Klub Starszaka - program rozwoju międzypokoleniowych działań wolontaryjnych zawitał do Poznania
Dzięki pasji grupy nieformalnej, doświadczeniu i wiedzy Stowarzyszenia CREO i wsparciu w ramach konkursu mikrodotacji Centrum Inicjatyw Lokalnych, realizowany jest w Poznaniu niecodzienny projekt o nazwie "Klub Starszaka - program rozwoju międzypokoleniowych działań wolontaryjnych".
Niech nazwa nikogo nie zmyli - nie biorą w nim udziału przedszkolaki, a seniorzy oraz młodzież, którzy dzięki wolontaryjnej współpracy działają na rzecz innych (organizacji, instytucji czy osób potrzebujących).
Projekt potrwa do końca listopada, a po jego zakończeniu szacuje się, że minimum 80 osób - zarówno seniorzy i seniorki (minimum 40 osób), jak i uczennice i uczniowie (40 osób) zrealizują wspólnie różne inicjatywy wolontaryjne.
Działania już trwają! Dzięki zaangażowaniu Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu, odbyła się już inicjatywa wolontaryjna w Domu Pomocy Społecznej w Luboniu. Takie wydarzenie będzie mieć także miejsce w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Bukowskiej w Poznaniu. Tam zawitają uczniowie z Liceum nr 5 w Poznaniu.
Zanim młodzież podejmie się międzygeneracyjnych aktywności, uczestniczy w swojej szkole w warsztatach dotyczących starości. Podczas warsztatu uczniowie zapoznają się nie tylko z tematyką starości, mogą także przez chwilę poczuć się jak osoby starsze dzięki specjalnemu kombinezonowi. Symulator imituje odczucia osoby w wieku około 75 lat, można w nim poruszać się w przestrzeni szkoły doświadczając trudności w codziennym funkcjonowaniu - symulator imituje zmniejszoną ruchliwość stawów, osłabienie mięśni i kości, gorszy wzrok i słuch. W ramach symulatora dostępny jest także moduł imitujący chorobę Parkinsona. Młodzież nakładając na siebie symulator doświadcza w pewien sposób starości, przekonując się, co może sprawiać starszym trudność w codziennych zajęciach.
Projekt realizowany jest pod patronatem Stowarzyszenia CREO oraz dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach konkursu Mikrodotacje Centrum Inicjatyw Lokalnych 2017.
Źródło: Stowarzyszenie CREO