Kolejna inwestycja pierwszego polskiego funduszu Social Venture Capital
Kolejne przedsiębiorstwo społeczne przystąpiło do pierwszego w Polsce funduszu social venture capital. Fundacja Pro Omnis z Bydgoszczy uzyskała pożyczkę podporządkowaną od Funduszu Kapitałowych Inwestycji Społecznych (FKIS), która pozwoli jej na rozwinięcie działalności cateringowej.
Fundusz Kapitałowych Inwestycji Społecznych (FKIS) został utworzony w roku 2018 przez TISE – Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych w ramach projektu finansowanego z funduszy UE (PO WER) i środków TISE. Jego zadaniem jest inwestowanie typu venture capital w podmioty ekonomii społecznej.
SVC to sposób finansowania wykorzystujący model strategii venture capital do finansowania inwestycji organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej, które generują duży wpływ społeczny, a jednocześnie mają charakter przedsięwzięcia biznesowego. Najczęściej dotychczas spotykanymi instrumentami finansowymi były pożyczki i gwarancje. Teraz, dzięki SVC podmioty ekonomii społecznej mogą skorzystać z inwestycji kapitałowych lub quasi kapitałowych – pożyczek podporządkowanych. poprzez które FKIS uczestniczy w ryzyku przedsięwzięcia bez wymagania zabezpieczeń rzeczowych i z kosztem uzależnionym od osiąganych wyników.
Wraz z analizą ekonomiczną przedsięwzięcia, obejmującą wyniki finansowe (już osiągnięte i oczekiwane) oraz przewidywany wzrost obrotów, sumy bilansowej czy wzmocnienie pozycji na rynku, z każdym beneficjentem ustalane są indywidualne wskaźniki społeczne, które inwestobiorca zobowiązuje się osiągnąć w ramach realizacji przedsięwzięcia. Mogą one być mierzone np. liczbą planowanych do utworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym czy innymi wskaźnikami mierzącymi działania zmierzające do realnego polepszenia sytuacji tychże osób.
Fundusz wspiera podmioty na terenie całego kraju inwestując w podmioty ekonomii społecznej o różnej formule prawnej.
W ciągu trzech lat działalności FKIS dokonał siedmiu inwestycji na kwotę prawie 5 milionów złotych.
Pod koniec marca do grona beneficjentów-inwestobiorców programu dołączyła Fundacja Pro Omnis z Bydgoszczy.
Fundacja zajmuje się opieką nad osobami starszymi (prowadzi Dzienne Domy Pobytu i Kluby Seniora w Bydgoszczy i Toruniu). Od pięciu lat zarządza też trzema bistrami oraz organizuje działalność cateringową dla placówek opiekuńczych. Środki FKIS pozwolą na dostosowanie budynku dawnej piekarni do produkcji gastronomicznej i wyposażenie go w niezbędne urządzenia. W drugim etapie inwestycji Fundacja planuje rozpoczęcie nowej działalności w zakresie specjalistycznego cateringu dietetycznego dla osób wymagających opieki długoterminowej.
Każde z przedsiębiorstw społecznych chcących przystąpić do Programu musi spełnić pięć podstawowych kryteriów:
- Przedsiębiorstwo jest lub ma szansę stać się ekonomicznie samodzielnie funkcjonującym podmiotem lub rozwinąć się organizacyjnie zachowując zdolność obsługi instrumentu inwestycyjnego.
- Przedsiębiorstwo ma klarowną, realną wizję osiągnięcia, w wyniku realizacji inwestycji, konkretnych, mierzalnych i jakościowych efektów społecznych.
- Przedsiębiorstwo ma skuteczny i wspierający się zespół gotowy połączyć konsekwentną i długofalową realizację celów społecznych i biznesowych.
- Zarządzający przedsiębiorstwem wyrażają chęć, potwierdzoną porozumieniem, podjęcia długofalowej, transparentnej współpracy z FKIS. Współpraca będzie opierać się na zasadach inwestycji kapitałowej lub quasi-kapitałowej.
- Przedsiębiorstwo poszukuje finansowania zewnętrznego do maksymalnej wartości inwestycji ok. 1 mln zł., ewentualnie, w przypadku większych potrzeb, jest skłonne połączyć różne dostępne na rynku instrumenty w ramach danego przedsięwzięcia.
Na inwestycje przeznaczono 11,4 mln zł. Transakcje mogą być zawierane do końca czerwca 2023 r. lub do wyczerpania środków. Inwestycje mogą mieć charakter długoterminowy – do połowy 2028 roku. W ramach projektu oferowane jest wsparcie finansowe w postaci dwóch produktów finansowych: kapitału i pożyczek podporządkowanych (ułatwiających pozyskanie finansowania z innych źródeł) oraz usług doradczych.
Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.1 PO WER i jest finansowany z funduszy UE oraz środków własnych Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA
Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA
Jest działającym od 30 lat funduszem pożyczkowym dla organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych, mikro, małych i średnich firm. Zostało założone przez Bank BISE, obecnie jego właścicielem jest francuski bank Crédit Coopératif, który od ponad 120 lat zajmuje się finansowaniem projektów w dziedzinie ekonomii społecznej. Początkowo TISE było funduszem venture capital, a od 2008 r. udziela pożyczek organizacjom pozarządowym, przedsiębiorstwom społecznym oraz mikro, małym i średnim firmom, wykorzystując fundusze własne oraz środki finansowe UE. Od początku swego istnienia TISE angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy wspierające budowę społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. TISE jest członkiem założycielem (w roku 2004) Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej (SKES), której celem jest wspólne działanie na rzecz rozwoju i promocji modelu ekonomii społecznej w Polsce. TISE jest członkiem Europejskiej Federacji Banków Etycznych i Alternatywnych (FEBEA) i European Venture Philanthropy Association (EVPA). Między 2008 a 2022 rokiem TISE udzieliło 9 tys. pożyczek o łącznej wartości ponad 1,3 mld złotych.
Źródło: FKIS