Konsultacje dla organizacji. Pamiętajcie: Wasza opinia jest ważna!
Projekt Programu rozwoju pieczy zastępczej w Warszawie na lata 2023-2025 to jeden z kilku dokumentów, które obecnie są poddawane konsultacjom z organizacjami pozarządowymi. Zbieramy dla Was informacje, w jakich jeszcze sprawach możecie zabrać głos i wpłynąć na miejskie przepisy.
Organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zaproszone są do konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W Warszawie konsultacje takie przeprowadzane są na podstawie uchwały Nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r.otwiera się w nowej karcie w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. U. Woj. Maz. poz. 2933).
Jaki nowy Program rozwoju pieczy zastępczej?
Program Rozwoju Pieczy Zastępczej w m.st. Warszawie na lata 2023-2025 stanowi realizację obowiązków nałożonych na m.st. Warszawę ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 9 czerwca 2011 roku. Po zakończeniu konsultacji społecznych projekt Programu trafi pod obrady Rady m.st. Warszawy.
Każde dziecko ma prawo do wychowywania się w rodzinie. Warszawa realizuje ten obowiązek poprzez kompleksowy system wspierania rodzin. W sytuacji, kiedy bliscy nie są w stanie zapewnić dzieciom opieki i wychowania, organizujemy pieczę zastępczą. Umieszczenie dziecka w systemie pieczy zastępczej powinno być ostatecznością, czyli następować po wykorzystaniu wszystkich możliwych form wsparcia rodziny w środowisku. W pieczy zastępczej tworzymy warunki, które sprzyjają indywidualnej pracy z dzieckiem, dlatego rozwijamy różnorodne formy, w tym rodzinne oraz specjalistyczne. Dzieci w pieczy zastępczej potrzebują stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa oraz akceptacji. Często wracają do swojej rodziny. Tworzymy warunki do pomocy i pozytywnych zmian w rodzinie, aby dziecko mogło bezpiecznie powrócić pod opiekę rodziców. Jeśli nie jest to możliwe, dziecko przebywa w pieczy zastępczej do czasu adopcji lub usamodzielnienia się.
Treść projektu Programu oraz formularz konsultacji projektu są dostępne bezpośrednio w Biurze Pomocy i Projektów Społecznej przy ul. Leona Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa, w godzinach 8 – 16 po wcześniejszym umówieniu się pod numerem 22 443 14 98.
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
- Weź udział w spotkaniu konsultacyjnym 3 kwietnia (poniedziałek) o godz. 14 w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych przy Kruczkowskiego 2
- Przedstaw pisemne uwagi do projektu Programu na formularzu do zgłaszania uwag (plik otwiera się w osobnej karcie)
Wypełniony formularz należy dostarczyć do 11 kwietnia 2023 roku.
Strefa czystego transportu w Warszawie?
Warszawa zamierza w przyszłym roku utworzyć strefę czystego transportu, która ograniczy wjazd do miasta najbardziej zanieczyszczającym powietrze pojazdom. Do 25 kwietnia trwają konsultacje społeczne z mieszkańcami.
Uwagi mieszkańców zbierane są pod adresem email: sct@um.warszawa.pl lub przez formularz dostępny na stronie konsultacji. W najbliższych tygodniach odbędą się również spotkania online oraz dyżury konsultacyjne w różnych dzielnicach miasta. Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie konsultacji: transport.um.warszawa.pl/sct.
W ramach konsultacji można jeszcze wziąć udział w dyżurze konsultacyjnym:
- 29 marca (środa), między 16 a 20, Centrum Kreatywności Targowa, ulica Targowa 56.
Więcej informacji o tym, jak wziąć udział w tych konsultacjach >
Jaka uchwała krajobrazowa dla Warszawy?
Władze Warszawy przystępują do konsultacji społecznych, w ramach wyłożenia do publicznego wglądu (zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym), projektu uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Jest ona potocznie nazywana uchwałą krajobrazową.
Projekt uchwały konsultowany jest już po raz trzeci. Pierwszy raz prezentowany był w 2017 roku i wzbudził on wówczas wielkie zainteresowanie opinii publicznej. W 2018otwiera się w nowej karcie roku zaktualizowany dokument został wyłożony do publicznego wglądu w trybie ustawowym. Po rozpatrzeniu uwag, przedłożyliśmy projekt uchwały Radzie Miasta Stołecznego Warszawy. Radni niemal jednogłośnie przyjęli dokument 16 stycznia 2020 roku.
Uchwała została jednak uchylona przez Wojewodę Mazowieckiego. O jej dalszych losach rozstrzygnęły sądy administracyjne kolejnych instancji. Proces ten trwał dwa lata. W wyniku orzeczeń sądów m.st. Warszawa zostało zobowiązane do ponownego uzgodnienia i wyłożenia dokumentu.
To już ostatnia prosta - konsultacje społeczne trwają do 31 marca 2023!
W sprawie ustanowienia pomnika przyrody na Mokotowie
Biuro Ochrony Środowiska zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie ustanowienia pomnika przyrody drzewo z gatunku dąb szypułkowy rosnące na działce ewid. nr 15/43 z obrębu 1-05-30 przy ul. Korsykańskiej 5 w dzielnicy Mokotów.
Konsultacje trwają do 20 kwietnia 2023 r.
Więcej informacji o tym, jak wziąć udział w tych konsultacjach >
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23