Konsultacje arcyważnego dokumentu określającego kształt nowej edycji tzw. funduszy EOG w Polsce
Rozpoczęły się konsultacje wykorzystania Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w okresie 2014-2021. W Polsce w szczególny sposób będzie konsultowany priorytet 15, którego cel określono jako: Wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i aktywności obywatelskiej, upodmiotawianie grup słabszych i wrażliwych społecznie.
To jedna z tych sytuacji, gdy warto zatrzymać się na chwilę.
Dokument oraz ankieta, która służy do wyrażania opinii na jego temat, są dostępne wyłącznie w języku angielskim. Tych, którzy mogą i chcą z nich skorzystać namawiamy, aby zapoznali się z nim bezpośrednio i odpowiedzieli na umieszczoną na stronach ankietę. Zarówno Niebieska Księga, jak i ankieta dotyczą kwestii znacznie szerszych niż program wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego (to tylko jeden z wielu sformułowanych tam priorytetów).
W dokumencie wymienione są następujące proponowane obszary wsparcia:
- Demokracja, aktywni obywatele, dobre rządzenie, przejrzystość
- Prawa człowieka, prawa mniejszości, przeciwdziałanie dyskryminacji, w tym zwalczanie rasizmu i ksenofobii
- Sprawiedliwość społeczna i włączanie grup słabszych i wrażliwych społecznie
- Równość płci i zwalczanie przemocy ze względu na płeć
- Ochrona środowiska i zmiany klimatu
Mowa jest także o sugerowanych rodzajach działań, jakie mogłyby uzyskać wsparcie. Są to m.in.:
- Działanie rzecznicze, podnoszenie świadomości obywatelskiej, włączanie obywateli życie publiczne
- Działalność monitoringowa i działalność strażnicza, w tym kontrola wdrażania rekomendacji międzynarodowych instytucji i organów monitorujących
- Aktywność obywatelska, wolontariat, partycypacja obywatelska
- Partycypacja w procesach tworzenia polityki i w procesach decyzyjnych, w tym działania na rzecz tworzenia środowiska sprzyjającego funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego
- Wspieranie wolności słowa i wolności mediów
- Zwalczanie mowy nienawiści, w tym wspieranie sieci organizacji udzielających pomocy ofiarom przestępstw z nienawiści
- Budowanie potencjału sektora obywatelskiego, w tym wzmacnianie zasobów organizacji pozarządowych, zwiększanie ich przejrzystości i odpowiedzialności oraz zdolności do sieciowania
- Współpraca partnerska między organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami sektorów prywatnego i publicznego
- Edukacja obywatelska
- Badania naukowe i analityczne służące tworzeniu polityk publicznych
- Innowacje społeczne i rozwój przedsiębiorczości społecznej
- Dialog wielokulturowy, w tym tworzenie płaszczyzn spotkania i współdziałania większości z mniejszością
- Podnoszenie świadomości w kwestiach związanych z ochroną środowiska, w tym dotyczących zmian klimatu
- Dostęp do informacji; partycypacja w procesach decyzyjnych; dostęp do sądu w sprawach dotyczących środowiska, zgodnie z treścią Konwencji z Aarhus
W obydwu dotychczasowych edycjach (okresach programowania) tzw. Funduszy EOG i Funduszy Norweskich funkcjonował wyodrębniony fundusz poświęcony wyłącznie rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego.
Oczywiście, zaproszenie to kierowane jest nie tylko do tych, którzy włączali się w prace nad Strategiczną Mapą Drogową. Kierujemy je do każdego – z sektora i spoza sektora – kto chciałby wyrazić pogląd w tej sprawie.
Konsultacje publiczne dotyczące powyższych kwestii od pewnego czasu mogło rozpocząć Ministerstwo Rozwoju, w którym działa tzw. Punkt Kontaktowy (tak stało się w niektórych innych krajach objętych wsparciem z Funduszy EOG i Funduszy norweskich) albo Rada Działalności Pożytku Publicznego (analogicznie jak przy poprzedniej edycji), ale na razie żadna z tych instytucji nie wystąpiła z taką inicjatywą. Termin zakończenia konsultacji upływa 8 lipca, dlatego też uznaliśmy za właściwe, a wręcz konieczne, zorganizowanie tego procesu w Polsce oddolnie – jako przedstawiciele organizacji koordynujących prace nad powstawaniem i wdrażaniem Strategicznej Mapy Drogowej. Mamy jednak nadzieję, że zarówno RDPP, jak i MR wesprą proces konsultacji i – podobnie jak miało to miejsce w poprzednim okresie programowania – uznają i poprą jego wyniki.
Plan konsultacji jest następujący:
Można wypowiedzieć się pisemnie na temat dokumentu określającego obszary wsparcia Funduszu dla organizacji pozarządowych na kilka sposobów:
Formy te nie wykluczają różnego rodzaju bezpośrednich spotkań i prac w grupach zorganizowanych tematycznie (np. tzw. partnerstw tematycznych) albo terytorialnych (np. regionalnych paneli ekspertów funkcjonujących w ramach Strategicznej Mapy Drogowej).
Wszystkie uwagi zebrane w trakcie fazy pisemnej i w czasie spotkania zostaną zebrane i przekazane Biuru Mechanizmów Finansowych w Brukseli.
Wsparcie techniczne procesu konsultacji zapewnia Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w konsultacjach.
Ich wynik może mieć bardzo istotne znaczenie dla działań naszego środowiska w kolejnych latach.
Źródło: Punkt koordynacyjny Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce