W dniach 14-17 października 2011 roku w Koninie odbyły się drugie warsztaty twórcze realizowane w ramach projektu "Arteterapia drogą do integracji!" - "Metoda plastykoterapii w wyrównywaniu szans". Warsztat prowadziły animatorki z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA.
Szkolenie rozpoczęła mini-konfernecja, w której udział wzięli uczestnicy warsztatów oraz inne osoby ze społeczności lokalnej zainteresowane innowacyjnymi metodami pracy z wykorzystaniem technik plastycznych.
Warsztaty twórcze dla uczestników z województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego odbyły się w Ośrodku szkoleniowym w Ślesinie. Pierwszego dnia wieczorem odbył się seans z terapii dźwiękowej z wykorzystaniem mis i bębnów, w wykonaniu Andrzeja Białasa "Endi". Terapia ta miała cel relaksacyjny. Trzeciego dnia warsztatów, również w godzinach wieczornych, odbył się po raz drugi seans muzyczny i dodatkowo terapeuta dźwiękowy wykonał każdemu indywidualny masaż dźwiękiem. Zainteresowanie było ogromne, jak można się domyślić - frekwencja 100%.
Celem głównym warsztatu z plastykoterapii było poznanie różnych technik plastycznych, technicznych oraz manualnych i wykorzystanie ich w pracy z ludźmi o mniejszych szansach, czyli zarówno niepełnosprawnych ruchowo jak i intelektualnie. Warto wspomnieć, że plastykoterapia jest to terapia za pomocą sztuki wykorzystująca techniki plastyczne oraz kolory; plastyka jest najczęściej wykorzystywana właśnie w procesie arteterapii. Korzysta z najróżniejszych, niekonwencjonalnych technik plastycznych. Pełni wiele funkcji, z których najważniejszą zdaje się być możliwość formułowania swojej wypowiedzi w sposób niewerbalny, a tym samym bezpieczny dla zainteresowanego. Często jednak dzieło artystyczne staje się pretekstem do rozmów i dyskusji wokół tematu, który dana praca wyłania. Oprócz zajęć typowo plastycznych odbyły się również zajęcia i zabawy integracyjne. Uczestnicy poznali również zasady "Czarnego teatru" i wykonali dwie ciekawe sztuki.
Dwudziestoosobowa grupa uczestników warsztatów okazała się niezwykle zróżnicowana: jedni na co dzień pracują metodami plastyki, inni w praktyce zawodowej nigdy nie mieli z nią styczności, lecz bardzo chcieliby ją wykorzystać w aktualnej pracy z podopiecznymi. Grupa warsztatowa składała się z osób z różnych instytucji i organizacji pozarządowych takich jak: środowiskowe domy samopomocy, fundacje, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, warsztaty terapii zajęciowej i domy pomocy społecznej. Warsztaty mijały niezwykle pracowicie, ale nie brakowało również śmiechu i zabawnych sytuacji.