Program działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami do 2027 roku oraz Program wspierania rodziny m.st. Warszawy na lata 2022-2024 to dwa dokumenty, które aktualnie można konsultować. Swoje uwagi można także zgłaszać do planów miejscowych na Bemowie oraz wypowiedzieć się na temat ulepszenia komunikacji miejskiej po uruchomieniu nowych stacji metra na Bemowie i Bródnie. Zbieramy informacje o aktualnych wydarzeniach, w których można i warto zabrać głos!
Organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zaproszone są do konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W Warszawie konsultacje takie przeprowadzane są na podstawie uchwały Nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. U. Woj. Maz. poz. 2933).
Konsultacje Warszawskiego programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami do 2027 roku
Warszawski program działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami do 2027 roku stanowi realizację obowiązków nałożonych na m.st. Warszawę ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Głównym celem Programu jest zadbanie o samodzielność. Chcemy rozwinąć usługi społeczne dla osób, które potrzebują pomocy w samodzielnym funkcjonowaniu.
Ważnym obszarem Programu będzie zapewnianie dostępu do usług społecznych blisko domu oraz aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Rozwiniemy także system wsparcia osób z niepełnosprawnościami ze szczególnym uwzględnieniem osób niskofunkcjonujących, z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Konsultacje trwają do 13 kwietnia 2022 roku.
Tego samego dnia można wziąć udziałw spotkaniu konsultacyjnym online, o godz. 14, na platformie ZOOM.
WIĘCEJ: Konsultacje projektu Warszawskiego programu dla osób z niepełnosprawnościami do 2027 roku >
Konsultacje projektu Programu wspierania rodziny m.st. Warszawy na lata 2022-2024
Program wpierania rodziny m.st. Warszawy na lata 2022-2024 stanowi realizację obowiązków nałożonych na m.st. Warszawę ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Po zakończeniu konsultacji społecznych projekt Programu trafi pod obrady Rady m.st. Warszawy.
Głównym celem Programu jest zapewnienie wsparcia dzieciom i młodzieży z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. W Programie zostały opisane trzy cele szczegółowe oraz działania, których realizacja przyczyni się do osiągnięcia tych celów.
W diagnozie opisana została problematyka rodzin doświadczających trudności opiekuńczo-wychowawcze, a także zasoby Miasta w zakresie pomocy tym rodzinom.
Jednym z załączników do Programu jest koncepcja standardów organizacji i pracy placówek wsparcia dziennego.
Zamieszczone mapy kumulacji problemów społecznych m.st. Warszawy, mają służyć do planowania działań w obszarach, które wymagają szczególnego wsparcia.
Konsultacje trwają do 15 kwietnia 2022 r.
6 i 14 kwietnia 2022 r. można wziąć udział w spotkaniach konsultacyjnych online.
WIĘCEJ: Konsultacje projektu Programu wpierania rodziny m.st. Warszawy na lata 2022-2024 >
Konsultacje planów miejscowych
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej (link do projektu planu znajdziesz w opisie poniżej).
Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.
Aktualnie trwają konsultacje:
dla części osiedla Górce w dzielnicy Bemowo - do 28 kwietnia 2022 r.
Jak ulepszyć komunikację miejską po uruchomieniu nowych stacji metra na Bródnie i Bemowie?
Kończą się prace budowlane na nowych odcinkach metra. Na Woli i Bemowie już niebawem będzie można korzystać z dwóch nowych stacji – Ulrychów (położonej w ciągu ulicy Górczewskiej) i Bemowo (w pobliżu skrzyżowania ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich). Nowy odcinek metra ułatwi dojazd mieszkańcom Woli i Bemowa do Śródmieścia i na Pragę. Dogodniejszą przesiadkę do metra zyskają również mieszkańcy osiedli w zachodniej części miasta, a także aglomeracji, m.in. Starych Babic i Leszna.
Na Targówku będą trzy nowe stacje – Zacisze (pod ulicą Figara w pobliżu skrzyżowania z Codzienną), Kondratowicza (przy skrzyżowaniu ulic Malborskiej i Kondratowicza) oraz Bródno (przy skrzyżowaniu ulic Kondratowicza i Rembielińskiej). Metro w tej części Warszawy to zupełnie nowa jakość Warszawskiego Transportu Publicznego – podziemna kolej będzie najszybszym dojazdem dla kilkuset tysięcy mieszkańców osiedla Bródno i Zacisza na Pragę i lewobrzeżną Warszawę. Bliżej do stacji metra będą mieli mieszkańcy Białołęki.
ZTM przygotowuje się do otwarcia nowych stacji i opracował projekt zmian w komunikacji naziemnej, tak aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać nowe odcinki metra w sieci Warszawskiego Transportu Publicznego oraz poprawić połączenia pomiędzy dzielnicami i osiedlami.
Konsultacje trwają do 7 maja 2022. W ich trakcie przewidziano możliwość udziału w spotkaniach konsultacyjnych w terenie oraz w dyżurach konsultacyjnych online.
Chcesz być na bieżąco?
Aktualne informacje o konsultacjach społecznych prowadzonych w m.st. Warszawie znajdziesz na stronach:
- https://konsultacje.um.warszawa.pl
- https://wydarzenia.ngo.pl/konsultacje-spoleczne (skierowane szczególnie dla organizacji pozarządowych)
Informacje o konsultacjach zamieszczamy także w naszych newsletterach. Dwa razy w tygodniu możesz je mieć w swoje skrzynce e-mail. Zapisz się >>
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23