Ponad 12-letnie doświadczenie w pracy z wolontariuszami pokazuje nam, że nawet, jeśli chęci wolontariusza będą wielkie, to bez wzmocnienia ze strony organizacji, wolontariusza dopadnie zniechęcenie lub wręcz wypalenie.
Kompetentny wolontariusz najlepszym ambasadorem idei wolontariatu – to cykl szkoleń i warsztatów dla tych, którzy na co dzień wspierają osoby starsze. 3-letni projekt realizowało Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” od marca 2013 roku. W tym czasie uczestnicy warsztatów i szkoleń mieli okazję sprawdzić co ich motywuje do bycia wolontariuszem, a co blokuje zaangażowanie, dowiedzieć się więcej o chorobach związanych z wiekiem, w tym o chorobie Alzheimera i Parkinsona.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z pracownikiem socjalnym, na którym uczestnicy dowiadywali się jakiego rodzaju pomoc mogą uzyskać dla swoich podopiecznych w różnorodnych instytucjach, sprawdzili co to takiego kryterium dochodowe i czemu służy – mówi Joanna Mielczarek, koordynatorka zadania.
Szczególnie ciekawe były dla mnie zajęcia dotyczące świadomego towarzyszenia w chorobie i umieraniu – wspomina Małgorzata, jedna z uczestniczek warsztatów – Niesamowite jak ćwiczenia pracy z ciałem i ćwiczenia transowe pomogły mi oswoić się z tematem śmierci.
A ja szczególnie zapamiętałam szkolenie „Jak bronić się przed manipulacją”, na którym przekonałam się ile znaczą tzw. techniki obrony przed manipulacją, zobaczyłam jak skutecznie mogę stawiać granice i jak odmawiać tak, żeby jednocześnie kogoś nie skrzywdzić i nie stresować siebie samej – wspomina Agnieszka, uczestniczka projektu.
W każdym roku wolontariusze wspierający seniorów mieli dwukrotnie okazję na przećwiczenie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i uzupełnienia wiedzy i umiejętności z zakresu ratowania życia i zdrowia.
Jak podkreślają organizatorzy projektu, dobór tematyki zajęć w projekcie w dużej mierze wynikał z doświadczeń Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” z pracy z wolontariuszami, wiedzy o demografii oraz rozmów z uczestnikami poprzedniej edycji projektu.
Ponad 12-letnie doświadczenie w pracy z wolontariuszami pokazuje nam, że nawet jeśli chęci wolontariusza będą większe niż średnia, to bez wzmocnienia ze strony organizacji dojdzie do zniechęcenia lub, w najgorszym przypadku, do wypalenia. Naszym obowiązkiem jest więc zapewniać wolontariuszom wsparcie. Tylko wtedy możemy się spodziewać, że zostaną na dłużej w wolontariacie – podkreśla J. Mielczarek.
Projekt „Kompetentny wolontariusz najlepszym ambasadorem idei wolontariatu!” jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.