Konferencja "Uczmy się od siebie - aktywność osób starszych i solidarność międzypokoleniowa"
26 maja 2012 r. w Sali Konferencyjnej Ratusza Staromiejskiego przy ulicy Stary Rynek 25 w Elblągu odbyła się konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Integracyjne „RAZEM” w ramach obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.
Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Elbląg, Pan Grzegorz Nowaczyk, natomiast patronat medialny objął Dziennik Elbląski oraz Tygodnik Extra Elbląg.
Konferencja „Uczmy się od siebie – aktywność osób starszych i solidarność międzypokoleniowa” poprzedzona rejestracją przybyłych uczestników rozpoczęła się o godzinie 10:00. Wśród zaproszonych osób byli przedstawiciele samorządu lokalnego i wojewódzkiego, organizacji pozarządowych i instytucji związanych z działalnością na rzecz osób starszych.
Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego „RAZEM”, Helena Hałun powitała zgromadzonych gości i w kilku słowach przedstawiła działania swojej organizacji skupiające się na aktywizacji seniorów i ich integracji z młodszymi pokoleniami.
Następnie głos zabrał Prezydent Miasta Elbląg, Grzegorz Nowaczyk, wyrażając uznanie dla dokonań Stowarzyszenia i podkreślając dużą wagę inicjatyw aktywizujących starsze pokolenie.
Maciej Prażmo, prezes Stowarzyszenia Promujmy Kozłowo Non omnis moriar opowiadał o wkładzie swojej organizacji w integrację środowisk kombatanckich, byłych żołnierzy, związków Armii Krajowej oraz o działaniach łączących ludzi w różnym wieku pod hasłem „Łączy nas patriotyzm”.
Marek Gulda, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” zaprezentował galerię fotografii, których autorami byli Krzysztof Kosecki oraz Cezariusz Larma. Wystawa opowiadała o starości w sposób pogodny i pełen uśmiechu. Portrety podopiecznych „Niezapominajki” nie miały nic wspólnego z samotnością i przygnębieniem, a wręcz pokazywały, że pomimo sędziwego wieku, nadwątlonego zdrowia, seniorzy nie zapominają, że śmiech to sposób na życie.
Marek Fabiański, kierownik oddziału Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, delegatura w Elblągu w imieniu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Mariana Podziewskiego odczytał list do prezes Heleny Hałun dotyczący trwającej konferencji: „ (…) Dzisiaj osoby starsze, to osoby nadal bardzo aktywne. Nie boją się działać, chętnie dzielą się swoją wiedzą i mają wiele znakomitych pomysłów. Nie straszne są im nowe wyzwania, a energii i pasji mają często tyle, co osoby młode. Ich chęć pracy i aktywność zawodowa w społeczeństwie obywatelskim jest przez nas bardzo ceniona.(…)”. Wojewoda życzył w swoim liście jeszcze większego zapału do pracy, umocnienia więzi międzypokoleniowych i odnalezienia wspólnego dialogu między młodszym i starszym pokoleniem.
Przedstawicielka Banku Żywności w Elblągu, przedstawiła informacje o pomocy osobom starszym, ubogim, w aspekcie wydawania żywności oraz o współpracy na tej płaszczyźnie ze Stowarzyszeniem Integracyjnym „RAZEM”.
Ostatnią osobą zabierającą głos przed przerwą, była Halina Potocka, wiceprzewodnicząca AGE Platform Europe. Podczas prezentacji multimedialnej, opowiadała o swojej organizacji, genezie jej powstania i dalszego rozwoju. W trakcie wystąpienia można było zapoznać się z zasadami działania AGE Platform, którymi są m.in. promowanie solidarności między pokoleniami, integracja społeczna, antydyskryminacja, przedstawienie osób starszych jako kapitału ludzkiego, podejmowanie inicjatyw, kampanii na rzecz seniorów.
Halina Potocka zaprezentowała również cele, jakie zostały wyznaczone do realizacji w Europejskim Roku 2012. Dotyczyły one promowania i ułatwiania aktywności osób starszych, zdrowego trybu życia w podeszłym wieku, samodzielności seniorów, ale jednocześnie zacieśniania solidarności z młodszymi pokoleniami. Poruszone zostały również zagadnienia zmian demograficznych oraz ich wpływu na społeczność lokalną, w jaki sposób można się przygotować na coraz bardziej starzejące się społeczeństwo, oraz jakie korzyści może przynieść realizacja zadań Europejskiego Roku 2012.
Po przerwie na lunch, H. Potocka wzięła udział w panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Arkadiusza Jachimowicza, dyrektora Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Wraz z nimi w debacie zabierali głos Helena Hałun, Maciej Prażmo oraz Teresa Mikuła, mgr pedagog w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Dyskusja dotyczyła aktywizacji seniorów i przygotowania trzeciego sektora do aktywnej obecności osób starszych w przestrzeni publicznej w społeczeństwie obywatelskim i jej znaczenia na poziomie lokalnym. Podczas debaty T. Mikuła podkreślała działania młodzieży szkolnej, koncentrujące się na pomaganiu seniorom poprzez wolontariat jak i współpracy z osobami starszymi na wielu płaszczyznach.
Na koniec spotkania A. Jachimowicz podsumował obrady, określając stopień współpracy między organizacjami pozarządowymi, samorządem lokalnym oraz indywidualnymi osobami starszymi jako dobry i dający nadzieję na dalsze pogłębianie integracji tych środowisk.