Komisja sama określa, w jakiej formie członkowie składają oświadczenia woli
Branżowa i Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego może sama określić w jakiej formie jej członkowie i członkinie mają składać oświadczenia o woli kontynuacji prac w Komisji, a także w jakiej formie nowi członkowie i członkinie Komisji mają składać oświadczenie o chęci przystąpienia do Komisji i wzięcia udziału w jej pracach.
PYTANIE ORGANIZACJI
W jakiej formie należy składać deklaracje/oświadczenia dotyczące kontynuowania członkostwa w Branżowych Komisjach Dialogu Społecznego? Na papierze czy mailem? Jaka obowiązuje podstawa prawna?
DORADCZYNI SERWISU PORADNIK.NGO.PL ODPOWIADA
Bardziej szczegółowo ta sprawa może zostać opisana w regulaminie BKDS-u.
Zgodnie z zapisami aktualnego Programu współpracy oświadczenie należy złożyć przewodniczącemu BKDS-u. W pkt. 16 paragrafu 24 Programu współpracy jest mowa o tym, że przewodniczący BDKS-u jest zobowiązany do 28 lutego 2018 r. zweryfikować listę aktualnych członków poprzez zebranie oświadczeń. Po tym terminie organizacje, które nie złożyły oświadczeń zostają usunięte z BKDS-u.
Nie ma wymogu, aby było to oświadczenie złożone na piśmie.
Praktyka może być różna, w różnych BKDS-ach.
Niektóre komisje przyjmowały na przykład, że informacja o kontynuacji członkostwa była przesyłana zarówno w mailu, jak i w oddzielnym dokumencie (załączniku do mejla). Była także wyrażana ustnie, podczas zebrania. I wszystkie te fakty – oświadczenia zostały odnotowane w protokole z zebrania tego BKDS-u.
Jeśli jednak istnieje ryzyko jakiegokolwiek sporu, lepiej jest, aby różne informacje mieć na piśmie.
Z kodeksu cywilnego wynika, że złożenie oświadczenia woli będzie skuteczne wtedy, gdy oświadczenie dotarło do osób zainteresowanych nim w taki sposób, aby mogły zapoznać się z jego treścią (chyba, że była zastrzeżona jakaś inna forma składania oświadczenia).
Podobnie należałoby postępować w przypadku oświadczeń woli o pracy w Dzielnicowych Komisjach Dialogu Społecznego (DKDS).
Warto dodać, że do istniejącego BKDS-u lub DKDS-u przedstawiciel nowej organizacji może przystąpić w dowolnym momencie. Wystarczy jeśli złoży odpowiednie oświadczenie (w formie przyjętej przez daną Komisję) do przewodniczącego Komisji. Nowy członek Komisji otrzymuje prawo głosu od następnego posiedzenia.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23