracy z wolontariuszami lub są one niewielkie, proponujemy szkolenie z zakresu przysłowiowego "ABC" oraz zindywidualizowane wsparcie w postaci poradnictwa i staży dla koordynatorów. Wspieramy koordynatorów pomagając im także w organizacji i koordynacji akcji i działań z udziałem wolontariuszy. Do dyspozycji koordynatorów jest także System Obsługi Wolontariuszy (SOW) , czyli internetowe narzędzie do rekrutacji ochotników i ewidencjonowania ich aktywności.
Pomagamy profesjonalizować wolontariat
Koordynatorzy mają dostęp do bezpłatnej oferty szkoleniowej, dzięki czemu mogą systematycznie podwyższać swoje kompetencje. W pakiecie edukacyjnym koordynatorzy znajdą szkolenia prezentujące podstawowy zakres wiedzy "know how", jak również szkolenia rozwijające, pogłębiające wiedzę i umiejętności w zakresie poszczególnych zagadnień modelu współpracy z wolontariuszami czy dedykowane wybranym obszarom wolontariatu (jak np. wolontariat w kulturze czy e-wolontariat).
Z myślą o potrzebie wymiany doświadczeń i inspirowania się dobrymi praktykami i sprawdzonymi rozwiązaniami wypracowanymi przez inne organizacje i instytucje, organizowane są również debaty i spotkania branżowe. W ramach dodatkowych działań rozwijających uczestnicy mogą skorzystać z oferty wizyt studyjnych, spotkań motywacyjnych, networkingowych czy doradztwa specjalistycznego.
Specjalną ścieżką rozwojową są staże, zarówno tych koordynatorów początkujących w obszarze współpracy z wolontariuszami, którzy chcą zdobyć podstawową wiedzę i kompetencje, jak i tych mniej i bardziej doświadczonych, którzy chcą zaktualizować swoją wiedzę i pogłębiać lub pozyskiwać kolejne umiejętności.
Więcej o stażach dowiesz się tu: https://wolontariatgdansk.pl/staze-dla-koordynatorow-wolontariatu/
Stwórz „Miejsce Przyjazne Wolontariuszom”
Organizacje mają możliwość skorzystania z audytu i ewaluacji, czemu służy narzędzie standaryzacji wolontariatu i udział w procesie certyfikacji. Certyfikacja jest procesem, który umożliwia organizatorom sprawdzenie, w jakim stopniu zarządzają wolontariatem zgodnie z dobrymi praktykami i zasadami formalno-prawnymi, podniesienie standardów organizacji wolontariatu i promocję własnej działalności. Efektem certyfikacji jest wyróżnienie organizatora wzorowo współpracującego z wolontariuszami i przyznanie mu certyfikatu „Miejsce Przyjazne Wolontariuszom”.
Więcej o certyfikacji dowiesz się tu: https://www.korpussolidarnosci.gov.pl/certyfikacja/
Doceń i pobudź aktywność wolontariuszy Twojej organizacji
Macie pomysły na działanie wolontariackie lub rozwój zespołu wolontariuszy, ale brak Wam funduszy na ich realizację? A może współpracujesz z wolontariuszami, którzy mają głowę pełną pomysłów i do ich realizacji potrzebują odrobiny wsparcia? Spróbujcie sił w konkursach na minigranty i bony!
To konkursy, w którym wolontariusze mogą pozyskać środki finansowe w postaci grantów na działania wolontariackie lub bonów edukacyjnych. Zainteresowanych zapraszamy na: https://wolontariatgdansk.pl/minigranty-i-bony-dla-wolontariuszy/
W tegorocznej puli pozostało ich już niewiele, więc śpieszcie się!
Program umożliwia ponadto wolontariuszom dostęp do urozmaiconej oferty edukacyjnej - mogą oni uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach, forach, debatach, spotkaniach. Na uczestników zarejestrowanych w System Obsługi Wolontariuszy (SOW) i dokumentujących swoją aktywność wolontariacką czeka program benefitowy Karty Wolontariusza - czyli ogólnopolski system ulg, benefitów i bonifikat w korzystaniu z usług partnerów Korpusu.
Zapraszamy do współpracy
Zainteresowanych szczegółami zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z operatorem programu w woj. pomorskim: Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Możecie skorzystać z telefonu: 58 772 42 21, maila: ks@wolontariatgdansk.pl lub zostawić nam wiadomość na fb: @wolontariatpomorze
Możecie zasięgnąć też informacji u partnerów RCWG, w partnerstwie z którymi realizujemy program: Regionalnym Centrum Wolontariatu w Słupsku: http://wolontariat.org.pl/slupsk/otwiera się w nowej karcie i organizacjami skupionymi w Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych: http://cop.pomorskie.pl/otwiera się w nowej karcie
Zapraszamy do kontaktu :-)
„Korpus Solidarności – Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030” jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.