Za nami gala plebiscytu Korony Równości – nagród uznawanych za najważniejsze wyróżnienie, jakie można otrzymać w Polsce za działanie na rzecz społeczności LGBT+. W tym roku w drodze głosowania internetowego nagrody otrzymują:
Wolna Szkoła, Ogólnopolska Federacja na Rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności, Monika Falej, Wolne Sądy, Paula Szewczyk, Ane Piżl, Natasza Parzymies, Miłość Nie Wyklucza i Skanska. Goście i gościnie tegorocznej Gali mieli okazję wysłuchać mowy motywacyjnej Jean Freedberg, Dyrektorki ds. Partnerstw Globalnych w Human Rights Campaign. Galę poprowadził Max Cegielski – dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny. Wydarzenie uświetnił również występ Krzysztofa Zalewskiego.
26 września w Warszawie odbyła się Gala plebiscytu Kampanii Przeciw Homofobii – Korony Równości. To już piąta edycja plebiscytu wyróżniającego osoby oraz grupy, które przez ostatnie 12 miesięcy w sposób szczególny angażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+. W tym roku nagrody przyznano w 8 kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo, Media, Ludzie Internetu, Świat Kultury, Biznes.
Wolna Szkoła: Dążymy do tego, aby każda osoba czuła się w szkole bezpieczna
Nagrodę w kategorii Zaangażowanie Społeczne otrzymała Wolna Szkoła – największy ruch obywatelski w Polsce, który zrzesza Sieć Organizacji Społecznych (S.O.S.) oraz oddolne ruchy społeczne, by skutecznie sprzeciwiać się zmianom w edukacji planowanym przez rządzących. W trakcie swojego przemówienia, Iga Kazimierczyk, jedna z przedstawicielek Wolnej Szkoły zaznaczyła, że:
„Mówimy o szkole wolnej od przemocy, indoktrynacji, dyskryminacji. Mówimy o szkole wolnej od homofobii, transfobii, od każdej fobii przed każdą innością. To jest takie zwykłe. To jest to, co robi człowiek przyzwoity”.
Ogólnopolska Federacja na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności: Na co dzień pracujemy w obszarze solidarności
Koronę Równości w kategorii Równe Traktowanie otrzymała Ogólnopolska Federacja na Rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności, która w czerwcu 2023 r. wydała raport z badania “Bezdomność osób LGBT+”, w którego skład wchodzi także diagnoza stanu wiedzy na temat bezdomności w tej grupie, stosowanych rozwiązań, wyzwań i planów wsparcia.
„To badanie uzmysłowiło nam, że społeczność LGBT+ jest tą grupą narażoną na bezdomność. Musimy dokonać różnych zabiegów, aby tak nie było” – zaznaczyła autorka raportu, Elżbieta Szadura-Urbańska.
Monika Falej: Stójmy na straży wartości, godności i miłości
Statuetka Koron Równości 2023 w kategorii Życie Polityczne trafiła do Moniki Falej – posłanki partii Lewica, prawniczki, wiceprzewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej. W ramach pracy w Komisji Etyki Poselskiej, doprowadziła m.in. do ukarania Jarosława Kaczyńskiego karą nagany za haniebne naśmiewanie się z osób transpłciowych. Posłanka zaznaczyła, że nagroda jest dla niej ważna z kilku powodów:
„Chciałabym, abyście wszyscy czuli się bezpieczni. Sojuszniczki takie jak ja, Katarzyna Ueberhan czy Anna Maria Żukowska – jesteśmy z Wami, jesteśmy Waszymi ambasadorkami. Będziemy strzec Was przed osobami, które próbują Was szkalować, niszczyć i mówić słowa niegodne”.
Wolne Sądy: Nie może być tak, że jest lista osób bezkarnych, która narzuca narrację
Nagrodę w kategorii Prawo otrzymały Wolne Sądy, czyli grupa prawników i prawniczek, która zawiązała się na fali protestów społecznych w obronie niezależności sądownictwa. Przedstawiciel Wolnych Sądów powiedział, że:
„Wolne i niezależne sądy są jedynym takim miejscem, gdzie my wszyscy możemy żądać ochrony naszych praw, naszej godności, ochrony praw mniejszości. Bez niezależnych sądów jest to niemożliwe”.
Paula Szewczyk: Dopóki osoby LGBT+ nie będą cieszyć się takimi prawami, jak reszta społeczeństwa – będę o nich pisać
Głosami internautów i internautek, nagrodę w kategorii Media otrzymała Paula Szewczyk – dziennikarka Wysokich Obcasów, odpowiadająca za większość tekstów dotyczących społeczności LGBT+ opublikowanych na łamach magazynu. Nie kryjąc wzruszenia Paula Szewczyk zaznaczyła, że:
„Tej chwili towarzyszą dwie sprzeczne emocje. Z jednej strony oczywiście jest to wzruszenie i wielka radość. Drugie uczucie to jest frustracja, żal, złość, że ta zmiana nie idzie tak szybko, jakbyśmy chcieli i jeszcze bardzo dużo pracy przed nami”.
Ane Piżl: Będę ludziom patrzeć w oczy i nigdy nie spuszczę wzroku
W kategorii Ludzie Internetu Koronę Równości otrzymała Ane Piżl – ratownica medyczna, edukatorka, aktywistka, promotorka kultury równości i języka inkluzywnego.
„Polska jest jak Instagram. Czasami zachwyca, jest inspirująca, a następnego dnia chcesz skasować konto, wyjechać i nie wracać. Ważne jest, że wszyscy razem robimy Polskę bardziej otwartą, mniej wystraszoną i mniej walczącą”.
Natasza Parzymies: Mam nadzieję, że to wszystko zmierza w lepszą stronę
Świat Kultury to jedna z nowych tegorocznych kategorii plebiscytu. Nagrodę za swoje działania otrzymała Natasza Parzymies – reżyserka i scenarzystka filmowa.
„Pamiętam, jak zaczynaliśmy drugi sezon “Kontroli” – to był pierwszy i jedyny serial LGBT w Polsce. Teraz jest ich coraz więcej”.
Miłość Nie Wyklucza i Skanska: Osoby LGBT+ pracują w biznesie
Drugą kategorią, która miała premierę w tym roku był Biznes. Koronę Równości za działania w tym obszarze otrzymali Miłość Nie Wyklucza i Skanska za “Bezpieczne Przystanie” – pierwszą w Polsce publikację przedstawiającą dobre praktyki skierowane do i realizowane przez tęczowe sieci w firmach z sektora prywatnego. Osoba przedstawicielska Miłość Nie Wyklucza zaznaczyła, że:
„Zobaczyłam, że można pracować w miejscu, które respektuje to, kim jesteś, respektuje twoje wybrane imię i zaimki, z otwartymi ramionami wita każdą zmianę w twojej ekspresji. To jest takie minimum komfortu, które powinna mieć każda osoba”.
Źródło: Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii