Komisja Europejska przyznaje "Złote gwiazdy" projektom zaangażowania obywatelskiego
16 grudnia w Brukseli Komisja Europejska przyznała „Złote gwiazdy aktywnego obywatelstwa europejskiego” ośmiu wybranym w tym roku projektom. W dwóch z nich uczestniczyli Polacy.
Przed uroczystością odbyła się konferencja UE, która będzie okazją do dyskusji na temat aktywnej postawy obywatelskiej realizowanej poprzez wolontariat oraz jej znaczenia dla Europy. Wspomniana konferencja, na której spotkają się zainteresowane strony, politycy i naukowcy, wyznacza początek mobilizacji obywateli pod kątem Europejskiego Roku Wolontariatu Propagującego Aktywność Obywatelską w 2011 r.
„Projekty, które dzisiaj nagradzamy „Złotymi gwiazdami” pokazują kluczową rolę, jaką odgrywają obywatele Europy w budowie wspólnej europejskiej przestrzeni. Jednym z głównych celów nowej Komisji Europejskiej jest dalsze wzmocnienie aktywnego obywatelstwa UE i stworzenie obywatelom europejskim jeszcze więcej możliwości wpływania na kierunek rozwoju Europy w przyszłości. Przykłady przedstawione przy okazji dzisiejszej uroczystości świadczą o istnieniu potencjału, który umożliwi osiągnięcie tego ambitnego celu” - stwierdził Maroš Šefčovič, komisarz ds. edukacji, szkoleń, kultury i młodzieży.
„Złote gwiazdy” są oficjalnym wyróżnieniem przyznawanym co roku projektom finansowanym w ramach programu „Europa dla obywateli”, którego celem jest angażowanie obywateli w budowanie UE. Od chwili jego uruchomienia w 2007 r. w programie co roku bierze udział prawie milion bezpośrednich uczestników, którzy mają dzięki niemu okazję, aby zastanowić się nad swoją wspólną tożsamością poprzez odkrywanie różnic i podobieństw kulturowych w stosunku do obywateli z innych części Europy. Poprzez wymianę między miastami partnerskimi oraz projekty dotyczące transeuropejskiego społeczeństwa obywatelskiego lub pielęgnujące pamięć o przeszłości, program „Europa dla obywateli” zdecydowanie przyczynia się do stworzenia europejskiej przestrzeni publicznej i aktywnego obywatelstwa europejskiego.
Europejski Rok 2011 jest polityczną inicjatywą Komisji Europejskiej podjętą w odpowiedzi na silną potrzebę europejskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego, aby zwrócić uwagę na bardzo znaczący potencjał wolontariatu oraz dla uczczenia 10. rocznicy Międzynarodowego Roku Wolontariatu zorganizowanego przez Narody Zjednoczone w 2001 r. Europejski Rok spowoduje podniesienie świadomości znaczenia wolontariatu, zwiększenie uznania dla wolontariuszy, intensyfikację dyskusji i wymiany praktyk w celu ulepszenia przepisów dotyczących wolontariatu oraz stworzenia lepszych warunków dla działalności wolontariatu w UE.
Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce