Od stycznia 2010 roku w Kobylinie, dzięki stypendium przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ruszył projekt „Szkoła Młodych Artystów”.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stawia na rozwój w… trzytysięcznym Kobylinie! Od stycznia 2010 roku, dzięki stypendium przyznanym przez Ministerstwo, ruszył projekt: „Szkoła Młodych Artystów”. Działaniami opartymi na ideach psychologii pozytywnej i arteterapii objęta została grupa uczniów – koła plastycznego ze Szkoły Podstawowej w Kobylinie. W ramach proponowanych zajęć dzieci poznają tajniki sztuki plastycznej, muzycznej, fotograficznej, filmowej… Spotykają się co tydzień w pracowni malarskiej, gdzie pod okiem instruktorów-wolontariuszy rozwijają swoje umiejętności twórcze. Chcą przygotować Festiwal Sztuki Dziecięcej, aby zaprezentować efekty swojego działania i zainicjować nie tylko wśród społeczności szkolnej - radość tworzenia.
Patronat nad projektem objął Burmistrz Kobylina. Inicjatywa zyskała poparcie nie tylko środowiska lokalnego. Projekt został objęty patronatem Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznego PaT działającego przy Komendzie Głównej Policji w Warszawie, Fundacji PEDAGOGIUM z Warszawy, Wyższej Uczelni Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie PEDAGOGIUM.
Skąd pomysł na takie działania? Sztuka i arteterapia pozwalają na podążanie drogą radosnej twórczości. Odkrywają w człowieku możliwości twórcze, wzbudzają potrzebę działania i rozwoju. W świecie płótna i pasteli zwykły kamień staje się początkiem historii, a obojętność zastępowana jest przez empatię i zrozumienie Rozwój młodego człowieka będący rezultatem styczności z kulturą, przeżywanie jej piękna i wielkości, a także niedoskonałości i szpetoty, prowadzi do powstania i utrwalania się potrzeby ciągłego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Tym ważniejsze jest to we współczesnym świecie, gdzie brakuje miejsca na refleksje, kreatywność i wartości takie jak miłość, dobroć i przyjaźń.
Źródło: Karolina Bąkowska