Znani projektanci uszyli unikatowe kreacje dla Pajacyka. Dochód ze sprzedaży modnie ubranych kukiełek Polska Akcja Humanitarna przeznaczy na swój sztandarowy program dożywiania dzieci w szkołach i świetlicach.
13 września 2009 r. w restauracji „Mirador” w Warszawie odbędzie się nietypowy pokaz mody. Na imprezie prowadzonej przez Agnieszkę Dygant i Tomasza Kota jedynymi modelami będą charakterystyczne drewniane kukiełki ubrane w niepowtarzalne stroje znanych polskich projektantów: Marcina Paprockiego i Mariusza Brzozowskiego, Ewę Minge, Macieja Zienia, Jerzego Antkowiaka, Janinę Ochojską i wielu innych. Wystrojone pajacyki wezmą udział w licytacji, a zyski z niej zostaną przeznaczone na zapewnianie niedożywionym dzieciom ciepłych posiłków.
– Postanowiliśmy włączyć się do akcji organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną, ponieważ od lat wspieramy ciekawe inicjatywy charytatywne. Tym razem mogliśmy zrobić coś co na prawdę kochamy i przy tym pomóc potrzebującym – podkreślają Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski.
– Przypuszczam, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak poważne i daleko idące konsekwencje może powodować niedożywienie u dzieci. Zwiększanie społecznej świadomości to działanie niezbędne, aby uzmysłowić ludziom wagę problemu – dodaje Maciej Zień, który dla Pajacyka zaprojektował koktajlową sukienkę.
Natomiast Jerzy Antkowiak postanowił nie ubierać Pajacyka. – Kiedy zapytano mnie, czy wezmę udział w akcji pt.: „Kolekcja dla Pajacyka”, natychmiast powiedziałem duże TAK dla tej wspanialej inicjatywy. Jednak kiedy przysłano mi Pajacyka, tak się zachwyciłem jego formą, że postanowiłem zrobić wszystko, aby Pajacyka nie ubierać – napisał projektant w liście do Polskiej Akcji Humanitarnej. Pajacyk Jerzego Antkowiaka nie jest jednak nagi. Może poszczycić się złotym – namalowanym kombinezonem oraz błyszczącą zieloną kokardą.
Akcja jest w szczególności skierowana do członków organizacji zrzeszających biznesmanów – m.in. Business Centre Club, PK PP Lewiatan, Forum Odpowiedzialnego Biznesu i innych.
Pajacyk to nazwa, a zarazem symbol programu prowadzonego od 1998 roku przez Polską Akcję Humanitarną. Od jego powstania organizacja ufundowała ponad 10 milionów ciepłych posiłków dla dzieci.
Źródło: Polska Akcja Humanitarna