W dniach 4-7 listopada 2011 r. odbyły się trzecie z kolei (i ostatnie w 2011 r.) warsztaty twórcze realizowane w ramach projektu "Arteterapia drogą do integracji!". Tym razem pod hasłem "Choreoterapia - terapia tańcem w wyrównywaniu szans". Projekt realizowany jest przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej.
Warsztat prowadziły dwie instruktorki - pedagodzy z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu: Liliana Owoc-Pierzchała i Karolina Ociepka.
Szkolenie rozpoczęła minikonfernecja w siedzibie Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej w Koninie, w której udział wzięli uczestnicy warsztatów oraz inne osoby ze społeczności lokalnej zainteresowane innowacyjnymi metodami pracy z wykorzystaniem dziedziny choreoterapii.
Warsztaty twórcze dla uczestników z woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego odbyły się w ośrodku szkoleniowym w Ślesinie. Miłą niespodzianką dla osób biorących udział w warsztacie był, pierwszego dnia wieczorem, seans z terapii dźwiękowej z wykorzystaniem mis i bębnów w wykonaniu Andrzeja Białasa "Endiego"; terapia ta miała cel relaksacyjny. Trzeciego dnia warsztatów, również w godzinach wieczornych, odbył się po raz drugi seans muzyczny i dodatkowo terapeuta wykonał każdemu indywidualny masaż dźwiękiem. Zainteresowanie było ogromne.
Choreoterapia jest to arteterapia muzyczno-ruchowa - inaczej terapia tańcem - wykorzystująca taniec w grupie. Obejmuje taniec, ćwiczenia muzyczno-ruchowe, improwizacje ruchowe do wybranej muzyki. Wartości lecznicze tańca, które zdecydowały o jego coraz szerszym zastosowaniu w psychoterapii, to przede wszystkim: społeczny charakter tańca, różnorodność i atrakcyjność form tanecznych oraz możliwość oddziaływania na psychikę poprzez ruch, muzykę i kontakt psychiczny z ludźmi. Choreoterapię można stosować w pracy z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychomotoryczne, zaburzenia psychiczne, a także trudności w kontaktach z ludźmi.
Szkolenie obejmowało:
- wprowadzenie do metod i technik pracy w choreoterapii (terapii tańcem);
- terapia tańcem w aspekcie psycho-edukacyjnym;
- terapia tańcem w aspekcie edukacyjno-kreacyjnym;
- terapia tańcem w aspekcie psycho-edukacyjno-kreacyjnym (trening integrujący);
- terapia tańcem w aspekcie terapeutyczno-kreacyjnym.
Dwudziestoosobowa grupa uczestników okazała się niezwykle aktywnym i chętnym do współpracy zespołem ludzi. Znaczna większość uczestników nigdy nie miała do czynienia z choreoterapią, toteż z wielką ciekawością i zapałem brali w nich udział, aby po powrocie z warsztatów mogli wprowadzić ją do swoich zajęć i stosować w aktualnej pracy z podopiecznymi. Grupa warsztatowa składała się z ludzi z różnych instytucji i organizacji pozarządowych takich jak: fundacje, domy pomocy społecznej, ośrodki pomocy rodzinie, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy.
Warsztaty mijały niezwykle pracowicie, w atmosferze spokoju, skupienia oraz relaksu - typowo terapeutyczny charakter udzielił się wszystkim uczestnikom - oczywiście z dużym pożytkiem dla nich i zapewne w przyszłości dla ich podopiecznych.