Konsultacje Programu Współpracy Miasta Wrocławia z NGO. Dlaczego to takie ważne?
Z początkiem sierpnia 2020 r. Prezydent Wrocławia przedstawił Wrocławskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego do konsultacji projekt Uchwały Rady Miejskiej Wrocławia w sprawie Programu Współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi w 2021 r. Konsultacje rozpoczęły się 3 sierpnia i zakończą 7 września 2020 r. Zaproszenie od udziału w konsultacjach kierowane jest do wszystkich przedstawicieli wrocławskich NGO.
Podstawa prawna
Podstawą prawną ogłoszenia konsultacji jest Uchwała nr LIV/1559/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 września 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego konsultowania z radą działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi (…) oraz Zarządzenie nr 3206/15 Prezydenta Wrocławia z dnia 31 grudnia 2015 r. w sprawie zasad postępowania w celu przeprowadzenia konsultacji projektów aktów prawa miejscowego z radą działalności pożytku publicznego lub z organizacjami pozarządowymi (…).
W jakim celu i dlaczego to takie ważne?
Konsultacje Programu Współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi przeprowadza się w celu poznania opinii organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3. ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w sprawie poddanej konsultacjom. We Wrocławiu konsultacje Programu Współpracy są przeprowadzane co roku.
Celem Programu Współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi jest określenie czytelnych zasad w zakresie wspierania przez Miasto działań organizacji pozarządowych poprzez powierzanie organizacjom pozarządowym ustawowych zadań gminy i powiatu. Poprzez określenie i realizację tych zasad Samorząd pragnie włączać organizacje pozarządowe w system demokracji lokalnej. Podstawowymi korzyściami takiej współpracy są między innymi:
- umacnianie w społecznej świadomości poczucia odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie,
- budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez aktywizację społeczności lokalnych,
- wprowadzanie nowatorskich i bardziej efektywnych działań dzięki dobremu rozpoznaniu występujących potrzeb.
Stolica Dolnego Śląska od wielu lat świeci ogromnym kapitałem zaangażowania obywatelskiego ludzi, którzy realizują działania społeczne, edukacyjne, kulturalne, sportowe niemalże w każdym obszarze życia. Zmieniają Wrocław każdego dnia. To kapitał, który liczy ponad 4 tys. zarejestrowanych organizacji pozarządowych, w tym ok. pół tysiąca bardzo aktywnych. Ta aktywna działalność podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego jest istotną cechą społeczeństwa demokratycznego, elementem spajającym i aktywizującym społeczność lokalną. Uznając rolę aktywności obywatelskiej w rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnej, Rada Miejska Wrocławia deklaruje wolę kształtowania współpracy z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na zasadach pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.
Jest to zatem ogromna szansa i możliwość dla wrocławskich organizacji pozarządowych, aby partnersko współtworzyć Program Współpracy na 2021 r.
Rola Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (WRDPP) i jej działania
WRDPP jest ciałem powoływanym przez Prezydenta Wrocławia. Ma charakter inicjatywny i doradczo-opiniujący w zakresie dotyczącym pożytku publicznego i współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi. W jej skład wchodzi 6 przedstawicieli organizacji pozarządowych prowadzących działalność na terenie Wrocławia, 2 przedstawicieli Rady Miejskiej oraz 2 przedstawicieli wybranych przez Prezydenta Wrocławia.
Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie kadencja Rady trwa 3 lata. Obecna WRDPP została powołana 27 października 2017 r. na mocy Zarządzenia nr 7911/17 Prezydenta Wrocławia i jej kadencja kończy się w 2020 r.
WRDPP w kadencji 2017-2020 w każdym roku swojego funkcjonowania wspiera Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia w prowadzeniu konsultacji, zbieraniu głosów z pozarządowego środowiska na temat potrzeb, problemów czy pomysłów na podniesienie jakości działań trzeciego sektora we Wrocławiu. Po zebraniu uwag, postulatów, WRDPP lobbuje za określonymi rozwiązaniami w klubach i środowiskach politycznych Rady Miejskiej Wrocławia, aby te wsparły wrocławskie organizacje pozarządowe.
To ważne, aby głos wrocławskich organizacji pozarządowych był słyszany i widziany. Jednak ogromna rola stoi także po stronie samych organizacji pozarządowych. Powinny one bowiem aktywnie uczestniczyć w konsultacjach wskazując Prezydentowi i Radzie Miejskiej co warto zmienić, jakie zadania należy uznać w 2021 r. za priorytetowe, nad którymi należy się bardziej pochylić itd. Bez tego zwyczajnie nie będzie wiadomo, jak zaradzić jakimkolwiek problemom, jak odpowiedzieć na określone potrzeby, czy na czym w kolejnym roku kalendarzowym się skupić. Jest to zatem nasza wspólna sprawa i razem powinniśmy zadbać o dobro Wrocławia.
Pandemia, solidarność i obszary zaniedbane
Kryzys wywołany pandemią Covid-19 odczuła większość organizacji pozarządowych. Szczególnie te, które np. realizują zadania publiczne, prowadzą szkoły, zatrudniają stałych pracowników czy większość swoich działań opierają na różnych formach spotkań w realu. I po raz kolejny, w obliczu trudnej sytuacji, Wrocław stanął na wysokości zadania i wiele organizacji pozarządowych wzajemnie się wspierało. To nie tylko wspólne działania na rzecz szpitali, seniorów, najbardziej potrzebujących, ale też wzajemna wymiana informacji czy zasobów, którymi organizacje dysponują.
Pandemia obnażyła też obszary zaniedbane w trzecim sektorze, jak np. słaba zdolność adaptacji do nowych warunków wśród niektórych organizacji, problemy finansowe, braki kompetencyjne w wykorzystaniu nowych technologii czy wzrost porad w obszarze pomocy psychologicznej. Na to nakładają się problemy finansowe samorządów, w tym także Wrocławia, który w związku z pandemią utracił kilkaset milionów złotych. A to niestety, będzie miało wpływ na budżet w 2021 r. i poziom wsparcia dla organizacji pozarządowych. Dlatego tak ważne jest, aby organizacje pozarządowe miały tego świadomość. Tu bowiem konieczna jest solidarność wrocławskiego środowiska i poszukiwanie konsensusu.
Strategia Rozwoju Współpracy Miasta Wrocławia z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2018-2022 i jej realizacja
Myśląc o konsultacjach Programu Współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi nie możemy zapomnieć o wypracowanej partycypacyjnie przez wrocławskie organizacje pozarządowe wraz z przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia Strategii Rozwoju Współpracy Miasta Wrocławia z Organizacjami Pozarządowymi na lata 2018-2022. To kluczowy dokument dla wrocławskiego środowiska organizacji pozarządowych, który wskazuje w jakim kierunku ww. okresie powinniśmy podążać i jakie działania przedsięwziąć. Chodzi tu między innymi o działania w zakresie współpracy finansowej organizacji z miastem, współpracy lokalowej, wykorzystanie i promocja zasobów, udział organizacji w tworzeniu dokumentów o charakterze strategicznym czy rozwój struktur dialogu społecznego. Te kierunki działań są realizowane m.in. w obszarze promowania i wzmacniania ekonomii społecznej, współpracy z biznesem, inicjowania, tworzenia, i wzmacniania funkcjonujących Centrów Aktywności Lokalnej, promowania i wzmacniania funkcjonujących Grup Dialogu Społecznego czy Grup Branżowych.
Jak się zaangażować?
Konsultacje rozpoczęły się z dniem 3 sierpnia 2020 r. i zakończą 7 września 2020 r. Zaproszenie od udziału w konsultacjach kierowane jest do wszystkich przedstawicieli wrocławskich organizacji pozarządowych.
Link do konsultowanych dokumentów: shorturl.at/fkswQ
Terminarz spotkań:
- 26 sierpnia, godz. 10:00 - 11:30 (organizowane przez WRDPP)
- 26 sierpnia, godz. 15:30 - 17:00 (organizowane przez WRDPP)
- 3 września, godz. 14:00 - 15:00 (organizowane przez Wydział Partycypacji Społecznej)
Miejsce spotkań:
Centrum Sektor 3, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław.
Zgłoszenia postulatów można też przesyłać na adres e-mail WRDPP - wrdpp@um.wroc.pl lub do Wydziału Partycypacji Społecznej wss@um.wroc.pl.
O autorze
Damian Wojciech Dudała - Pedagog, badacz i działacz społeczny oraz aktywista miejski. Studiował i realizował staże naukowe w Polsce, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii i Estonii. Od 2001 r. pracuje w sektorze organizacji pozarządowych. Założyciel i prezes Zarządu Fundacji Instytut Badań i Rozwoju Lokalnego. Sekretarz Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w kadencji 2017-2020. Radny Rady Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice w kadencji 2017-2021. Działa na rzecz budowania i wzmacniania dialogu społecznego, obywatelskiego, miejskiego i współpracy organizacji pozarządowych z samorządem i biznesem. Bada, animuje i sieciuje społeczność lokalną. Doradza organizacjom pozarządowym w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).