W ostatnim dniu września odbyło się pierwsze z cyklu posiedzeń Zespołu ds. konsultacji społecznych, w ramach inicjatywy „Elbląg konsultuje!”. W skład Zespołu weszli dyrektorzy departamentów UM, urzędnicy odpowiedzialni za konsultacje oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Na spotkaniu zostały omówione kwestie fundamentalne dla funkcjonowania projektu, przede wszystkim poszczególne działania i terminy ich realizacji.
Słowo wstępne, traktujące o wielkiej wadze konsultacji społecznych dla samorządu i mieszkańców, wygłosił przewodniczący Zespołu – wiceprezydent Elbląga, Marek Pruszak. Urzędnicy UM mieli okazję zapoznać z zadaniami projektowymi, harmonogramem realizacji poszczególnych działań, strukturą zarządzania konsultacjami, jak też planem szkoleń, które pozwolą im skutecznie prowadzić konsultacje z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi. Założenie jest takie, by wprowadzanie zmian jakości w prowadzeniu konsultacji zakończyć do połowy 2015 roku.
„Elbląg konsultuje!” zakłada przeprowadzenie cyklu sześciu konsultacji, w tym trzech z mieszkańcami miasta oraz trzech z organizacjami pozarządowymi. – Chciałbym, aby konsultacje miały jak najszerszy charakter. Wszystko po to, aby pobudzać mieszkańców do aktywności – mówił Marek Pruszak.
Oprócz samych konsultacji, ważnym punktem w projekcie jest ich promowanie i popularyzacja. Każdy mieszkaniec Elbląga będzie mógł zabrać głos, m.in. dzięki platformie internetowej, w całości dedykowanej konsultacjom. – Platforma po zakończeniu projektu będzie przekazana władzom miasta – oznajmił Arkadiusz Jachimowicz, prezes Stowarzyszenia ESWIP. Na koniec zostanie przeprowadzona ewaluacja procesu konsultacyjnego. Będzie wtedy wiadomo, co poszło dobrze, a co wymaga ulepszenia.
Póki co jednak przed nami kolejne spotkanie: 4 października w budynku Ratusza Staromiejskiego odbędzie się konferencja inaugurująca projekt, na której m.in. zaproszeni goście z innych miast opowiedzą, jak podobny proces wygląda u nich i jak należy postępować, aby prowadzone działania gwarantowały sukces.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP