Zespół Rehabilitacyjno-Terapeutyczny w ramach realizacji projektu pn. „Wparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz ze środków Fundacji PZU, prowadzi kółko kulinarne, które znajduje się na terenie WTZ w pracowni gospodarstwa domowego.
Pracownia ta wyposażona jest w sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak: krajalnice, elektryczną maszynkę do mięs, roboty wieloczynnościowe, kuchenkę elektryczną, lodówkę, a także w różnego rodzaju narzędzia gospodarcze. Przy pomocy tego sprzętu dzieci niepełnosprawne podczas zajęć uczą się i doskonalą konkretne umiejętności, np.: sprawność manualną, obsługiwanie sprzętu zmechanizowanego, współpracy w grupie. Są uczestnicy, którzy wykonują tylko czynności pomocnicze i tacy, którzy potrafią podołać realizacji niemalże całego zadania. Jednak nad organizacją pracy i prawidłowym dostosowaniem zadań do możliwości każdego dziecka czuwa instruktor.
Codziennie w ramach zajęć terapeutycznych troje lub czworo dzieci pod okiem osoby prowadzącej zajęcia kulinarne wykonuje dla wszystkich dzieci jeden posiłek w postaci kanapek, ciepłego posiłku, suchego prowiantu itp. Każde dziecko, niezależnie od sytuacji materialnej w rodzinie, korzysta codziennie z posiłku o tej samej porze, które spożywa wspólnie z pozostałymi dziećmi w pracowni kulinarnej.
Źródło: PSOUU Iława