Konkurs dla Animatorów Społecznych im. Heleny Radlińskiej rozstrzygnięty!!
Nagrody i wyróżnienia w konkursie im. H. Radlińskiej przyznane. Kapituła Konkursu wybrała 10 laureatów - animatorów lokalnych pracujących na rzecz swoich społeczności.
Kapituła Konkursu, pod patronatem prof. Wiesława Theissa,
podczas spotkania 7 i 8 stycznia, przyjrzała się 47 zgłoszeniom
nadesłanym z całej Polski. Miała trudne zadania, ale i wielką
przyjemność - poznanie dorobku tylu animatorów lokalnych, tylu
ludzi, którzy decydują się na pracę ze społecznością lokalną,
którzy na pierwszym miejscu stawiają jej dobro, było niezwykle
cenne i uczące.
Już samo zgłoszenie kandydata/kandydatki do konkursu było
wyróżnieniem, ponieważ nie można było zgłaszać się samemu, musiała
to zrobić inna osoba z danej społeczności, która w osobie
zgłaszanej widziała dobrego animatora.
Wybór osób nagrodzonych i wyróżnionych nie był łatwy. Kapituła
brała pod uwagę jakość opisanych działalności kandydata/kandydatki
do wyróżnienia, w szczególności aktywność na rzecz środowisk
lokalnych oraz uzasadnienie zgłoszenia.
Ostatecznie, Kapituła Konkursu zdecydowała się na przyznanie 6
nagród, a dodatkowo 4 wyróżnień.
Nagrodzeni zostali (w porządku alfabetycznym):
- Elżbieta Chucholska
- Irena Czerwińska
- ks. Krzysztof Dobrogowski
- Julita Jakubowska
- Alina Jeleń
- Bartłomiej Włodkowski.
Wyróżnienia otrzymali:
- Jolanta Bobińska
- Grzegorz Roman
- Urszula Zalewska
- Tadeusz Zdanowicz
Sylwetki tegorocznych laureatów:
- inicjatorka i założycielka Stowarzyszenia Kobiety Europy mające na celu kultywowanie tradycji dawnej Legnicy. Nagrodzona za odwagę w podejmowaniu działań jednoczących różne tradycje kulturowe. Dzięki umiejętności prowadzenia rozmów i zjednoczenia przy jednym stole poszczególnych mniejszości m.in. w czasie Wigilii Narodów buduje dialog międzykulturowy, jednoczy wielokulturowe środowisko miasta. Integruje mieszkańców wokół historii i tradycji miasta, poprzez swoje działania tworzy więzi z lokalną „małą ojczyzną”. Angażuje się w budowanie idei wolontariutu oraz integrację społecznych organizacji trzeciego sektora.
- pełni wiele funkcji społecznych jest m.in. przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, a także od lutego 200 prezesem Stowarzyszenia Kobiet Gminy Hrubieszów „Polskie Kwiaty”. Na co dzień pracuje jako koordynator ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Urzędzie Gminy Hrubieszów. Poprzez swoją działalność społeczną pobudza aktywność środowisk wiejskich, osób, grup i organizacji działających w gminie Hrubieszów. Ożywia ich i inspiruje do aktywnego działania na rzecz budowania lokalnej ojczyzny mając na uwadze zachowanie wartości i dziedzictwa dawnych pokoleń oraz wyzwania współczesnego społeczeństwa informacyjnego. Stara się doprowadzić do usamodzielnienia się mieszkańców, w czym ma pomóc zakładanie przez nich różnych grup formalnych i nieformalnych, pomaga także pozyskiwać środki.
- aktywizuje rzesze ludzi dobrej woli, przełamuje stereotypy, zmienia mentalność, jest tolerancyjny i konsekewntny w działaniu. Poza pracą duszpasterską i pedagogiczną angażuje się w pracę na rzecz środowiska lokalnego. Zainicjował Rodzinny Dzien dziecka przy wspólpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, jest założycielem Parafialnego Klubu Sportowego, a także współzałożycielem Świetlicy Środowiskowej „Promyk Dnia“.jest inicjatorem wilu imprez, włączając się w nie żywo na każdym szczeblu, tworząc płaszczyzny wspólpracy z pojedynczymi osobami jak i instytucjami publicznymi. Uczy odchodzenia od partykularnych interesów, łączy zwaśnione strony i angażuje mieszkańców do przekazywania lokalnych obrzędów i zwyczai, a jednocześnie wspiera młodych m.in poprzez wspólny wyjazd do Europarlamentu.
- jest Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie, sprawuje także obowiązki Prezesa Miejskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Tczewie. Wykorzystuje w nowatorski sposób instrumenty pomocy społecznej do celów wspracia i aktywizacji mieszkańców Tczewa. Swoją pracą inspiruje nie tylko pracowników socjanych ale równiez społeczność lokalną,relizując projekty aktywizujace dzieci, młodzież, osoby w wieku 50+ jak i seniorów. Rozwija ruch smopomocy realizując m.in. czas nawzajem czy bank czasu- bankiem życzliwości-aktywizuje społeczność lokalną do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości życia, rozwoju społeczno- zawodowego jej członków. Zainicjowała warsztaty prdzestwiecieli trzech sektorów ekonomi społecznej, które doprowadziły do powstania sieci lokalnego partnerstwa.
- to urodzona aktywistka społeczna. Swoją prace na rzecz społeczeństwa rozpoczęła jako sołtys wsi Koteże, a od czerwca 2007 działa jako prezes Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia. Wyróżnia ją twórcze myślenie, łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi oraz zaraźliwa aktywność społeczna i praca dla drugiego człowieka, które zachęciły mieszkańców Kociewia do działań na rzecz wspólnego dobra. We wsi wprowadzono nazwy ulic, podłączono telefony i kanalizację, odremontowano plac zabaw dla dzieci oraz wybudowano boisko do siatkówki plażowej. Odrodzenie wsi nastąpiło dzięki zaadaptowanemu pomieszczeniu po starej szkole na świetlicę wiejską, reaktywacji Koła Gospodyń Wiejskich i utworzeniu Klubu Sportowego. To tylko część ogromnej działalności na rzecz aktywizacji społeczności regionu Kociewia i inicjacji współpracy mieszkańców, zainicjowanej przez Panią Alinę.
- chociaż ma dopiero 28 lat udało mu się zrealizować mnóstwo pomysłów w fundacji Ave, które jest prezesem, na warszawskiej Białołęce, Targówku, w chórach młodzieżowych i seniora, w klubie kajakowym , w banku wolontariuszy. Angażuje się w niezliczone akcje społeczne, które integrują i łączą pokolenia. Dzięki umiejętności pracy z ludżmi w każdym wieku stwarza nietuzinkowe projekty angażujące wszytskich od przedszkolaka po emeryta m.in. „Super czad z dziadkiem w kajaku czy Kajakowe pogotowie recyclingowe.