Konsultacje społeczne w sprawie programu współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi
W piątek, 15 października 2010 roku, we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, przy ul. Legnickiej 65 odbyło się otwarte spotkanie konsultacyjne, dotyczące projektu programu współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2011 roku. Podczas spotkania zaprezentowane zostały główne założenia i priorytetowe obszary współpracy zaplanowanej na nadchodzący rok. Czy przedstawiony przez Radę Miasta projekt wprowadzi konkretne zmiany i nowe zadania?
Wystąpienia i prezentacje poszczególnych dyrektorów wydziałów i jednostek merytorycznych Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia potwierdziły tylko ogólny wniosek, jaki nasuwał się po przeczytaniu projektu programu, znajdującego się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Mianowicie, w nadchodzącym roku kontynuowane będą głównie już rozpoczęte i trwające zadania, które Gmina Wrocław zleciła organizacjom pozarządowym w ubiegłych latach. Jak zapewniał Jacek Sutryk, dyrektor wrocławskiego MOPS-u, „niewiele się zmieni, jeśli chodzi o 2011 r., w którym to głównie realizowane będą plany zadań już trwających”. Głównym celem projektu programu jest zatem realizacja i kontynuacja istniejących już zadań publicznych. Przedstawiony program współpracy Miasta Wrocławia ma stać się elementem długotrwałej strategii rozwoju.
Podczas prezentacji zadań, z poszczególnych obszarów współpracy, przewidzianych na nadchodzący okres czasu, było widać, że program skupia się głównie na realizowaniu polityki społecznej i wspieraniu rozwoju lokalnego, opartego na budowaniu świadomego społeczeństwa obywatelskiego, przede wszystkim poprzez aktywizację społeczności lokalnej. Do priorytetowych obszarów współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi należeć w przyszłym roku będzie popularyzacja wiedzy o zachowaniach zdrowotnych oraz profilaktyce chorób (w zakresie ochrony i promocji zdrowia), co jak podkreśla dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, Anna Szarycz, jest „nowością we współpracy z organizacjami pozarządowymi”. W planach dotyczących rozwoju społecznego oraz inicjatyw obywatelskich uwaga skierowana będzie zwłaszcza w stronę kontynuacji zadań skupiających się na rozwoju kampanii przeciwdziałaniu żebractwu, a także integracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wspieraniu aktywizacji Romów oraz dalszym, intensywnym promowaniu bezpłatnego poradnictwa prawnego. Dodatkowo plany te dotyczą rozwijaniu i wspieraniu ośrodków wsparcia i mieszkań chronionych oraz organizowaniu pomocy osobom bezdomnym. Bardzo ważna będzie też działalność na rzecz mniejszości narodowych, promowaniu historii miasta, jako miejsca wielokulturowego i otwartego, zwłaszcza w kontekście 2016r. i kandydatury Wrocławia do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W obszarze promowania i upowszechniania sportu nacisk skierowany będzie głównie na wspieranie działań mających na celu odpowiednie przygotowanie stolicy Dolnego Śląska do organizacji UEFA EURO 2012. Jeśli zaś chodzi o zakres działalności na rzecz organizacji pozarządowych, miasto poprzez profesjonalizację pracy w takich instytucjach, zamierza wspomagać ich rozwój. Podczas spotkania hipotetycznie padła także kwota przeznaczona na realizację programu, określona w wysokości 62.500.000 zł.
Po wysłuchaniu prezentacji z poszczególnych obszarów rozpoczęła się debata na temat projektu uchwały Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Pytania ogniskowały się głównie wokół możliwości ewentualnego odwoływania się od decyzji komisji konkursowych, które to rozstrzygają o konkursach ofert na realizację zadań publicznych. Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Rady Miasta zachęcali przy tym do zgłaszania (na takie stanowisko) kandydatury osób reprezentujących organizacje pozarządowe. Przypominając przy okazji, że 15 listopada 2010r. ogłoszone zostaną oferty konkursów na realizację zadań publicznych na 2011r.
Przedstawiciele Rady Miasta zachęcali również do nadsyłania konstruktywnych uwag i opinii, które pomogą w tworzeniu programu, a wszelkie sugestie dotyczące jego przedmiotu będzie można przesyłać do 4 listopada.
Poniżej przypominamy, gdzie można składać swoje uwagi i sugestie związane z przyszłorocznym programem współpracy z organizacjami pozarządowymi: Biuro ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego ul.G.Zapolskiej 2/4 50-032 Wrocław pok. 509,
Uwagi można też wysyłać drogą elektroniczna na adres: bwo@um.wroc.pl
Źródło: inf. własna wroclaw.ngo