Kobiety i mężczyźni: czy my umiemy się dogadać? – nowy projekt Fundacji Nowej Wspólnoty
Słynna psycholożka Esther Perel mówi, że nigdzie nie widziała tak ostrej wojny płci, jak w Polsce. Postanowiliśmy sprawdzić, jak jest naprawdę – czy rzeczywiście nie umiemy się dogadywać między kobietami i mężczyznami? Czy Polki i Polaków więcej dzieli niż łączy? Taki był cel projektu „Kobiety i mężczyźni: jak znaleźć wspólny język?”, który Fundacja Nowej Wspólnoty zrealizowała w partnerstwie z firmą KRUK SA i 12 organizacjami społecznymi.
W listopadzie 2024 roku rozpoczęliśmy cykl 5 spotkań w naszej sprawdzonej formule dialogowej. Kobiety i mężczyźni z całej Polski zapisywali się na rozmowy online na następujące tematy:
- Role społeczne: prawdziwy mężczyzna i idealna kobieta?
- Praca: kto zarządza, a kto współpracuje?
- Pieniądze: kto wydaje, a kto oszczędza?
- Rodzicielstwo: czy mama i tata wychowują tak samo?
- Obowiązki domowe: czy tylko „po równo” znaczy sprawiedliwie?
55 osób wzięło udział w tych pasjonujących rozmowach i dało nam wgląd w codzienność życia kobiet i mężczyzn w Polsce. Opowiadali, jak radzą sobie z różnicami płci, z rolami i oczekiwaniami społecznymi, często z trudnościami – ale przede wszystkim mówili o tym, jak na co dzień świetnie się dogadują.
– Tak, mamy w Polsce podziały na tle płci i konflikty o prawa kobiet, niekiedy też prawa mężczyzn. Ale nasze rozmowy pokazały, że kobiety i mężczyźni potrafią się świetnie dogadywać w codziennym życiu – mówi Joanna Matera, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Nowej Wspólnoty.
Równość wkracza do domów
Podczas otwierającego dialogu o rolach społecznych pojawiły się kwestie dotyczące kryzysu męskości, opresji kobiet i oczekiwań społecznych stawianych obu płciom. Kobiety zwracały uwagę na bycie postrzeganymi jako słabsze i wymagające pomocy, a mężczyźni podkreślali presję związaną z utrzymywaniem rodziny.
Dialog o pieniądzach ujawnił, że mężczyźni chętniej podejmują ryzyko finansowe, a kobiety częściej oszczędzają, co przeczy stereotypom o zarządzaniu finansowym w związkach. W dialogu o pracy duże emocje wywołała nierówna granica wieku emerytalnego, pojawił się też wątek par, w których kobiety zarabiają więcej od mężczyzn.
Rozmowy o rodzicielstwie i prowadzeniu domu pokazały, jak zmieniają się podziały obowiązków i opieka nad dziećmi. Równość staje się coraz bardziej powszechna, ale tradycyjny podział zadań też ma swoich zwolenników – także wśród tych kobiet, dla których rodzicielstwo jest ważniejsze od kariery.
Żyjemy razem, po swojemu
– Zobaczyliśmy dużą różnorodność postaw, ale przede wszystkim wielką zaradność. Ludzie żyją po swojemu, układają się. Bardzo dużo rozmawiają o tym, jak chcą, by wyglądały ich relacje – dodaje Joanna Matera. – Widać to szczególnie dobrze w wypowiedziach z dialogów, które zgromadziliśmy.
Na stronie projektu można zobaczyć skróty wideo z każdego dialogu i plansze z najważniejszymi wnioskami i cytatami, do każdego poruszonego tematu. Kilka wypowiedzi:
● „Fajnie jest, że jest ta różnica, że jest mężczyzna i kobieta i tak naprawdę my możemy się jakoś tak wspaniale uzupełniać”
● „Płeć to też często inne spojrzenie na pewne tematy, więc po prostu możemy się uczyć od siebie nawzajem”
● „Dużo mówi się o tej nierówności, która najbardziej dotyka kobiet. Ja jako kobieta mam też takie wrażenie, że mężczyznom się też może czasami zbyt mocno z tego względu obrywa”
● „Nie da się zrobić takiej totalnej równości, tylko bardziej to jest jak puzzle. Jedno pasuje do drugiego i to nie znaczy, że jedno jest lepsze, czy gorsze, tylko po prostu są odpowiednie”
● „Nigdy nie będziemy sobie równi, ale jesteśmy sobie równoważni”.
– Naszym celem było pokazanie, że jesteśmy dużo bardziej „dogadani” między kobietami i mężczyznami w Polsce, niż mogłoby się wydawać, gdy słuchamy polityki czy bieżącej debaty medialnej o relacjach płci – mówi Wawrzyniec Smoczyński, prezes Fundacji Nowej Wspólnoty.
Więcej informacji i wyniki projektu znajdziecie Państwo na stronie: https://www.fnw.org.pl/kobiety-mezczyzni-podsumowanie
Partnerem głównym projektu była firma KRUK SA.
Partnerami dialogów byli: Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, Grupa Performatywna Chłopaki, Fundacja Włączeni Plus, Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn, Fundacja Mamo Pracuj, Fundacja Masculinum, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Fundacja Sto Pociech, Organizacja Szczyty Alienacji Rodzicielskiej, Stowarzyszenie Szczęśliwe Dziecko, Fundacja Share the Care, Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich.
Źródło: Fundacja Nowej Wspólnoty