Warszawa – jako pierwsze miasto w Polsce – przygotowała projekt „Planu działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku”.
Emisja CO2 per capita wynosi w Warszawie 6,29 ton rocznie czyli w porównaniu z rokiem 1990 odnotowaliśmy wzrost o 15,5%. Jako odpowiedź na pytanie: w jaki sposób ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w Warszawie powstał „Plan działań na rzecz zrównoważonego zużycia energii dla Warszawy w perspektywie do 2020 roku” (Sustainable Energy Action Plan).
Realizacja zaproponowanego planu powinna na koniec 2020 roku spowodować, że:
- poziom emisji CO2 przez Warszawę będzie wynosił 80% poziomu emisji CO2 w 2007 roku czyli: 10 362 387 MgCO2/rok;
- poziom zużycia energii końcowej przez Warszawę będzie wynosił 80% poziomu zużycia w 2007 roku czyli: 22 715 545 MWh;
- co najmniej 15% zużycia energii będzie stanowić energia z OZE;
- zostaną zrealizowane działania informacyjne i promocyjne dotyczące poszanowania energii.
W czwartek, 3 grudnia br., projekt Planu został przedstawiony miejskiemu Zespołowi ds. ochrony klimatu. Po zakończeniu procesu opiniowania wdrożona zostanie procedura uchwalenia Planu przez Radę m. st. Warszawy. Oczekiwany termin uchwalenia planu to luty 2010 roku. Dziś takimi planami może się pochwalić około 40 samorządów w Europie, a prace nad planami (na różnym etapie) trwają w ponad 800. Przygotowywany plan zrównoważonego systemu energetycznego powinien po wdrożeniu przynieść wymierne korzyści miastu i jego mieszkańcom.
Klimat jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o funkcjonowaniu całych ekosystemów, gospodarek i przede wszystkim społeczeństw. Dlatego Warszawa stawia na zrównoważony rozwój we wszystkich obszarach działalności miasta, gdyż tylko harmonijne i skoordynowane działania gwarantują osiągnięcie celu, jakim jest dla nas zmniejszenie o co najmniej 20% emisji CO2 do 2020 r., zgodnie z podpisanym przez Warszawę Porozumieniem Burmistrzów.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy