Kontrowersyjny przetarg na przygotowanie wniosku o ESK 2016
Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło przetarg nieograniczony na przygotowanie wniosku aplikacyjnego do Ministra Kultury w konkursie o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Ogłoszenie wywołało wiele kontrowersji w środowisku stołecznych organizacji.
Przedmiotem zamówienia jest opracowanie i przygotowanie wniosku aplikacyjnego o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla miasta stołecznego Warszawy w konkursie o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku ogłoszonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 9 listopada 2009 r.
Zamawiający stawia wygórowane wymagania potencjalnym oferentom. Oprócz dość oczywistej konieczności posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności, wiedzy i doświadczenia; dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, w ogłoszeniu znalazły się także takie wymagania, jak:
- zrealizowanie w ostatnich trzech latach co najmniej dwóch zamówień – opracowanie ekspertyzy lub raportu obejmującego co najmniej jedną z następujących dziedzin: ekonomika kultury, zarządzanie w kulturze, finansowanie kultury;
- należyte zrealizowanie w ostatnich trzech latach co najmniej jednego zamówienie, obejmującego świadczenie usług eksperckich w obszarze kultury dla jednostek sektora publicznego, działających w obszarze kultury, w tym co najmniej jednego dla miast polskich o liczbie ludności większej niż 500 tyś. mieszkańców (z wyłączeniem aglomeracji miast), o wartości minimum 100 000 zł brutto dla zrealizowanego zamówienia;
- wykazanie, że oferent dysponuje osobami kompetentnymi do opracowania przedmiotu zamówienia, a w tym: specjalistami w takich dziedzinach jak zarządzanie w kulturze, media i komunikacja, finansowanie kultury, którzy wykażą się uczestnictwem w opracowywaniu co najmniej jednego projektu obejmującego swoim zakresem w/w dziedzinę; co najmniej dwoma ekspertami posiadającymi obywatelstwo jednego z krajów UE (z wyłączeniem obywatelstwa polskiego) z dziedziny programów Unii Europejskiej dotyczących edukacji i kultury, w tym programu Europejskiej Stolicy Kultury, z których przynajmniej jeden legitymuje się uczestnictwem w przygotowaniu lub weryfikacji dokumentacji wymaganej do uczestnictwa w w/w programach.
Ponadto zamawiający określił, że wartość zamówienia nie powinna przekroczyć 193 tys. euro, czyli ok. 600 tys. zł. I dał raptem tydzień na składanie ofert.
Co budzi kontrowersje?
Wypełnianie wniosku dotyczącego ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury powinno należeć do zatrudnionego przez miasto Pełnomocnika ds. ESK i jego pracowników. Decyzja, aby zadanie to powierzać zewnętrznej firmie – co najmniej prowokuje pytanie, po co jest Pełnomocnik, skoro nie potrafi zorganizować tak prostego działania.
Sprawę będziemy śledzić. Zainteresowała się nią także Komisja Dialogu Społecznego.
Redakcji ngo.pl nie udało się skontaktować z przedstawicielami urzędu miasta. Przedstawiciel biura Pełnomocnika ds. Europejskiej Stolicy Kultury nie zgodził się na oficjalną wypowiedź, odsyłając nas do Pełnomocnik, Ewy Czeszejko-Sochackiej, która niestety do piątku przebywa na urlopie.
Źródło: inf. własna