Konferencja „Dziecko transpłciowe – efektywny system wsparcia w szkole” 24 października 2023
Zapraszamy na konferencję i prezentację poradnika "Dziecko transpłciowe - efektywny system wsparcia w szkole" dla kadry pracującej w oświacie oraz organów zarządzających oświatą. Zapraszamy na nią także inne zainteresowane tą tematyką osoby w tym rodziców i opiekunów oraz osoby uczniowskie.
Dlaczego powstał ten projekt?
Nieheteronormatywne dzieci i młodzież doświadczają stresu mniejszościowego i są bardziej, niż ich rówieśnicy , narażone na różnorodne formy przemocy. Szkoła, środowisko, w którym młode osoby spędzają znaczną część swojego czasu, z którego wywodzi się większość ich znajomych, powinna być miejscem, w którym czują się bezpieczne, gdzie respektowane są ich prawa i potrzeby, gdzie mogą uzyskać wsparcie. Jest to szczególnie istotne, jeśli brakuje go w innych kontekstach (np. w rodzinie). Ważne jest by osoby odpowiedzialne za tworzenie przestrzeni funkcjonowania osób uczniowskich, w tym transpłciowych i niebinarnych, miały rzetelne narzędzia i wiedzę, by tworzyć ją tak, by była bezpieczna i inkluzywna. Takim narzędziem jest wypracowany w toku projektu poradnik.
Zapraszamy na konferencję
Konferencja jest zwieńczeniem projektu „Dziecko transpłciowe, efektywny system wsparcia w szkole”. Powstanie poradnika poprzedziła analiza raportu z rozwiązań islandzkich, badania jakościowe w dwóch w wybranych placówkach warszawskich oraz konsultacje społeczne i specjalistyczne. O założeniach projektu pisaliśmy poprzednio tutaj: https://publicystyka.ngo.pl/no-name-388508 w czerwcu ubiegłego roku, na początku projektu. Przypomnimy, że rolę organizacji liderskiej w projekcie pełni Fundacja Psycho-Edukacja. Organizacjami partnerskimi są: Rzeczniczka Praw Dziecka (Islandia) oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES).
24 października 2023 r o godzinie 10:00 w siedzibie instytucji partnerskiej – WCIES przy ul. Starej 4 odbędzie się konferencja, której istotną częścią jest prezentacja poradnika. Konferencja podzielona jest na część plenarną i warsztatową, a dla osób, które nie będą mogły dotrzeć tego dnia do Warszawy, przygotowany został webinar o godzinie 18:00 tego samego dnia. Aby wziąć udział w konferencji wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny: Konferencja: Dziecko transpłciowe – efektywny system wsparcia w szkole. Szczegółowy program konferencji, sylwetki osób prelegenckich oraz informacje organizacyjne znajdują się na stronie www projektu: Dziecko transpłciowe – konferencja.
Co znajdziemy w poradniku?
Koordynacją merytoryczną poradnika zajęła się Dominika Sadowska, specjalizująca się w prawie i politykach antydyskryminacyjnych prawniczka i mediatorka. Wśród osób autorskich znajdziemy osoby specjalistyczne i aktywistyczne, dzięki czemu treść ujęta jest z różnorodnych perspektyw. Poradnik zawiera część definicyjną, porządkującą podstawowe pojęcia oraz rozdział o języku inkluzywnym, a kwestie językowe i definicyjne to obszar, z którym w pierwszej kolejności styka się grono pedagogiczne i pozapedagogiczni pracownicy szkoły, do której uczęszczają transpłciowe i niebinarne osoby uczniowskie.
Znajdziemy tam także odniesienia do raportu z badań jakościowych w naszych rodzimych placówkach oraz raportu islandzkiego a także wnioski jakie płyną z prac nad stworzeniem rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+. Częścią, która będzie bardzo pomocna dla kadry, ale też rodziców, którzy często stykają się z murem niezrozumienia i zasłanianiem się „prawem”, gdy upominają się o odpowiednie traktowanie ich dzieci (np. zwracanie się preferowanym imieniem, używanie preferowanych końcówek, umożliwienie korzystania z odpowiednich sanitariatów etc.) jest rozdział analizujący sytuację uczących się osób niebinarnych i transpłciowych w kontekście przepisów polskiego prawa. Często kadra nie do końca wie „co może, a co musi” i z jakiś źródeł prawa wynikają konkretne praktyki.
Znajdziemy tu także obszerny rozdział dotyczący realiów funkcjonowania osób transpłciowych i niebinarnych w środowisku szkolnym, w tym wrażliwych obszarów, na które należy zwrócić uwagę, szczególnie w przypadku starszych osób uczniowskich, które dodatkowo zmagają się z wyzwaniami dojrzewania i wchodzenia w dorosłość. Dostaniemy tu także konkretne rozwiązania, przykłady dobrych praktyk, gotowe do refleksyjnego wdrożenia scenariusze postępowania, by jako szkoła stać się instytucją prawdziwie sojuszniczą dla każdego dziecka i nastolatka, nie tylko nieheteronormatywnego, ponieważ wypracowanie takich standardów będzie korzystne dla całej społeczności, także osób z innych grup zagrożonych wykluczeniem. Możemy też przeczytać o istniejących rozwiązaniach, dotyczących wsparcia osób transpłciowych i niebinarnych oraz o tym w jakich kierunkach mogłyby iść stosowne zamiany w tym obszarze. Poradnik przybliża instytucję Warszawskiego Rzecznika Praw Ucznia oraz pracę w trybie interwencji kryzysowej.
Czytelnicy dostaną także listę organizacji, które działają w obszarze wsparcia osób transpłciowych i niebinarnych oraz obszerną, przydatną bibliografię (w tym nie tylko opracowania naukowe, ale także publikacje beletrystyczne), która może być punktem wyjścia do własnych poszukiwań i wypracowywania indywidualnie dopasowanych rozwiązań
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Konferencja w skrócie
Co? Konferencja „Dziecko transpłciowe, efektywny system wsparcia w szkole”
Gdzie? Siedziba Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno -Społecznych i Szkoleń, Warszawa ul. Stara 4
Kiedy? 24.10.2023 godzina 10:00, webinar - godzina 18:00
Jak? Rejestracji na wszystkie lub wybrane części konferencji oraz webinar można dokonać wypełniając formularz rejestracyjny: Konferencja: Dziecko transpłciowe – efektywny system wsparcia w szkole
Osoby obecne na konferencji otrzymają poradnik w wersji papierowej. Dla pozostałych osób będzie dostępna wersja elektroniczna.