Komitet Regionów wzywa do przyjęcia unijnego programu rozwoju miast
W opinii przygotowanej przez burmistrza Delft Basa Verkerka (NL/ALDE) przywódcy lokalni i regionalni zwrócili się do Komisji Europejskiej o przedstawienie białej księgi wyznaczającej drogę do przyjęcia zintegrowanego programu rozwoju miast. Zaapelowali również o dopilnowanie, by stanowisko miast i regionów było odpowiednio uwzględniane w procesie kształtowania podejścia UE do kwestii związanych z polityką miejską. Opinia została przyjęta jednomyślnie na sesji plenarnej Komitetu Regionów UE w czerwcu 2014.
Opracowanie wspólnego zintegrowanego programu rozwoju miast było przedmiotem rozważań UE już od 1997 r. Zapowiedziane przez Komisję rozpoczęcie konsultacji publicznych w lipcu 2014 r. pobudziło nadzieję na to, że program taki uda się przyjąć w nowej kadencji. Przywódcy lokalni i regionalni poruszyli to zagadnienie na sesji plenarnej Komitetu Regionów 25 czerwca.
W opinii sporządzonej przez burmistrza Delft Basa Verkerka (NL/ALDE) wezwano Komisję do przedstawienia białej księgi, która na poziomie strukturalnym zakotwiczyłaby wymiar miejski w polityce i prawodawstwie UE. Dokument taki powinien wyraźnie wymienić cele, jakie UE zamierza osiągnąć w różnych dziedzinach polityki. Tym samym biała księga powinna przyczynić się do ukształtowania bardziej zintegrowanego podejścia do polityki i prawodawstwa UE mających wpływ na miasta i obszary miejskie oraz do ściślejszego włączenia miast w kształtowanie tej polityki, a także do sformułowania zaleceń co do tego, które elementy europejskich programów finansowania mogą wspierać rozwój miast. Realizacja tych celów wymaga nowego sposobu sprawowania rządów, cechującego się przekrojowym wymiarem miejskim, który nie ograniczałby się jedynie do konkretnej strategii czy programu UE.
Komitet apeluje, by Komisja w nowym składzie przygotowała białą księgę w ścisłej współpracy z miastami, tak aby uniknąć sytuacji, w której polityka miejska byłaby narzucana z góry. Zamiast tego, politykę tę należy oprzeć na praktycznych doświadczeniach oraz analizie bieżących potrzeb wspólnot miejskich.
Opinia nawiązuje do europejskiego partnerstwa innowacyjnego (EIP) na rzecz inteligentnych miast i społeczności jako doskonałego przykładu zintegrowanego podejścia na poziomie unijnym. EIP utworzono w celu wspierania inicjatyw publicznych i prywatnych z pogranicza mobilności w miastach, efektywności energetycznej oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych i przekształcających polityki makroregionalne UE w praktyczne rozwiązania w miastach.
Odnośnie do etapu programowania funduszy strukturalnych i inwestycyjnych UE na lata 2014–2020, w opinii zaproponowano wspólne monitorowanie ukierunkowane na to, w jaki sposób nowe narzędzia, takie jak zintegrowane inwestycje terytorialne, przyczynią się do spójności terytorialnej na obszarach miejskich oraz wzajemnie powiązanych ze sobą obszarach miejskich i wiejskich w kontekście wdrażania funduszy strukturalnych UE w okresie 2014–2020.
Nowy unijny program rozwoju miast oraz spójne prawodawstwo krajowe wytyczają ramy polityki mobilności w miastach, która jest kształtowana i wdrażana przez władze lokalne i regionalne. W opinii w sprawie pakietu dotyczącego mobilności w miastach, opracowanej przez przewodniczącego rady miasta Birmingham Alberta Bore’a (UK/PES), miasta i regiony UE poruszyły w kompleksowy sposób kwestię zrównoważonej mobilności w miastach i poparły podejście Komisji Europejskiej polegające na wspieraniu przygotowywania planów zrównoważonej mobilności w miastach poprzez niewiążące wytyczne. KR wzywa również państwa członkowskie do wprowadzenia zmian legislacyjnych niezbędnych do przygotowania tychże planów i proponuje lepsze powiązanie ich z polityką dotyczącą jakości powietrza oraz inicjatywami z zakresu efektywności energetycznej, takimi jak Porozumienie Burmistrzów.
Źródło: Serwis prasowy Komitetu Regionów