Kolejna odsłona Szczytu Klimatycznego TOGETAIR już 14 kwietnia!
Już 14 kwietnia w Warszawie odbędzie się VI Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR. To największa i najważniejsza w Polsce konferencja koncentrująca się na zmianach klimatycznych, transformacji energetycznej i zrównoważonym rozwoju.
– Istotnym motywem całego Szczytu będą dyskusje dotyczące transformacji energetycznej w kontekście utrzymania konkurencyjności gospodarczej Unii Europejskiej. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę z ryzyka związanego z koniecznością szybkiej redukcji emisji CO2 dla wielu tradycyjnych branż, z drugiej – chcemy pokazać szanse, jakie otwierają zielone technologie przed europejską gospodarką – wyjaśnia Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze. – Chcemy też rozmawiać o Programie Czyste Powietrze. Liczymy na to, że w kwietniu będziemy znać już szczegóły nowej odsłony tego najważniejszego dla walki z niską emisją Programu – dodaje.
Szczyt klimatyczny to ponad 25 debat i przeszło 20 wystąpień eksperckich prowadzonych na czterech scenach: GLOBAL COMMONS, CLIMATE CARE, BUSINESS CONNECT oraz FUTURE COOPERATION.
Podczas TOGETAIR 2025 na scenie klimatycznej poruszone będą tematy dotyczące Clean Industry Deal, Gospodarki Obiegu Zamkniętego, magazynowania energii czy zarządzania i inwestycji w ochronę zasobów wodnych tzw. Blue Deal.
Drugim panelem dyskusyjnym na scenie Climate Care będzie „ON AIR – rekonfiguracja Programu Czyste Powietrze”, ponieważ rządowa inicjatywa po niespełna półrocznej przerwie wraca w nowej odsłonie. W panelu udział potwierdził już Robert Gajda, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Business Connect
TOGETAIR to nie tylko rozmowy o klimacie, jest to również przestrzeń do debaty biznesu, administracji i NGO-sów. Na scenie BUSINESS CONNECT poruszymy takie kwestie jak raportowanie ESG i zrównoważone budownictwo. Paneliści podejmą temat potencjału handlu oraz przyszłości rozwoju innowacji i inwestycji. Omówimy zagadnienie praktycznego wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce oraz całej „rewolucji” opakowań. Eksperci odpowiedzą również na ważne dla branży transportowej pytanie: Jesteśmy na etapie kryzysu czy upadku polskiego transportu?
Future Cooperation
Innowacje, nowe technologie to kolejny trzon tegorocznej agendy TOGETAIR 2025. Na scenie FUTURE COOPERATION omówimy tematy związane z logistyką, nowoczesnymi łańcuchami dostaw czy przyszłości i możliwości Polski i Europy związanych z elektromobilnością. Liczymy na bardzo ciekawą dyskusję o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, która już teraz rozgrzewa opinię publiczną i przedstawicieli biznesu. Scenę zainauguruje panel dyskusyjny o inwestycjach w regionach, który pokaże nie tylko siłę, ale również niezależność lokalnego kapitału.
– Na tegorocznej konferencji spodziewamy się ponad 2000 gości z Polski i Europy. W tym roku planujemy kilka organizacyjnych i programowych niespodzianek, które, mamy nadzieję, na stałe wpiszą się w nasze konferencje – zapowiada Artur Beck, producent i organizator wydarzenia. – Liczymy na otwartą dyskusję przede wszystkim dotyczącą gospodarczego wymiaru transformacji. Program konferencji chcemy wpisać w priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Poruszymy tematy wpływu cen energii elektrycznej na konkurencyjność polskiej i europejskiej gospodarki, migracji, polityki zdrowotnej oraz konkurencyjnego i odpornego rolnictwa. Stworzyliśmy w tym celu dedykowane studio Global Commons – wyjaśnia Artur Beck.
W ubiegłorocznej konferencji udział wzięli m.in. Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce i członkowie rządu Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych oraz Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska. W debatach dotyczących finansowania transformacji, budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce, dekarbonizacji przemysłu i transportu, cyfryzacji przedsiębiorstw czy gospodarki obiegu zamkniętego uczestniczyli przedstawiciele firm i instytucji finansowych zaangażowanych w transformację energetyczną polskiej gospodarki, m.in. Bartosz Kublik, prezes Banku Ochrony Środowiska, Andrzej Wilk, wiceprezes Citi Handlowego, Jacek Chodkowski, dyrektor generalny Grupy Dalkia w Polsce, Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Polska, Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft Polska.
TOGETAIR to platforma porozumienia, wymiany idei i współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wspierania celów zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa łączy polskie, europejskie i międzynarodowe podmioty, w szczególności administrację rządową, samorządy, instytucje naukowe, biznes, organizacje pozarządowe oraz media.
Źródło: Fundacja Czyste Powietrze