Konkurs „Małopolskie Wektory Współpracy” organizowany jest przez FRDL Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji od 2008 r. W tegorocznej, szóstej już edycji, do miana najlepszych aplikowało 16 jednostek samorządu terytorialnego z województwa małopolskiego. Zwycięzcą zostało Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.
Ideą Konkursu jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez doskonalenie zasad i form współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi oraz promowanie najlepszych przykładów tej współpracy. Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa objął Konkurs patronatem, a sponsorem nagród jest Tauron Dystrybucja S.A.
Tegorocznymi Laureatami Konkursu „Małopolskie Wektory Współpracy” są:
I miejsce — Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
III miejsce — Gmina Miasto Nowy Targ
Nagrody tegorocznego Konkursu wręczono 27 czerwca podczas spotkania Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski. Statuetki wręczył zwycięzcom Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, dyplomy – Janusz Olesiński, Dyrektor FRDL MISTiA, a promesy nagród rzeczowych – Ewa Groń, przedstawiciel sponsora – Tauron Dystrybucja S.A. Laureaci mają również prawo posługiwania się znakiem i hasłem Konkursu.
Konkurs wyłonił wzorcowe przykłady współpracy jst z ngo w 2012 r. Była to również okazja dla aplikujących, by poddać ocenie ważną dla każdej lokalnej społeczności sferę, jaką jest angażowanie organizacji społecznych w realizację zadań publicznych.
W I etapie Konkursu Kapituła oceniła m.in. zasady i sposób opracowania Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, różnorodność form współpracy (również te pozaustawowe), obszar udzielanego wsparci oraz dobre praktyki warte promowania.
Do kolejnego etapu przeszły 4 jst: Gmina Miasto Nowy Targ, Gmina Skrzyszów, Gmina Wielka Wieś i Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. W II etapie przeprowadzono badania wśród organizacji pozarządowych współpracujących z jednostkami biorącymi udział w Konkursie. Dzięki przeprowadzonym ankietom internetowym i wywiadom telefonicznym udało się poznać opinie przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń i fundacji na temat klimatu i bogactwa form współpracy z władzami samorządowymi. W badaniach poruszano takie kwestie jak: współpraca jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi, konsultacje jednostek z organizacjami, poprzedzające przyjęcie programu współpracy na rok 2012, komunikacja między urzędami a organizacjami pozarządowymi, ocena dotychczasowej współpracy lokalnego samorządu z organizacjami, ocena rzetelności pracy urzędników, sukcesy we współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi, problemy we współpracy z urzędami, ocena współpracy organizacji pozarządowych z samorządami.
Źródło: FRDL MISTiA