Idea co roku jest taka sama – umożliwienie organizacjom pozarządowym zaprezentowanie siebie i swoich działań mieszkańcom Katowic oraz wzajemna integracja. W tym roku Festiwal odbył się 11 i 12 września. Każdy, kto zdecydował się wziąć w nim udział z pewnością znalazł coś ciekawego i atrakcyjnego dla siebie.
Pierwszy dzień Festiwalu był dniem szkoleniowo – warsztatowym. W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej organizatorzy przygotowali bloki warsztatowe dla przedstawicieli katowickich organizacji pozarządowych, lokalnych aktywistów i zainteresowanych tematyką mieszkańców Katowic. Tematyka warsztatów była różnorodna i każdy mógł wybrać coś dla siebie – było o nowych technologiach, rozwoju organizacji, działalności zagranicznej i aspekcie psychologicznym w działalności organizacji. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się przedstawicie organizacji pozarządowych (m.in. z Domu Aniołów Stróżów, Hackerspace Silesia). Gościliśmy także panią Marię Łukowską z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tego dnia był także czas na integrację, spotkanie i rozmowy na które często brakuje czasu w codziennym zabieganiu. W spotkaniu uczestniczyła także Pani Agnieszka Lis – Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych, Pani Małgorzata Moryń-Trzęsimiech – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej oraz Pani Stefania Gowda – Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych.
W ramach drugiego dnia w parku przy pomniku Powstańców Śląskich powstało Miasteczko Organizacji podzielone na kilka stref tematycznych w ramach których każda organizacja mogła zaprezentować siebie i swoje działania. W Miasteczku Organizacji obecnych było blisko 60 organizacji pozarządowych działających w różnych obszarach – zdrowia, ekologii, edukacji, kultury, sportu, nowych technologii i wielu innych. Można było wziąć udział w warsztatach rękodzieła, przypomnieć sobie zasady związane z pierwszą pomocą, zrobić pamiątkowe zdjęcie, wziąć udział w konkursach i quizach, odwiedzić strefę sportową, a przede wszystkim porozmawiać z przedstawicielami organizacji, które w swojej codziennej pracy działają na rzecz Katowic i ich mieszkańców. Dzięki tak dużej ilości organizacji, które współtworzyły Festiwal Organizacji każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań mógł to sobotnie popołudnie spędzić ciekawie i kreatywnie. Dodatkowymi atrakcjami były także występy sceniczne osób i grup związanych z Katowicami. W strefie gastro pojawiły się przedstawiciele ekonomii społecznej – trzy spółdzielnie socjalne, które zadbały żeby było smacznie. Odwiedzający Miasteczko Organizacji mogli również odwiedzić stoiska Budżetu Obywatelskiego i zapoznać się z projektami ogólnomiejskim, które ubiegają się o dofinansowanie. Wśród organizacji pozarządowych wyłoniono zwycięzców konkursu o najciekawsze stoisko oraz na najciekawszą aktywność zaproponowaną odwiedzającym.
Tegorocznymi organizatorami wydarzenia byli: Miasto Katowice, Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST”, Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych, Fundacja Piaskowy Smok, Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Śląskiego, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.
Festiwal Organizacji Pozarządowych był współfinansowany ze środków budżetu Miasta Katowice.