Ministerstwo Rozwoju Regionalnego informuje, że w latach 2014-2020 rząd i samorządy poszczególnych województw będzie wiązać umowa, która ma pozwolić na lepszą koordynację działań obu tych szczebli oraz dopasowanie finansowania inwestycji do specyficznych potrzeb i mocnych stron każdego regionu. O kształcie Kontraktu Terytorialnego rozmawiał z przedstawicielami urzędów marszałkowskich wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski 10 grudnia 2012 r. w Warszawie.
W dokumencie tym zawarte zostaną cele i zadania poszczególnych jego sygnatariuszy oraz określone instrumenty ich realizacji. Będzie on przedmiotem negocjacji pomiędzy województwem, a rządem. Oprócz środków unijnych uwzględnione zostaną w nim także środki krajowe.
Dodatkowe informacje na temat Kontraktu Terytorialnego przedstawiła Ewa Wnukowska, dyrektor Departamentu Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych w MRR.
W części ogólnej znajdą się m.in.:
-
zasady dotyczące koncentracji tematycznej (czyli na co będą kierowane fundusze);
-
zasady dotyczące realizacji wymiaru terytorialnego, w tym wsparcia Obszarów Strategicznej Interwencji państwa (czyli szczególnie istotnych z punktu widzenia rozwoju kraju obszarów geograficznych, na które kierowane będą fundusze) i zastosowanie instrumentów rozwoju terytorialnego (np. zaproponowane przez Komisję Europejską w projektach rozporządzeń dla polityki spójności Zintegrowane Inwestycje Terytorialne i Rozwój kierowany przez społeczność lokalną);
-
algorytm podziału Funduszy Europejskich pomiędzy województwa;
-
zasady podziału Funduszy Europejskich pomiędzy poziom krajowy i regionalny;
-
dziedziny, na które będą kierowane środki w ramach krajowych polityk publicznych.
W części szczegółowej znajdą się m.in.:
-
ogólna charakterystyka województwa, w tym analiza jego mocnych stron i barier rozwojowych oraz rekomendowane działania prorozwojowe w odniesieniu do całego obszaru;
-
propozycje dziedzin, których wsparcie będzie priorytetem dla danego województwa;
-
propozycje priorytetowych inwestycji oraz ich wstępna wycena.