Koniec wakacji w Domu Artysty Plastyka – [patronat warszawa.ngo.pl]
W Domu Artysty Plastyka na Mazowieckiej 11A powoli dobiegają końca wystawy Pauliny Gobieckiej i Tomasza Sadleja, gorąco zachęcamy do odwiedzenia ich, póki jeszcze trwają.
Paulina Gobiecka – „Aboriginal” – obiekty rzeźbiarskie, instalacja ceramiczna
Galeria DAP3
1.31.07 – 13.08.2020
Paulina Gobiecka to absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Piotra Gawrona, aneks w pracowni prof. Stanisława Bracha (2015 r.). W 2016 r. zrealizowała projekt stypendialny finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - rzeźby sensoryczne dla Fundacji SYNAPSIS. W 2018 r. w ramach stypendium ze środków m.st. Warszawy stworzyła zespół rzeźb sensorycznych w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Obecnie realizuje stypendium ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - program "Kultura w sieci". Lubi działania w przestrzeni publicznej, bo dzięki nim ma kontakt z szerszą publicznością. Współtworzy pracownię ceramiki Ogród Sztuk na warszawskim Żoliborzu oraz Fundację Ogród Ceramiki. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Prace prezentowane na wystawie "Aboriginal" powstawały w latach 2017-2020. Główną inspiracją była podróż autorki do Australii, fascynacja tamtejszą przyrodą oraz sztuką australijskich Aborygenów. Na wystawie można zobaczyć instalację z ceramicznych elementów, oraz obiekty rzeźbiarskie.
Tomasz Sadlej „Powstanie Warszawskie 1944” – malarstwo, tkanina artystyczna
Galeria LUFCIK
01.08 – 14.08.2020
Autor ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1995r. Dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Winiarskiego. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie w Instytucie Edukacji Artystycznej. Na wystawie prezentuje subiektywny zapis wizji artystycznych, poświęconych tematyce Powstania Warszawskiego. Autor pokazuje klasyczne techniki malarskie; malarstwo sztalugowe, gwasze i kompozycje na naturalnych jedwabiach.
W galerii DAP na parterze Domu Artysty Plastyka do końca sierpnia trwa zbiorowa wystawa „Sztuka Polska na czas pandemii”
„Sztuka Polska na czas pandemii” – wystawa interdyscyplinarna
Galeria DAP
20.05 - 30.08.2020
Sytuacja związana z pandemią Covid-19 zmusiła nas wszystkich do zmian w sposobie myślenia i do przeorganizowania naszych działań. Otworzyła się perspektywa na zrobienie czegoś nowego, co byłoby niemożliwe w normalnych warunkach, ponieważ ustalone procedury i stare przyzwyczajenia związane z organizacją wystaw nie dawały nam takiej możliwości. Zatem mamy jedyną okazję na zintegrowanie naszego środowiska, na prezentację i sprzedaż sztuki bez konieczności przesiewania jej przez sito galerii. Zależność jest prosta: ARTYSTA - ODBIORCA, artysta wystawia to co ma do sprzedania, a odbiorca kupuje to co mu się spodoba i ma szansę na spotkanie z twórcą, na rozmowę, na opowieść o dziele sztuki, na zadanie pytań. To nie ma być zwykłe targowisko, tu można zetknąć się ze sztuką tworzoną przez profesjonalnych artystów, którzy robią swoje z potrzeby serca, tu widz jest zaproszony do "naszego miejsca", do legendarnej siedziby Domu Artysty Plastyka przy ulicy Mazowieckiej 11a. Tu można kupić dzieło sztuki bezpośrednio od artysty, bez marży jakiegokolwiek pośrednika.
Jest to prawdopodobnie pierwsza zbiorowa rotacyjna wystawa, spełniająca wymogi czasu epidemii. Sale galerii wypełniają stanowiska / boksy zapewniające bezpieczną przestrzeń prezentacyjną uczestnikom projektu oraz widzom. Wystawa trwa jeszcze cały sierpień.
Maria Uśpieńska – wystawa retrospektywna – malarstwo, rysunek
Galeria LUFCIK
16.08 – 28.08.2020
Retrospektywna wystawa Marii Uśpieńskiej. Artystka urodziła się w Poznaniu w 1929 r. a w 1955 r. uzyskała dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. W tym samym roku wzięła udział w realizacji elewacji mozaikowej domu przy ul. Mostowej 9 na Starym Mieście, w zespole prof. Zofii Kowalskiej. Następnie przez szereg lat projektowała i wykonywała prace z zakresu polichromii sakralnej (m.in. mozaikę na frontonie kościoła w Izabelinie k. Warszawy).
Od chwili uzyskania dyplomu, w latach 1955-81 brała udział w kilkudziesięciu wystawach ogólnopolskich i okręgowych ZPAP (do 1957 r. w Poznaniu, a następnie w Warszawie i innych ośrodkach), wystawiając prace z zakresu malarstwa, rysunku i mozaiki. Uczestniczyła m in. w Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie, wystawie „Warszawa w Sztuce” (wielokrotnie). W latach 1968-82 i 2008 miała również 9 wystaw indywidualnych w Warszawie i Poznaniu. W 1965 r. otrzymała wyróżnienie za rysunek na XX OWP w Radomiu, a w 1974 r. medal XXV-lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Równolegle z działalnością twórczą podjęła w 1966 r. pracę pedagogiczną. W latach 1971-78 oraz 1979-80 była nauczycielem w PLSP w Warszawie. Od 1978 r. do przejścia na emeryturę pracowała jako starszy wykładowca w Oddziale Warszawskim IKNiBO (nast. ODN – IKN) im Wł. Spasowskiego.
Wystawa – Dominika Sergiej – malarstwo
Galeria DAP 3
18.08 – 30.08.2020
Dominika Sergiej w swojej działalności twórczej interesuje się tożsamością miejsca i ludzi. Bada niejednoznacznie przebiegające granice kulturowe w świecie „globalnej wioski”. Eksploruje tematy dotyczące najważniejszych wartości ludzkich takich jak: miłość, szacunek, pamięć. Stawia pytania dotyczące wspólnego koegzystowania ludzi różnych wyznań, ras, wieku, tożsamości i pamięci kulturowej. Od strony formalnej interesują ją przede wszystkim kompozycja i kształt dzieła. Zajmuje się: instalacją, fotografią, kolażem i akwarelą.
Absolwentka filologii angielskiej oraz edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych UMCS. Dyplom z fotografii obroniła w macierzystej uczelni pod kierunkiem prof. Ireny Nawrot-Trzcińskiej w 2007 roku. Studiowała sztuki wizualne na Wydziale Sztuki i Komunikacji na Uniwersytecie w Rennes 2 we Francji w roku akademickim 2003/2004 w ramach stypendium Erasmus oraz na Wydziale Malarskim w Students League of New York w Stanach Zjednoczonych pod kierunkiem Mary Beth Mc Kenzie w 2006 roku. Ukończyła studia doktoranckie z historii sztuki w KUL w 2018 roku. Obecnie kończy studia podyplomowe z malarstwa w Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Wystawa KrajObrazy odnosi się do miejsca i przestrzeni. Krajobrazy miejskie-weduty tak szeroko rozpowszechnione w malarstwie XVIII i XIX wieku stają się punktem wyjściowym prac Dominiki Sergiej. Farby olejne zastąpione są flamastrami, ołówkiem, papierem kolorowym i fotografią. XVIII-wieczne miejskie capriccia - „pierwotne kolaże”, w których artyści swobodnie zestawiali ze sobą różne miejsca niekoniecznie istniejące w rzeczywistości obok siebie w miejskiej tkance miasta stały się inspirującym przyczynkiem do powstania niniejszej wystawy.
Lokalizacja
Wystawy odbywają się w Domu Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a, Warszawa.
Galerie czynne:
Wtorek – Piątek 12-17
Sobota – Niedziela 12-18
Poniedziałek – nieczynne
Wstęp wolny.
Źródło: Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków