Do 20 stycznia do godz. 16 można zgłaszać oferty w otwartym konkursie pt.: „Działania w zakresie ochrony zabytków Warszawy”, związane z historią i dziedzictwem Warszawy. W zrealizowanych projektach zeszłorocznego konkursu, wzięło udział wielu warszawiaków.
Można już zgłaszać się w konkursie na realizację zadańzwiązanych z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym Warszawy oraz ochroną i opieką nad zabytkami Warszawy. Działania mają polegać na popularyzacji wiedzy i działaniach edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych.
W ubiegłym roku zrealizowane zostały następujące projekty:
„Z czego zbudowana jest Warszawa, cz.2?
To druga edycja cyklu spacerów architektonicznych pokazujących Warszawę z innej, mało znanej strony, czyli materiałów i budulca. Podczas spacerów varsavianista Tomasz Lec opowiedział m.in. o chodnikach, ścieżkach, dachach i zachowanych cennych detalach. Organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław".
„W Wilanowie, na Urzeczu…”
Cykl warsztatów, wykładów i prezentacji na temat kultury ludowej wokół pałacu w Wilanowie. Odwiedzający mieli okazję przenieść się do przeszłości, gdy folwark w Wilanowie tętnił życiem i dowiedzieć się jak wówczas mieszkano, co jedzono i jak spędzano wolny czas. Odbyły się warsztaty z gotowania, można było wykonać wiślaną dłubankę, skręcać liny oraz nauczyć się wyplatać sieci rybackie. Organizatorem byłoStowarzyszenie Akademia Wilanowska. Relacja z wydarzenia.
„Art Zabytki”
Bohaterami były m.in. drewniana świątynia przy ulicy Głębockiej na Białołęce, zespół cmentarzy olęderskich przy ulicy Kamykowej na Szamocinie oraz Stacja Doświadczalna dla Ceramiki Ludowej. Oprócz koncertów, odbyły się liczne wycieczki autobusem „ogórkiem” po zabytkowych obiektach połączone z opowieściami. Organizatorem była Fundacja Ave.
„Wystawa interaktywno-edukacyjna – Dom Pod Syreną”
Nowoczesne, interaktywne formy edukacji oraz aktywizacja społeczności wokół historycznej przestrzeni pierwszej warszawskiej zajezdni tramwajowej. Zadanie zostało zrealizowane w ramach podwórkowego święta, realizowanego co roku pod nazwą ,,Festiwalu Inżynierów". Organizatorem było Stowarzyszenie Stacja Praga. Relacja z wydarzenia.
Repozytorium kamienicy przy Żelaznej 66
Instytut Mieczysława Wajnberga stworzył wirtualne muzeum kamienicy, znalazły się w nim: historia budynku, kalendarium, artykuł o architektonicznych detalach, fotografie archiwalne i najnowsze, wywiady w formie podcastów, rozmowy z sąsiadami i wiele więcej. Kamienica przetrwała getto, powstanie warszawskie, plany rozbiórki. Więcej informacji.
W ramach konkursu zrealizowano także plenery malarskie, grę terenowa czy koncert muzyki barokowej we wnętrzu gotyckiego kościoła św. Jakuba Apostoła na Tarchominie. Ich organizatorem była Fundacja Fundusz Innowacji Lokalnych. Relacja 1, relacja 2.
Spacery miejskie dla dorosłych i gry terenowe dla młodszych entuzjastów zabytków Warszawy organizowała Fundacja Indygo.
Szczegóły tegorocznego konkursu na realizację zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego znajdują się na stronie.
Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy