Komisja Europejska przedstawia europejski filar praw socjalnych
Komisja przyjęła 26 kwietnia 2017 r. wniosek w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych. Filar obejmuje 20 głównych zasad i praw, na których mają opierać się sprawiedliwe i sprawnie funkcjonujące rynki pracy i systemy opieki społecznej. Filar ma wskazywać kierunek działań w odnowionym procesie prowadzącym do pozytywnej konwergencji, który ma pomóc zapewnić lepsze warunki życia i pracy w Europie.
Koncepcja filaru powstała wszystkim z myślą o strefie euro, lecz ma zastosowanie do wszystkich państw członkowskich UE, które chciałyby się do niego przyłączyć.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: Jako przewodniczący Komisji dokładam wszelkich starań, aby priorytety społeczne znalazły się ponownie w centrum zainteresowania Europy, czyli tam, gdzie jest ich miejsce. Przedstawiając projekt europejskiego filaru praw socjalnych oraz pierwszy zestaw inicjatyw, które mu towarzyszą, spełniamy nasze obietnice i otwieramy nowy rozdział. Chcemy zapisać go wspólnie: państwa członkowskie, instytucje UE, partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za ten proces. Chciałbym, aby projekt filaru został zatwierdzony na najwyższym szczeblu politycznym jeszcze przed końcem roku.
Projekt filaru powstał w Komisji, pod kierunkiem wiceprzewodniczącego Valdisa Dombrovskisa i komisarz Marianne Thyssen, w ścisłej konsultacji z zainteresowanymi stronami na wszystkich szczeblach. Potwierdza się w nim prawa, które już obowiązują w UE oraz w międzynarodowym porządku prawnym, oraz uzupełnia się je z uwzględnieniem nowych realiów.
Realizacja zasad i praw określonych w ramach europejskiego filaru praw socjalnych stanowi wspólną odpowiedzialność państw członkowskich, instytucji UE, partnerów społecznych i innych zainteresowanych stron. Instytucje Unii Europejskiej pomogą w opracowaniu ram prawnych oraz pokierują działaniami, które będą służyć wdrożeniu założeń filaru, przy pełnym poszanowaniu kompetencji państw członkowskich oraz tradycji dialogu społecznego. W przypadku kilku zasad i praw przewidzianych w ramach filaru konieczne będą dalsze inicjatywy ustawodawcze, aby zapewnić ich skuteczność. W razie potrzeby zaktualizowane lub uzupełnione zostaną istniejące przepisy prawa UE lub też zapewni się lepsze ich wykonywanie.
Dalsze działania
Komisja przedstawia projekt filaru w dwóch formach prawnych o identycznej treści: zalecenia Komisji, obowiązującego od 26 kwietnia 2017 r., oraz wniosku w sprawie wspólnej proklamacji Parlamentu, Rady i Komisji. Na tej podstawie Komisja rozpocznie teraz rozmowy z Parlamentem Europejskim i Radą, aby zapewnić szerokie polityczne poparcie dla założeń filaru oraz zadbać o ich zatwierdzenie na wysokim szczeblu politycznym.
Informacje ogólne
Najbardziej rozwinięte na świecie systemy opieki społecznej wywodzą się z UE. To samo dotyczy szerokiej gamy najlepszych praktyk i innowacji społecznych. Trzeba je jednak ocenić z perspektywy niespotykanych wcześniej wyzwań społecznych i pod tym kątem je dostosować. Warunki ekonomiczne i społeczne w Europie wprawdzie znacznie się poprawiły, a liczba osób zatrudnionych w Europie jest najwyższa w historii, ale skutki kryzysu, który miał miejsce w ostatnim dziesięcioleciu, nadal są mocno odczuwalne. Należy do nich m.in. długotrwałe bezrobocie, bezrobocie osób młodych oraz zagrożenie ubóstwem w wielu częściach Europy. Jednocześnie świat pracy i nasze społeczeństwa szybko się zmieniają, pojawiają się nowe możliwości i nowe wyzwania wynikające z globalizacji, rewolucji cyfrowej, zmieniających się wzorców pracy i zjawisk demograficznych. Władze publiczne na wszystkich poziomach, partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie ponoszą wspólną odpowiedzialność za pracę na rzecz większego dobrobytu w Europie i budowanie Europy przygotowanej na przyszłość, w której zmiany gospodarcze idą w parze ze społecznymi.
W oparciu o informacje otrzymane podczas konsultacji Komisja przedstawia obecnie wniosek dotyczący europejskiego filaru praw socjalnych, który przewiduje zarówno nowe prawa dla obywateli, jak i zmierza do ułatwienia im skuteczniejszego egzekwowania praw, które już im przysługują. Koncepcja filaru opiera się na szerokiej gamie rozwiązań stosowanych w Europie. Do jej opracowania wykorzystano także obszerne prawodawstwo unijne i międzynarodowe.