Jeśli macie poczucie, że w Warszawie potrzebne jest działanie, którego realizacja może być finansowana przez samorząd, ale do tej pory w żadnym konkursie dotacyjnym takie zadanie nie zostało uwzględnione – Twoja organizacja może sama – z własnej inicjatywy – złożyć wniosek na jego realizację do urzędu. 27 czerwca 2018 weszło w życie zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy, które dokładnie opisuje, jak organizacja i urząd postępują w takim przypadku.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przewiduje możliwość złożenia przez organizację do samorządu wniosku na realizację zadania publicznego z inicjatywy własnej. Zgodnie z art. 12 UoDPP organizacja – gdy uzna, że dane działania jest konieczne do zrealizowania, a nie zostało ono przewidziane w ogłoszonych konkursach na realizację zadań publicznych w danej np. gminie – może sama zdefiniować to zadanie i złożyć wniosek o jego realizację do samorządu. Wniosek taki może także dotyczyć zadania publicznego, które już jest realizowane, ale w inny sposób, w tym przez organy administracji publicznej.
Wniosek z inicjatywy własnej powinien zawierać:
- opis zadania publicznego przeznaczonego do realizacji;
- szacunkową kalkulację kosztów realizacji zadania publicznego.
Gdy do samorządu wpłynie taki wniosek, urząd ma miesiąc na rozpatrzenie celowości realizacji takiego zadania. Bierze przy tym pod uwagę:
- stopień, w jakim wniosek odpowiada priorytetowym zadaniom publicznym, określonym w programie współpracy z organizacjami pozarządowymi,
- wysoką jakość wykonania danego zadania,
- środki dostępne na realizację zadań publicznych,
- korzyści wynikające z realizacji tego zadania publicznego przez organizację.
Następnie informuje o podjętym rozstrzygnięciu, a w przypadku stwierdzenia celowości realizacji zadania publicznego informuje składającego wniosek o trybie zlecenia zadania publicznego oraz o terminie ogłoszenia otwartego konkursu ofert.
W Warszawie procedura doprecyzowana
Do tej pory w Warszawie nie było konieczności doprecyzowania ustawowej procedury. Jednak, wobec powtarzających się głosów i zarzutów, że konkursy ofert ogłaszane w odpowiedzi na inicjatywę własną preferują organizację składającą wniosek z inicjatywy własnej, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Ewa Kolankiewicz, podjęła się doprecyzowania procedury ogłaszania takich konkursów przez Urząd m.st. Warszawy.
Obecnie więc w Warszawie obowiązuje następująca procedura.
Złożenie wniosku
Organizacja pozarządowa, która uzna, że w konkursach dotacyjnych na realizację zadań publicznych brakuje działania jej zdaniem ważnego dla Warszawy, ma prawo złożyć wniosek o ogłoszenie takiego konkursu.
W ciągu miesiąca biuro lub dzielnica ocenia celowość realizacji zadania. O wyniku informuje NGO, która złożyła wniosek, właściwą Komisję Dialogu Społecznego (KDS) oraz Pełnomocnika. Informacja o podjętym rozstrzygnięciu przygotowywana jest w formie pisemnej w odniesieniu do wszystkich kryteriów. W przypadku stwierdzenia celowości realizacji zadania publicznego informacja obejmuje także termin ogłoszenia otwartego konkursu ofert.
Jeśli dyrektor biura (lub burmistrz dzielnicy) uzna, że jest sens realizować to zadanie, w ciągu 90 dni od podjęcia decyzji ogłasza otwarty konkurs ofert.
Prace nad założeniami do konkursu
W tym czasie toczą się prace nad założeniami do konkursu. Dyrektor biura lub burmistrz dzielnicy – w uzgodnieniu z BKDS lub DKDS – powołuje grupę roboczą, w której pracach mogą brać udział w takiej samej liczbie przedstawiciele BKDS-u lub DKDS-u oraz przedstawiciele biura lub urzędu dzielnicy. Zapewnia także możliwość wypowiedzenia się organizacji, która złożyła wniosek. W pracach grupy roboczej mogą uczestniczyć eksperci z dziedziny, której dotyczyć będzie otwarty konkurs ofert.
Założenia do konkursu muszą uwzględniać zadanie zaproponowane we wniosku organizacji. Jeśli wniosek złożony przez organizację był przygotowany w sposób wskazujący na możliwość dofinansowania lub finansowania zadania zaproponowanego tylko przez organizację, która wystąpiła z wnioskiem – do zadań grupy roboczej należy przygotowanie założeń do konkursu, w taki sposób, aby miał on charakter otwarty.
Założenia do konkursu powinny być przygotowane w ciągu 60 dni od dnia uznania celowości realizacji zadania.
Przygotowanie ogłoszenia i ogłoszenie konkursu
Po opracowaniu przez grupę roboczą założeń do otwartego konkursu ofert biuro lub urząd dzielnicy przygotowuje ogłoszenie konkursowe, które będzie konsultowane z KDS-ami w „normalnym” trybie.
Otwarte konkursy ofert przygotowane na podstawie wniosków z inicjatywy własnej organizacji mogą być ogłaszane w dowolnym terminie w ciągu roku kalendarzowego.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23