Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Organizacja przygotowuje ofertę na konkurs ogłoszony przez Urząd m.st. Warszawy. Konkurs ma formę powierzenia, czyli Miasto przekazuje 100% środków potrzebnych do realizacji zadania. Czy w takiej ofercie można uwzględnić wycenę pracy wolontariuszy? Na to pytanie odpowiada Marcin Wojdat, Pełnomocnik Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Jak w budżecie, we wnioskach które są składane w konkursach na powierzenie, uwzględniać wycenę pracy społecznej i wolontariuszy?
Reklama
Marcin Wojdat: Niezależnie od formy realizacji zadania publicznego (powierzenie/wsparcie) dopuszcza się złożenie oferty z uwzględnieniem wkładu osobowego, „w tym świadczenie wolontariuszy i pracy społeczne członków”. Wycenę wkładu osobowego dokonuje organizacja w oparciu o aktualne ceny rynkowe.
Zaproponowana przez organizację, we wniosku dotacyjnym, wycena wkładu osobowego w projekcie podlega ocenie merytorycznej przez komisje konkursową.
Komentarz warszawa.ngo.pl: Ogłaszając konkursy, Urząd m.st. Warszawy może wybrać: czy organizacje mogą otrzymać 100% środków potrzebnych do realizacji zadania – wtedy ogłaszany jest konkurs na powierzenie; czy muszą zapewnić finansowy wkład własny – wtedy ogłaszany jest konkurs na wsparcie. (Dotacja stanowi określony procent kosztów realizacji zadania). Informacja o trybie (powierzeniu lub wsparciu) jest zawarta w ogłoszeniu konkursowym.
Jednakże nawet wtedy, gdy ogłoszono konkurs na dotację w trybie powierzenia, organizacja może zapewnić dodatkowe środki na projekt. Np. jeśli Dzielnica Wesoła ogłosiła konkurs w trybie powierzenia na prowadzenie klubu dla młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, to organizacja, która stara się o otrzymanie dotacji, może – chociaż nie musi – uwzględnić w budżecie wpływy z innych źródeł np. od sponsorów. Czasem organizacje w ten sposób wzbogacają i uatrakcyjniają ofertę podstawową przedstawioną we wniosku. To samo dotyczy wyceny pracy wolontariuszy. Co do zasady Urząd m.st. Warszawy zawsze pozytywnie ocenia zaangażowanie takich osób w realizację projektu, dlatego też w większości konkursów na wsparcie wycena ich pracy może stanowić część wkładu własnego. W konkursach na powierzenie wprawdzie wkładu mieć nie trzeba, jednak zawsze można uwzględnić taką wycenę.
Wycena „wkładu osobowego” czyli pracy społecznej członków stowarzyszeń lub wolontariuszy to osobna kolumna w kosztorysie zadania publicznego (budżecie). Wkład taki szacuje się na podstawie cen rynkowych, czyli inaczej należy wycenić wkład pracy wolontariusza, który roznosi ulotki, a inaczej uznanego artysty, który występuje na koncercie. Organizacje, które wpisały do budżetu taką wycenę, powinny pamiętać o właściwym udokumentowaniu tej pracy na potrzeby sprawozdania (podpisując w osobami pracującymi społecznie umowy wolontariackie, porozumienia lub prowadząc ewidencję ich czasu pracy).
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.