25 lipca o świcie ruszyła „Sztafeta Niepodległości”! Projekt jest jedną z wielu form świętowania 100-lecia odzyskania Niepodległości. Wydarzenie polega na przemierzeniu Ojczyzny wzdłuż – z gór do morza! Sztafeta zaczyna się na najwyższym szczycie Polski - trasa biegnie przez Zakopane, Wadowice, Kraków, Sandomierz, Jedlnię-Letnisko, Warszawę, Toruń, tak by u kresu wędrówki zanurzyć biało-czerwoną z gór w słonej wodzie Bałtyku.
Całość trasy podzieliliśmy na pięć etapów, z różnymi dyscyplinami: wspinaczkowy, kolarski, biegowy, pieszy i żeglarski. Każdy ma szansę świętować tak, jak chce!
Początek etapu żeglarskiego
Żeglarze 1 sierpnia w Warszawie przejęli flagę od harcerzy, którzy pokonali pieszo 100-kilometrową trasę w ciągu 24 godzin. Przekazanie nastąpiło w dniu 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W ten sposób harcerze chcieli uczcić powstańców, ofiarowując im trud swojej wędrówki. Tego samego dnia o godzinie 17:00 żeglarze, już ze sztafetową flagą nad głowami, uczestniczyli w ,,Godzinie W na wodzie”, po czym obrali kurs na Bałtyk!
Zaślubiny z morzem
Żeglarze ze sztafetową flagą pojawią się 16 sierpnia (czwartek) o godzinie 10:00 na plaży Sobieszowo, by dokonać tam symbolicznego aktu zaślubin z morzem. Przybywających uczestników przywitają reprezentanci wcześniejszych etapów, organizatorzy i Wójt Gminy Jedlnia – Letnisko, w której narodził się pomysł Sztafety Niepodległości. Flaga Sztafety Niepodległości zostanie uroczyście złożona, by po powrocie spocząć po ponad 1100-kilometrowej podróży w specjalnej gablocie.
Idea
Poprzez Sztafetę Niepodległości chcemy ukazać piękno Niepodległej w najczystszej, aczkolwiek coraz rzadziej docenianej postaci – na łonie natury. Pragniemy uwiecznić “biało-czerwoną” w najpiękniejszych możliwych okolicznościach przyrody – w pięknych Tatrach, pośród złocistych zbóż, o wschodzie słońca nad Wisłą, czy o zachodzie nad Bałtykiem.
Ważnym wymiarem Sztafety Niepodległości jest podkreślenie motywu walki, przypomnienie że niepodległość nie przychodzi bez trudów. Każdy z etapów jest na swój sposób etapem wyczynowym. Trasa w Tatrach jest trudna i wymagająca, biegnie przez Rysy i Orlą Perć. Etap kolarski to dwa dni po 180 km po wymagającym górzystym i pagórkowatym terenie. Wreszcie przychodzi kolej na etap biegowy o symbolicznej długości 123 km, którą biegacze przebędą na przełomie dwóch dni. Następny etap to wędrówka piesza, inspirowana tradycyjną harcerską sprawnością „Dromader” czyli 100 km w 24 godziny. Po wyczerpującym marszu przyjdzie kolej na żeglarzy, którzy przez blisko 2 tygodnie pokonywać będą niełatwą rzekę, jaką jest Wisła by po licznych mieliznach dotrzeć do Gdańska i tam oficjalnie zakończyć Sztafetę.
100 uczestników!
Ponad 1100 km napędzanych siłą własnych mięśni i polskiego wiatru!
Tysiące zdjęć i fotorelacji!
37 milionów Polaków żyjących w Wolnej i Niepodległej!
Bądźcie z nami!
Wszelkie informacje można znaleźć na Facebooku: facebook.com/sztafetaniepodleglosci/.
Organizatorem jest Fundacja Aktywnie Kreatywni
Projekt współfinansowany w ramach promocji gminy Jedlnia – Letnisko
Źródło: Fundacja Aktywnie Kreatywni