Konferencja podsumowująca działania Młodzieżowego Klubu Środowiskowego w Niemcach
14 września 2015 odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Młodzieżowy Klub Środowiskowy w Niemcach. Pewnie w Dorosłość”. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia.
Konferencja była wspólną inicjatywą Fundacji Sempre a Frente – Lidera Projektu i Gminy Niemce – Partnera Projektu.
Do uczestnictwa w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnych instytucji i urzędów oraz dyrektorzy szkół funkcjonujących na terenie Gminy Niemce. Wśród gości obecni byli m.in. Pan Leszek Łuczywek, Sekretarz Gminy Niemce, Pani Barbara Ściseł – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Niemcach, Pani Barbara Jaszczuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudce Kozłowieckiej, Pani Elżbieta Fim – Wicedyrektor Zespołu Szkół w Krasieninie oraz Pani Barbara Kasperek, pedagog z Zespołu Szkół w Krasieninie.
W konferencji udział wzięła również cała dyrekcja Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach: Pan Dyrektor Jerzy Wójcik, Pani Wicedyrektor Jadwiga Łucka-Drozd oraz Pani Wicedyrektor Barbara Józefacka.
Celem konferencji było: podsumowanie działań zrealizowanych w ramach projektu, podzielenie się dobrymi praktykami, pokazanie osiągniętych rezultatów oraz promocja idei funkcjonowania Klubu Młodzieżowego w Niemcach.
Konferencja odbyła się w Zespole Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach. Jako pierwszy głos zabrał Pan Jacek Lis, Koordynator projektu, który w swoim wystąpieniu opowiadał o: założeniach projektu, procesie rekrutacji, promocji projektu w Internecie, lokalnych mediach, spotkaniach informacyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych funkcjonujących w Gminie Niemce oraz o przygotowaniu do realizacji działań merytorycznych.
Jako druga głos zabrała Pani Kamila Kazała, która w swym wystąpieniu opowiedziała o: wyjeździe integracyjnym z programem profilaktycznym, który został zorganizowany w okresie ferii zimowych – 8-15.02.2015 w Zakopanem, przebiegu pracy w Młodzieżowych Grupach Rozwoju Osobistego oraz Grupie Reintegracji Społecznej.
Wystąpienie kolejnej osoby, Pana Mateusza Małyski, dotyczyło zajęć w Grupach Reintegracji Zawodowej oraz wyjazdu ewaluacyjnego, który odbył się w dniach 28.07 – 01.08.2015 w Zwierzyńcu.
W kolejnej części konferencji głos zabrali uczestnicy projektu, którzy opowiedzieli zgromadzonym gościom o swoich odczuciach dotyczących uczestnictwa w projekcie oraz o wpływie projektu na ich rozwój osobisty i zawodowy.
Jako przedostatni głos zabrał Pan Jerzy Wójcik, Dyrektor Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach. Wystąpienie dotyczyło wpływu projektu na szkołę i uczniów. Pan Dyrektor podkreślił, iż projekt wprowadził nową jakość i stanowi nowe podejście do pracy z młodzieżą a metodologia stosowana przez trenerów Fundacji jest znakomitym uzupełnieniem pracy pedagogicznej szkoły.
Na zakończenie Pan Jacek Lis i Pani Kamila Kazała zaprezentowali harmonogram kolejnych działań i projektów, które już od października rozpoczną się w Gminie Niemce. Będą to dwie inicjatywy:
a. Projekt „Młodzieżowy Klub Środowiskowy w Niemcach” – współfinansowany ze środków Fundacji PZU, dzięki któremu możliwa będzie kontynuacja działań w Klubie,
b. Projekt „Bezpieczni w sieci”, współfinansowany z Funduszy EOG, który kieruje swoje działania do nauczycieli, pedagogów, psychologów i osób, które pracują z młodzieżą
Podczas konferencji zaprezentowane zostały korzyści, jakie młodzi ludzie osiągnęli dzięki uczestnictwu projekcie. Najważniejsze z nich to:
• Lepsze poznanie siebie – swoich mocnych stron i obszarów do rozwoju,
• Udoskonalenie zdolności komunikacji (z rówieśnikami, z dorosłymi),
• Większa pewność siebie,
• Poprawa umiejętności przyjmowania informacji zwrotnych (pozytywnych i negatywnych),
• Zwiększenie dostępu do miejsc edukacji społeczno-kulturalnej dla młodzieży,
• Budowanie postawy aktywności, tolerancji, otwartości na innych pomimo różnic,
• Możliwość współtworzenia Klubu przez uczestników,
• Zdobycie wiedzy o zawodach i możliwościach edukacyjnych,
• Budowanie postawy aktywności i przedsiębiorczości,
• Poznanie swoich mocnych i słabych stron w kontekście planowania rozwoju zawodowego
Podczas konferencji zaprezentowano także rezultaty ilościowe, które udało się osiągnąć w wyniku działań projektowych:
- Zrealizowano dwa wyjazdy młodzieży: wyjazd integracyjny do Zakopanego w czasie ferii zimowych (56 godzin warsztatowych) oraz warsztat ewaluacyjny w Zwierzyńcu w czasie wakacji letnich (32 godziny warsztatowe)
- Zrealizowano: 96 godzin zajęć Młodzieżowych Grup Rozwoju Osobistego, 48 godzin zajęć Grupy Reintegracji Społecznej, 36 godzin Grupy Reintegracji Zawodowej;
- Odbyło się 240 godzin indywidualnego poradnictwa psychospołecznego i zawodowego
- Zrealizowano 70 godzin korepetycji i zajęć dodatkowych z przedmiotów: fizyka, chemia, matematyka, język polski
- Zakupiono: komputer z oprogramowaniem, projektor, ekran projekcyjny, 2 szafy do przechowywania sprzętu i dokumentów projektowych, 6 zestawów gier edukacyjnych, drukarkę, pufy i materace wykorzystywane podczas pracy w grupach.
W tym miejscu cały zespół projektu „Młodzieżowy Klub Środowiskowy w Niemcach. Pewnie w Dorosłość” pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom, organizacjom i instytucjom funkcjonującym na terenie Gminy Niemce, które udzieliły Fundacji pomocy oraz wsparcia w trakcie realizacji działań projektowych.
Źródło: Mat. organizatorów