Tłem powstania Międzynarodowego Stowarzyszenia Konvalia są tragiczne wydarzenia na Ukrainie, które zmusiły wiele kobiet do opuszczenia swojego kraju i odnalezienia się w nowej dla nich rzeczywistości. Kobiety Konvali zmieniają świat na lepsze poprzez prowadzenie zajęć, warsztatów polsko-ukraińskich, dla kobiet, dzieci i młodzieży obu narodowości. Działania prowadzą w Katowicach.
O działaniach
Stowarzyszenie organizuje dla kobiet i dzieci serię warsztatów. Dwa razy w tygodniu prowadzony jest Klub Malucha. W soboty funkcjonuje Klub dla Dzieci, gdzie można je zostawić pod opieką na 2-3 godziny. Prowadzone są też warsztaty wokalne oraz aktorskie. Raz w miesiącu organizowane jest jedno większe wydarzenie tematyczne, związane z obchodzonym w danym miesiącu świętem.
Opinie uczestniczek zajęć organizowanych przez zespół Stowarzyszenia potwierdzają realizację misji organizacji:
– Udział w zajęciach Stowarzyszenia jest mi w życiu bardzo potrzebny. Po przyjeździe do Polski było mi bardzo ciężko. Kobiety ze Stowarzyszenia tworzą wspólnotę. Dzięki temu można się poczuć jak w domu. Córka bierze udział w organizowanych tu zajęciach teatralnych. Wszystkie się wzajemnie wspieramy – mówi Wiktoria, lat 48.
– Cieszę się, że trafiłam do Stowarzyszenia. Poznałam tu dużo nowych koleżanek. Po przyjeździe do Polski w związku z wojną na Ukrainie czułam się bardzo samotna. Dzięki Stowarzyszeniu mogłam nawiązać nowe relacje. Spotkania w grupie kobiet dają mi duże wsparcie – mówi Natasza, lat 23.
Sztuka łączy i jest pretekstem do stworzenia przestrzeni wzajemnego wsparcia.
O Stowarzyszeniu
Międzynarodowe Stowarzyszenie Konvalia tworzą kobiety: Ewa Szyszko, Tatiana Boiko i Olena Zatyamina. Ewa pochodzi z Polski, tu angażuje się w działania wspierające ochronę praw kobiet jak Konfederacja Kobiet. Tetiana i Olena przyjechały do Polski z Ukrainy, gdzie wcześniej angażowały się w działalność społeczną. Bliżej poznały się po inwazji Rosji na Ukrainę. Na początku 2024 roku założyły Stowarzyszenie, którego siedzibą jest miasto Katowice.
Obecnie część działań Stowarzyszenia odbywa się w katowickim Domu Polsko-Ukraińskim na ul. Batorego 3a, a część w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Kopernika 14. W najbliższych planach Stowarzyszenia jest znalezienie swojego miejsca, które byłoby kojarzone głównie z ich działaniami.
– Wszystkie mamy wykształcenie i umiejętności z różnych dziedzin sztuki. Poznałyśmy na warsztatach artystycznych, które prowadziłam dla jednej z organizacji pozarządowych. Podczas wspólnej rozmowy okazało się, że wiele nas łączy: czyli wcześniej wspomniana sztuka, chęć dzielenia się z ze swoimi umiejętnościami z innymi, pomoc potrzebującym, pozytywne podejście do życia. Nie chciałyśmy robić jednorazowych, nieskoordynowanych działań tylko postawiłyśmy na stworzenie wspólnego Stowarzyszenia. Chcemy realnie pomagać i dawać wsparcie kobietom i dzieciom poprzez wykorzystanie różnych form sztuki - mówi Ewa Szyszko - wiceprezeska Stowarzyszenia
Zespół stowarzyszenia zwraca uwagę na to, że potrzeba organizacji przez nich zajęć jest ogromna. Kobiety, zwłaszcza te, które sytuacja zmusiła do przyjazdu do Polski z Ukrainy potrzebują wsparcia, często czują się samotne. Dzięki udziałowi w warsztatach i zajęciach zaspokajają potrzebę budowania relacji.
Opis sytuacji problemowej
Zespół Stowarzyszenia zauważa dwa istotne problemy w prowadzeniu swoich działań:
Po pierwsze – ogromna biurokracja
Stowarzyszenie uważa, że nadmierna biurokracja może mieć negatywny wpływ na jakość działań organizacji pozarządowych. Czas poświęcony na wypełnianie dokumentów mógłby zostać poświęcony na realną pomoc dla uczestnika projektu.
W projektach osoby zajmujące się dokumentacją nie są wynagradzane, bądź są to niskie stawki.
W małych organizacjach dokumentami często zajmuje się zarząd wykonując przy tym szereg innych obowiązków. Zasadna wydaje się propozycja ograniczenia liczby dokumentów np. jeden główny dla uczestnika, bez dodatkowych, na których często trzeba podawać te same dane.
Zdaniem Stowarzyszenia istotne byłoby wprowadzenie godziwego wynagrodzenia dla osób odpowiedzialnych za dokumentację. Obecne stawki, jakie są w projektach, nie są adekwatne do czasu pracy poświęconej na dane zadanie.
Po drugie – obcokrajowcy nie mają równych praw
Praktyka pokazuje, że obcokrajowcy nie mają równych praw z obywatelami Polski np. prezesce Stowarzyszenia odmówiono założenia konta bankowego ze względu na brak obywatelstwa polskiego. Często jest to związane z brakiem możliwości wpisania osób obcego pochodzenia i zamieszkania do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Brakuje ujednoliconych przepisów w tym temacie, do których muszą stosować się wszystkie banki.
Taka praktyka znacznie ogranicza poczucie sprawstwa u osób, które bardzo tego potrzebują, aby ułożyć sobie życie w obcym kraju.
Kontakt do Stowarzyszenia / Звернутися до Асоціації
Chcesz wiedzieć więcej o działaniach Stowarzyszenia?
Jesteś obywatelką Ukrainy i szukasz wsparcia? A może chcesz bliżej poznać wschodnich sąsiadów i zaoferować swoją pomoc?
Napisz lub zadzwoń do Stowarzyszenia
email: konvalia.katowice@gmail.com
facebook: Facebook
tel: 516 083 468 lub 733 300 211
Бажаєте дізнатися більше про діяльність Асоціації?
Ви громадянин України і шукаєте підтримки?
Пишіть або телефонуйте в Асоціацію
електронна адреса: konvalia.katowice@gmail.com
тел.: 516 083 468 або: 733 300 211
O projekcie
Artykuł powstał w ramach projektu: Akademia NGO – dobre prawo dla integracji realizowanym przez Stowarzyszenie MOST. Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Jesteś organizacją pozarządową i działasz w obszarze reintegracji zawodowej lub społecznej?
Zgłoś min. 5 osób do projektu Akademia NGO – dobre prawo dla integracji!
Projekt obejmuje organizacje z terenu województwa: śląskiego i małopolskiego oraz opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Więcej o projekcie: www.akademiango.pl.