Stworzenie nowych instrumentów finansowych, rozwój inwestycji społecznych, promocja przedsiębiorczości społecznej, ułatwienia w zamówieniach publicznych – to tylko niektóre z postulatów komunikatu wydanego przez Komisję Europejską pt. Inicjatywa na rzecz przedsiębiorczości społecznej. Budowanie ekosystemu sprzyjającego przedsiębiorstwom społecznym w centrum społecznej gospodarki i społecznych innowacji.
Ekonomia społeczna dla rozwoju Europy
W tekście komunikatu Komisja definiuje przedsiębiorstwa społeczne, jako takie:
> których zyski są w większości reinwestowane w realizację tego celu społecznego,
Komisja Europejska zwraca w dokumencie uwagę na szczególną rolę, jaką pełni ekonomia społeczna w jednym z najważniejszych elementów strategii „Europa 2020”, walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Autorzy dokumentu zauważają, że przedsiębiorstwa społeczne są najczęściej zakorzenione lokalnie, realizują cele społeczne i środowiskowe, wzmacniają spójność społeczną, ale również zwiększają konkurencyjność gospodarki poprzez swoją innowacyjność.
Niemniej, przedsiębiorczość społeczna, ze względu na swoją specyfikę, potrzebuje wsparcia, które miałoby na celu ułatwienie tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw społecznych. Chodzi głównie o ułatwienie dostępu do finansowania, dostosowanie narzędzi prawnych oraz wzmocnienie promocji.
W związku z tym Komisja zaproponowała plan działań, które miałyby przyczynić się do polepszenia sytuacji sektora ekonomii społecznej w Europie.
Łatwiejszy dostęp do finansowania
Ponadto Komisja sugeruje uznanie przedsiębiorstw społecznych za priorytet inwestycyjny Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS)
Lepsze prawo
Komisja chciałaby również, aby w przypadku usług społecznych i lokalnych uproszczone zostało stosowanie zasady pomocy publicznej. Wreszcie należałoby uprościć rozporządzenie w sprawie statutu spółdzielni europejskiej i przyjrzeć się sytuacji towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
Mocniejsza promocja
Wśród działań priorytetowych w tym obszarze komisja wymienia zestawienie dobrych praktyk, stworzenie publicznej bazy danych obejmującej oznakowania i certyfikaty mające zastosowanie do przedsiębiorstw społecznych w Europie, wzmocnienie kompetencji administracji krajowych i regionalnych, tak aby mogły one aktywnie wspierać, promować i współfinansować przedsiębiorstwa społeczne oraz utworzenie elektronicznej, wielojęzycznej platformy informacji i wymiany danych dla przedsiębiorców społecznych, inkubatorów i klastrów, a także inwestorów społecznych; szerzenie wiedzy o programach unijnych, które mogą zapewnić wsparcie przedsiębiorcom społecznym, a także polepszenie dostępu do tych programów.
Co dalej?
Nad częścią proponowanych rozwiązań (takie jak instrumenty finansowe, czy regulacje dotyczące finansów etycznych) już teraz trwają zaawansowane prace. Inne będą realizowane w nadchodzących miesiącach i latach. Komunikat precyzuje, że postępy we wprowadzaniu zaproponowanych środków będzie monitorować wielostronna grupa doradcza ds. przedsiębiorczości społecznej.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl